DARPA vyvinula zařízení pro telepatickou komunikaci s hejnem dronů  
Nový produkt agentury na zázraky DARPA funguje jako sofistikované rozhraní mezi mozkem a počítačovým řízením. Umožňuje pilotovi ovládat celé hejno dronů nebo letounů najednou. Bezpilotní armády už klepou na dveře.
DARPA pracuje na mozkových rozhraních. DARPA/NESD.
DARPA pracuje na mozkových rozhraních. DARPA/NESD.

Představte si bitvu, do které se zapojí početná hejna dronů. Něco takového by vyžadovalo početné týmy vzdálených operátorů, a rovněž náročné velení a koordinaci jejich akcí. Co kdyby ale operátorů bylo mnohem méně, a každý z nich by měl v hlavě neurální čip, s jehož pomocí by ovládal nikoliv jeden dron, ale celé hejno dronů? Nebo ještě lépe velkých tryskových bojových letounů? Ještě nedávno by to bylo čiré science-fiction.

 

Justin Sanchez. Kredit: DARPA.
Justin Sanchez. Kredit: DARPA.

Jenomže je tady americká agentura vojenských vývojářů DARPA, která se přímo specializuje na to, aby bořila hranice mezi science-fiction a naší realitou. A pokud můžeme soudit, tak na tom usilovně makají. Jeden z výzkumných programu DARPA, kterých je celá řada, se zabývá právě vývojem takového rozhraní. S jeho pomoví budou piloti ovládat celé hejna dronů. A pokud bude dost financí a kuráže, tak i celá hejna pokročilých bojových letadel v módu dálkového ovládání.

 

Telepatické mlsání čokolády. Kredit: UMPC / University of Pittsburgh.
Telepatické mlsání čokolády. Kredit: UMPC / University of Pittsburgh.

Tento pozoruhodný program navazuje na výzkum z roku 2015, který umožnil ochrnuté ženě ovládat virtuální F-35 Joint Strike Fighter (Lightning II) díky malému implantovanému neurálnímu čipu. DARPA nedávno prozradila, že na tomhle výzkumu zapracovali a vylepšili zmíněné zařízení tak, že je s ním možné ovládat více letounů zároveň.

 

Podle Justina Sancheze, vedoucího úřadu DARPA pro biologické technologie, jejich zařízení v tuto chvíli umí ovládat čtením mozkových signálů, tedy v podstatě telepaticky, 3 letouny zároveň. DARPA zároveň zařízení vylepšila i tak, že pilot, kterým je teď ochrnutý muž Nathan, jenom neovládá simulovaný tryskáč, ale také může přijímat a předávat signály od řízeného stroje. Jak říká Sanchez, signály od ovládaných letounů teď mohou proudit přímo do mozku, takže pilot díky neurálnímu čipu může vnímat okolí letounu prostřednictvím jeho senzorů. Testy a vývoj takové komunikace na zcela novém levelu teď zaberou celé roky.


Představte si rozdíl mezi „mozkovým joystickem“, kterým se ovládá letadlo, a telepatickou konverzací pilota s umělými inteligencemi hejna dronů nebo letadel v reálném čase. Takové výkony očekává DARPA od těchto neurálních čipů. Letadla budou pilotům předávat informace o všem zajímavém, co ve svém okolí zjistí. Piloti pak budou vyhodnocovat, jak s takovými daty naloží a zareagují v dané situaci.


Jak vzdálená je to tohle realita? V současné době jsme svědky skutečně dramatického rozvoje neurálních technologií. Jeden významný průlom následuje za druhým, ať už jde o komunikaci založenou na myšlenkách, ovládání sofistikovaných protéz anebo třeba technologie pro regeneraci paměti.

Video:  Direct Neural Interface & DARPA - Dr Justin Sanchez


Literatura
Defense One 6. 9. 2018.

Datum: 08.09.2018
Tisk článku

Chemie pro střední školy - Banýr JIří
 
 
cena původní: 167 Kč
cena: 149 Kč
Chemie pro střední školy
Banýr JIří
Související články:

Americké tanky, letadla a lodě budou ovládat vlastní drony     Autor: Stanislav Mihulka (06.01.2017)
Američané úspěšně otestovali hejno mikrodronů vypuštěných z letadel     Autor: Stanislav Mihulka (12.01.2017)
DARPA vyvíjí hejnovou taktiku pro drony na městských bojištích     Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2018)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace