Hejno bojových dronů US Army uspělo proti těžké elektronické obraně  
V příští velké válce bude nutné počítat s intenzivním elektronickým bojem. Nedávné testy útoků autonomních dronů ukázaly, že to drony mohou i ve velmi náročném elektronickém prostředí zvládnout.
Cvičení CODE. Kredit: DARPA.
Cvičení CODE. Kredit: DARPA.

Poslední dobou se stále více ukazuje, že jednou z klíčových taktik americké armády pro válku s vojensky důstojným soupeřem budou údery hejn vysoce autonomních a navzájem důkladně propojených dronů, ať už leteckých, námořních nebo pozemních. Takové masivní a koordinované údery vzduchem, vodou, souší a samozřejmě i kyberprostorem nepochybně narazí na elektronickou obranu protivníka. A taková obrana se bude snažit zlikvidovat komunikační sítě útočících dronů. Pokud k tomu dostane příležitosti.

 

DARPA.
DARPA.

Oblíbení američtí vojenští vývojáři DARPA nedávno ohlásili, že provedli sérii pozoruhodných testů ve vojenském výcvikovém prostoru Yuma Proving Ground v Arizoně. V těchto testech prokázali, že společně mohou operovat reálné a virtuální letecké drony, že to mohou dělat za vysoké autonomie, a co je hlavní, že hejno takových dronů může na své misi uspět, i když je jejich komunikace a GPS pod těžkou elektronickou palbou bránícího se protivníka.

 

Cvičení v Yumě podle představitelů DARPA ukázalo, že bezpilotní letecké systémy velmi efektivně sdílejí informace, jejich umělé inteligence kooperují při plánování a plnění úkolů během mise, koordinovaně se rozhodují v taktice, a účinně spolupracují při akcích v dynamickém prostředí s kritickými hrozbami a za minimální komunikace. Příznivé výsledky testů přispějí ke zdárnému završení programu CODE (Collaborative Operations in Denied Environmen). K tomu by mělo dojít příští rok. Pak dostane technologii úderů hejn dronů americké námořnictvo.

 

Yuma Proving Ground. Kredit: US Army.
Yuma Proving Ground. Kredit: US Army.

Strategie pro operace hejn dronů v prostředí s těžkou elektronickou palbou jsou podle dostupných informací založené na tom, že ani nejlepší dnešní obranné systémy elektronického boje nejsou dokonalé. Američtí vývojáři proto investovali finance a nové objevy v oblasti strojového učení a umělých inteligencí do toho, aby vystopovali a využili specifické oblasti spektra záření, jimiž je možné posílat krátké balíčky životně důležité komunikace i za extrémně ztížených podmínek. Jsou to taková nouzová okna, jimiž prolétnou data nutná k zachování koordinace dronů při společné akci.

 

Právě takovou nouzovou komunikaci za těžkého elektronického boje testovali odborníci DARPA a US Army během cvičení v Yumě. Testů se zúčastnilo 6 reálných a 24 virtuálních dronů, které poslali na útočnou misi. Během mise operátoři prověřovali spolupráci mezi drony, jejich navigaci bez systému GPS, jejich schopnost zpracovat instrukci k misi od lidského velitele, schopnost nalézt a zasáhnout vytyčené cíle, a také schopnost čelit nečekaným překážkám či obráncům.


Úspěšné testy vysoce autonomních operací hejna dronů rovněž ukazují, že americká armáda sice stále ponechává lidský prvek v řetězci velení vojenských úderů, ale rovněž postupně deleguje stále více rozhodování z lidských operátorů na samotné drony a další inteligentní zbraňové systémy. Je to prakticky nevyhnutelné, zvláště při ostrém elektronickém boji, který velmi znesnadní komunikaci s lidskými operátory. To přináší výhody i nevýhody, s nimiž se vývojáři a vojáci musejí vyrovnat.

Video:  Collaborative Operations in Denied Environment (CODE) Phase 2 Flight Tests


Literatura
Defense One 21. 11. 2018.

Datum: 24.11.2018
Tisk článku

Matematika pro střední školy 2.díl Pracovní sešit -
 
 
cena původní: 169 Kč
cena: 161 Kč
Matematika pro střední školy 2.díl Pracovní sešit

Související články:

Američané úspěšně otestovali hejno mikrodronů vypuštěných z letadel     Autor: Stanislav Mihulka (12.01.2017)
DARPA vyvíjí hejnovou taktiku pro drony na městských bojištích     Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2018)
DARPA vyvinula zařízení pro telepatickou komunikaci s hejnem dronů     Autor: Stanislav Mihulka (08.09.2018)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace