Tvrdší oříšek: Asteroidy jsou odolnější, než se původně zdálo  
Nové simulace pevnosti asteroidů jsou studenou sprchou pro Bruceho Willise a další vesmírné hrdiny, kteří si brousí zuby na záchranu Země před hrozbou z vesmíru. Zničení asteroidu asi nebude tak jednoduché, jak jsme si malovali.
Simulace asteroidu po nárazu. Kredit: Charles El Mir/Johns Hopkins University.
Simulace asteroidu po nárazu. Kredit: Charles El Mir/Johns Hopkins University.

Pokud jde o asteroidy a podobné kosmické smetí, už jsme se v podstatě smířili, že jich je ve Sluneční soustavě plno, a že pro nás představují hrozbu. Zároveň ale už počítáme s tím, že bychom k nebezpečnému asteroidu poslali nějaké hollywoodské hrdiny, kteří asteroid odpálí a v posledních chvíli zachrání situaci. Podle nového výzkumu z Johns Hopkins University to ale asi nebude tak snadné.

 

Charles El Mir. Kredit: Will Kirk / Homewood Photography; Charles El Mir.
Charles El Mir. Kredit: Will Kirk / Homewood Photography; Charles El Mir.

Charles El Mir a jeho spolupracovníci použili nové poznatky o struktuře hornin a také nové metody počítačového modelování, aby simulovali nárazy asteroidů. Jak říká El Mir, lidé si obvykle myslí, že rozbití většího objektu bývá jednodušší, protože ve větším objemu materiálu se s větší pravděpodobností vyskytnou poruchy, které takové rozbití usnadní. Jejich nové simulace ale ukazují, že asteroidy jsou vlastně pevnější, než jsme si mysleli, a že jejich rozbití by si vyžádalo více energie, než odborníci původně počítali.

 

Materiáloví vědci studují vlastnosti hornin a podobných materiálů v laboratoři, tedy na poměrně malých vzorcích. Pokud chtějí prozkoumat vlastnosti hory nebo třeba asteroidu, tak musejí využít počítačové modely. A ty jsou jenom tak chytré, jak chytře je udělali jejich tvůrci.

 

Asteroidy. Jak těžké by je bylo rozbít? Kredit: NASA/JPL-Caltech/JAXA/ESA.
Asteroidy. Jak těžké by je bylo rozbít? Kredit: NASA/JPL-Caltech/JAXA/ESA.

Na počátku nového tisíciletí se objevil počítačový model, který zohledňoval rozmanité faktory a simuloval náraz asteroidu o průměru 1 kilometru, který vletí rychlostí 5 kilometrů za sekundu do většího asteroidu o průměru 25 kilometrů. Simulace tehdy ukázaly, že větší asteroid bude takovým nárazem kompletně zničen. Tato simulace přitom měla velký dopad na úvahy o možné obraně proti nebezpečným asteroidům.

 

El Mir a jeho tým simulovali stejný scénář, ale použili nový počítačový model, který je vylepšený o nové poznatky procesů probíhajících v materiálu při podobném nárazu. Nové simulace ukázaly, že ve zmíněném scénáři asteroid sice utrží pořádnou ránu, ale k jeho rozbití nedojde. Zasažený asteroid pravděpodobně zůstane víceméně pohromadě a dál poletí vesmírem.


Na první pohled to možná nevypadá, ale simulace El Mira a spol. může mít dalekosáhlé důsledky. Lidé z planetární obrany, která je stále ještě v plenkách, budou muset přepracovat své koncepty a postupy. Výsledky simulací budou zajímat vesmírné těžaře, kteří se chystají vyrazit na asteroidy dobývat suroviny a vrhnou se na ně i vědci, kteří studují vznik a evoluci planetárních systémů i jednotlivých planet a měsíců.

Video:  Asteroids may be tougher to crack than previously believed


Literatura
Johns Hopkins University 4. 3. 2019, Icarus 321: 1013–1025.

Datum: 04.03.2019
Tisk článku

iExplore - iSolar System An Augmented Reality Book -
 
 
cena původní: 195 Kč
cena: 193 Kč
iExplore - iSolar System An Augmented Reality Book

Související články:

Co takhle zkusit přitáhnout asteroid k Zemi?     Autor: Stanislav Mihulka (11.10.2011)
NASA využije průlet asteroidu 2012 TC4 k testu planetární obrany Země     Autor: Stanislav Mihulka (01.08.2017)
Ochrání Zemi HAMMER, kladivo na rychlé asteroidy?     Autor: Stanislav Mihulka (22.03.2018)
Pokud by Zemi hrozila srážka s asteroidem, tak NASA má plán     Autor: Stanislav Mihulka (23.06.2018)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace