Prodlužování penisu nefunguje  
Kdyby jen nefungovalo, horší je, že až příliš často má za následek nezáviděníhodné komplikace.
Landon W. Trost, M.D., vedoucí výzkumného kolektivu na Mayo Clinic. Kredit: MC.
Landon W. Trost, M.D., vedoucí výzkumného kolektivu na Mayo Clinic. Kredit: MC.

Psychologové by mohli vyprávět, jak sžírající jsou pro mladé muže pochybnosti o „svém mužství“. A jak mylné představy z poměřováním se s profesionálními pornoherci končí u nepovedených i povedených pokusů o sebevraždu. Uvést na pravou míru, jak to s tou velikostí našich pindíků ve skutečnosti je, se nedávno pokusili britští vědci. V časopise BIU International (odborný časopis pro urology) zveřejnili výsledky naměřeného „mužství“. Žel tato studie moc ve známost nevešla, a tak nebude na škodu z ní několik uklidňujících čísel připomenout.

 

Z 15 000 změřených dobrovolníků vyšlo najevo, že průměrná velikost pindíka je jen 5,16 palce, tedy třináct centimetrů. Průměrný obvod při ztopoření: 11,66 cm. V ochablém stavu má většina z nás kašpárka dlouhého jen okolo 9 centimetrů a s obvodem jen nepatrně větším. Jedinců s abnormálně malým, tak jako těch s abnormálně velkým, jsou v populaci dvě procenta.

 

Zní to otřepaně, ale většině žen nezáleží na tom, co máme v kalhotách, ale co nosíme v srdci. Pravdou je, že mezi nimi se najdou i takové, jimž na velikosti záleží, většinou se to ale týká kreditky. Mužům, kteří to nepochopili, se pak stává, že ve snaze si takovou ženštinu udržet, dají na reklamu a za nemalý peníz si zvětšují penis. Možná by tyto adepty mohly zajímat zkušenosti získané od více než tisícovky mužů, kteří nějaký ten zvětšovací zákrok již absolvovali. Článek o tom vyšel nyní v časopisu Sexual Medicine Reviews. Ve skutečnosti jde o meta-analýzu 17 studií, a proto dílo svým rozsahem pokrylo 21 různých typů chirurgických i nechirurgických „zvětšovacích“ praktik.

 

Mayo Clinic Campus v Minnesotě.
Mayo Clinic Campus v Minnesotě.

Navzdory rozsáhlosti dat jsou výsledky žalostně hubené. Autoři studie byli nuceni konstatovat, že dokladovaní výsledků lékařských zákroků je omezené a to, co se často vydává za důkaz úspěšného zákroku, je ve skutečnosti neobjektivní a sporné.

Nicméně to vypadá, že injekční přípravky jsou v navyšování obvodu penisu úspěšné. S jeho délkou ale nic nenadělají a navíc  je u nich potřeba počítat s vysokou mírou komplikací. U nemocných s tzv. Peyronieho chorobou, která penis křiví natolik, že už se vše s ním stává komplikované až nemožné, se jako účelné zdají být injekce enzymu kolagenázy.

Ukázka jedné z technik. Vlevo incize. Vpravo jsou patrny vložené štěpy tukové tkáně kvůli  zvětšení objemu penisu. Kredit: Trost, Mayo Clinic.
Ukázka jedné z technik. Vlevo incize. Vpravo jsou patrny vložené štěpy tukové tkáně kvůli zvětšení objemu penisu. Kredit: Trost, Mayo Clinic.

Účinnost suplementace vitaminem E, u níž se celé desetiletí věřilo, že pomáhá, novější studie nepotvrzují. Podobně problematická se jeví aplikace interferonu. Otázky se kupí i okolo trakčních technik. Takzvané natahování je ne-invazivní a dobře tolerované, ale tento způsob nápravy není standardizován jak co do potřebné síly, tak co do délky trvání zákroku, ani časnosti jeho opakování, a i u něj hrozí poškození krevního zásobení a narušení kavernozního parenchymu.

 

Operativní zákroky s implantací technických pomocných prostředků (například přečerpáváním tekutiny) řeší problém topoření, mužské chloubě na délce ale nepřidají. Neujaly se ani implantáty z nitinolu, které při tělesné teplotě setrvávají v ochablém stavu a po zahřátí si „vzpomenou“ na svůj expandovaný tvar. Problémem všech implantátů je, že se jedná o přítomnost cizího materiálu v těle, což jde ruku v ruce s komplikacemi intolerance a odvetných reakcí imunitního systému.

Zákroky, jako například přetnutí vazu u kořene penisu s vysunutím erektilní tkáně, nebo vkládání štěpů z tukové tkáně, vedly sice u některých mužů k významnému zbytnění, ale to, co snižuje hodnotu prezentovaných výsledků u těchto technik, je skutečnost, že uváděné hodnoty nebývají ověřeny nezávislou stranou. A protože tu jde o složité výkony, i když je provedou na specializovaném pracovišti, provází je rovněž celá řada komplikací.

 

Závěr

Nevěřte všemu, co vám kdo nakuká. Navzdory pokroku se v řadě případů jako nejlepší volba jeví stará dobrá vakuová pumpa. Ze studie urologů z Mayo Clinic vyplývá, že zvětšování velikosti penisu nebývá účinné.  A pokud nějaké chirurgické zákroky zvětšení zajistí, bývají to na délku ani ne dva centimetry. Žel, i tak jsou častým doprovodným jevem  následné komplikace. Autoři studie proto apelují jak na ty s chorobou, tak na ty, jež mají jen chorobné ego, ale i na ty, kdož vylepšování penisu indikují: „Když už to musí být, volte injekce a operační zákrok až jako poslední volbu“.

 

Video: Trakční metoda prodlužování penisuVideo: Terapie Peyronieho choroby


Literatura

David Veale, Sarah Miles, Sally Bramley, Gordon Muir, and John Hodsoll.: Am I normal? A systematic review and construction of nomograms for flaccid and erect penis length and circumference in up to 15,521 men. BJU International; DOI: 10.1111/bju.13010

Ross A. Avant, MD, Matthew Ziegelmann, MD, AvinashNehra, MD, Manaf Alom, MBBS, Tobias Kohler, MD, Landon Trost, MD.: Penile Traction Therapy and Vacuum Erection Devices in Peyronie's Disease, Sexual Medicine Reviews, Volume 7, Issue 2, April 2019.

Datum: 14.05.2019
Tisk článku

Sexuální poradna Dr. Tatiany pro všechna živá stvoření - Judsonová Olivia
 
 
cena původní: 298 Kč
cena: 250 Kč
Sexuální poradna Dr. Tatiany pro všechna živá stvoření
Judsonová Olivia
Související články:

Ryba s penisem na hlavě     Autor: Josef Pazdera (30.08.2012)
Po sexu zahodí penis     Autor: Josef Pazdera (14.02.2013)
Když do změny pohlaví promlouvá osahávání     Autor: Josef Pazdera (06.01.2016)
Když dojde na orální sex, muži podstupují větší riziko, než ženy     Autor: Josef Pazdera (16.02.2016)
Sex štítonošů jako inspirace inovací     Autor: Josef Pazdera (04.01.2018)
První transplantace penisu od mrtvého dárce     Autor: Josef Pazdera (24.04.2018)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace