Zneklidňující množství Evropanů nepovažuje vakcíny za bezpečné  
Vakcíny jsou úžasný vynález a mocná zbraň proti velmi nepříjemným nemocem. Když se ale přestane očkovat v dostatečné míře, tak je kouzlo najednou pryč. Patogeny se budou opět šířit a lidé budou nemocní. A taky budou umírat, hlavně děti a oslabení pacienti. Je to na nás.
– Vakcína proti pravým neštovicím. Kredit: James Gathany / CDC.
– Vakcína proti pravým neštovicím. Kredit: James Gathany / CDC.

Světová zdravotnická organizace WHO v srpnu oznámila, že za první pololetí letošního roku (2018) se v Evropě objevilo více případů spalniček, nežli za kterýkoliv celý rok v posledním desetiletí. Spalničky si to evidentně užívají a pokračují v epidemii, která propukla v roce 2017. Podle dostupných zpráv se loni tímto vysoce nakažlivým virem nakazilo 23 937 dětí a dospělých. Letos to je přes 41 tisíc nakažených. Nejvíce je spalničkami letos zasažena Ukrajina s více než 23 tisíci případy. Více než tisícovka nakažených je ve Francii, Gruzii, Itálii, Rusku, Řecku a Srbsku.

 

Zdraví dospělí lidé se ze spalniček většinou dostanou bez větších problémů. Pro děti do pěti let a pacienty s podvýživou nebo s oslabeným imunitním systémem ale spalničky mohou být smrtelné. Ve skutečnosti jsou spalničky jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do 5 let na Zemi. Drtivá většina obětí spalniček přitom pochází z chudých zemí s bídným zdravotnictvím.
Rozvinuté země mají totiž k dispozici velmi účinné vakcíny, kterými očkují obyvatele, a rozsáhlé preventivné programy péče. Dnes je ze spalniček přímo ukázková nemoc, které je možné relativně snadno předejít očkováním. V osmdesátých letech se ve světě rozeběhly programy očkování proti spalničkám. Fungovaly a zpomalily šíření této nemoci. V roce 2016 byly spalničky vymýceny z amerických kontinentů a z řady evropských zemí.

 

Heidi Larson. Kredit: Jon Spaull, Vaccine Confidence Project.
Heidi Larson. Kredit: Jon Spaull, Vaccine Confidence Project.

Jenomže teď se spalničky do Evropy vracejí. Jediným možným vysvětlením podle odborníků je v tomto případě, že evropské země polevily v očkování. Doposud bylo slabší očkování příznakem nedostupné lékařské péče a slabé zdravotnické infrastruktury. Teď ale vědci jako jednoznačný důvod šíření spalniček uvádějí nálady a postoje části veřejnosti v Evropě, které se obracejí proti očkování.

 

Alarmující nedůvěru v očkování odhalil globální průzkum veřejného mínění v této věci, který v roce 2016 proběhl v celkem 67 zemích světa „State Of Vaccine Confidence“. V České republice jsme na tom naštěstí velice dobře. Drtivá většina lidí považuje očkování za velice důležité, a co je ještě lepší, 83,2 procent lidí u nás považuje očkování za bezpečné.

 

Spalničky. Kredit: CDC/Dr. Heinz F. Eichenwald.
Spalničky. Kredit: CDC/Dr. Heinz F. Eichenwald.

Jinde v Evropě je to ale o poznání horší. V top 10 zemí, kde se lidé obávají očkování, je neuvěřitelných 7 zemí z Evropy. Smutné místo na špici těchto zemí zaujímá Francie, kde 41 procent lidí nesouhlasí s tím, že vakcíny jsou bezpečné. Následují Rusko s více než 27 procenty, Ukrajina s 25 procenty a Itálie s téměř 21 procenty.


Nedůvěra v očkování má přitom podle odborníků smrtící důsledky. Podle Heidi Larson, vedoucí projektu „Vaccine Confidence Project“ jsou dnes spalničky jenom takovým ošklivým „kanárkem v hlubinném dole“, který nám ukazuje, jak se situace se zbytečným šířením nemocí, proti nimž máme očkování, zhoršila. Můžeme prý čekat další podobně špatné zprávy a nebudou se týkat jenom spalniček.

 

Lidé týmu Vaccine Confidence Project naléhavě upozorňují, že důvěra veřejnosti ve zdravotnictví a speciálně v očkování, je v boji proti zákeřným nemocem, především virózám, zásadní. Dřívější výzkumy ukázaly, že pro účinnou ochranu populace, obyčejných lidí a jejich dětí, je nutné pokrytí více než 97 procent populace očkováním. Proto bychom všichni, ve svém vlastním zájmu, neměli dopřávat sluchu blábolivým nesmyslům o nebezpečnosti očkování. Které, jak ukázal nedávný výzkum, šíří na sociálních sítích především falešné profily a boti.

Video: The State of Vaccine Confidence 2015video1


Literatura
IFL Science 14. 9. 2018.State of Vaccine Confidence (2016)

Datum: 17.09.2018
Tisk článku

Filosofie v Byzanci. Dvě metodologické studie - Neupauer Eduard
 
 
cena původní: 115 Kč
cena: 97 Kč
Filosofie v Byzanci. Dvě metodologické studie
Neupauer Eduard
Související články:

Wakefieldova studie byla podvod kvůli akademické marnivosti     Autor: Josef Pazdera (07.01.2011)
Očkování proti spalničkám zachránilo 20 milionů životů od roku 2000     Autor: Stanislav Mihulka (05.11.2017)
Jak kampaň masivního očkování zařídila bezpečnější sex pro všechny     Autor: Stanislav Mihulka (27.11.2017)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace