Terabajtová generace: Lexar nabízí první SD kartu s kapacitou 1TB  
Výrobce paměťových karet Lexar před 15 lety představil SD kartu s pamětí 1GB. Teď jde na trh jejich karta s tisícinásobnou pamětí. Pro první kupce je k mání za 500 dolarů. Kdy se asi dočkáme petabajtové SD karty?

Lexar, 1 TB. Kredit: Lexar.
Lexar, 1 TB. Kredit: Lexar.
Jeden terabajt (1TB) zahrnuje tisíc gigabajtů. Neboli 1 bilion bajtů. Ještě to není tak dávno, co o takové kapacitě počítačových pamětí mohli uživatelé jenom snít. Dneska ale vídáme magická písmenka TB stále častěji. Je to jako příval, který už nejspíš nebude možné zastavit. Pocítili to i návštěvníci letošního světového veletrhu elektroniky CES 2019 v Las Vegas, kde se kromě řady dalších pozoruhodností setkali i s historicky první komerční paměťovou SD kartou, která má kapacitu paměti 1TB.


Lexar.
Lexar.
Historie se psala 9. ledna 2019, kdy Lexar, americký výrobce paměťových karet a dalších digitálních technologií ze San José v Kalifornii, představil na CES 2019 jejich novou hračku. Je to paměťová karta SD, čili Secure Digital, jako obvykle využívající coby médium flash paměť. Tahle karta je ovšem výjimečná. Lexar® Professional 633x SDXC™ UHS-I má kapacitu paměti 1TB. Lexar ji nabízí za 499,99 dolarů, čili za zhruba 11 145 Kč.


SD karty se v dnešní době hojně používají v přenosných elektronických zařízeních, včetně digitálních fotoaparátů, notebooků nebo chytrých telefonů. Když si majitel takového zařízení zasune kartu s kapacitou 1 TB, tak to bude pořádná jízda. Nahraje si na ni spoustu fotek a videí ve vysokém rozlišení, i spoustu objemných dat.

Lexar, 1GB. Kredit: Lexar.
Lexar, 1GB. Kredit: Lexar.

Komentátoři se shodnou, že Lexar je nejspíš opravdu první, kdo uvedl 1TB SD kartu na trh. Pamětníci si vzpomínají, že o takové technologii mluvila společnost SanDisk v roce 2016. Dokonce tehdy ukázali prototyp. 1TB kartu ale nikdy neprodávali, což teď Lexar zvládl. Jak říká Joey Lopez, vedoucí manažer Lexaru pro marketing sociálních médií, je to téměř 15 let, co Lexar ohlásil SD kartu s pamětí 1GB. A teď přicházejí s tisícinásobkem paměti.


Podle Lexaru i recenzentů je velkou výhodou karty technologie UHS-I, díky které má rychlost čtení dat 95MB za sekundu a rychlost zápisu 70MB za sekundu. Pokud jde o kompatibilitu, lidé z Lexar Quality Labs otestovali rekordní SD kartu s více než 1 100 různými zařízeními, aby zajistili, že bude uživatelům fungovat. A do budoucna? Pokud technologický pokrok v paměťových kartách udrží tempo, tak prý můžeme někdy v roce 2034 očekávat petabajtovou kartu. Nebo to bude dříve?

Literatura
TechXplore 14. 1. 2019.

Datum: 14.01.2019
Tisk článku

Školní atlas světa (pro 2. stupeň ZŠ a střední školy) - neuveden
 
 
cena původní: 349 Kč
cena: 311 Kč
Školní atlas světa (pro 2. stupeň ZŠ a střední školy)
neuveden
Související články:

Do nejmenšího harddisku světa se zapisuje atom po atomu     Autor: Stanislav Mihulka (21.07.2016)
Průlom: Magnetické harddisky vstupují na úroveň jednotlivých atomů     Autor: Stanislav Mihulka (10.03.2017)
Průlom se zmraženým harddiskem: 5300 filmů na poštovní známce     Autor: Stanislav Mihulka (24.08.2017)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace