Zhoršení paměti po kouření marihuany je zřejmě následkem snížení průtoku krve mozkem  
Kuřáci, kteří si dopřávají marihuanu mají změněný tok krve ve svém mozku a to ještě měsíc poté co abstinují.

V únorovém čísle časopisu Neurology , což je vědecký časopis Americké neurologické akademie, je článek, který odhaluje problém, který by mohl stát za pozorováním faktu  souvisejícím s poruchami myšlení a se zhoršeným vybavováním si vzpomínek, na které upozorňovaly u kuřáků marihuany některé z dříve publikovaných výzkumných prací.
Práci o které zde nyní budeme referovat je z dílny Národního institutu drogové závislosti v Baltimore (Maryland, USA) a zasloužili se o ní  Ronald Herning a Jean Lud, kteří sledovali 54 kuřáků k nimž si jako kontrolu přibrali 18 nekuřáků. V obou případech se jednalo o dobrovolníky, kteří se po dobu pokusu nechali hospitalizovat. Pokusným osobám zjišťovali rychlost průtoku krve  mozkovými artériíemi. Měření prováděli doplerovskou ultrasonografií, a to na počátku pokusu a pak po měsíci, na konci pokusu.

 
Rychlost průtoku krve mozkovými artériemi byl u vyznavačů marihuany, ve srovnání s nekuřáky, významně vyšší. Kuřáci marihuany měli také vyšší hodnoty indexu pulzace(PI), který měří stupeň odporu průtoku krve. Tento efekt má zřejmě na svědomí ztráta samoregulační schopnosti krevních kapilár, které účinkem drogy přijdou o schopnost měnit

Zvětšit obrázek
Po vykouření 17 jointů marihuany to trvá přibližně měsíc, než se obnoví snížený průtok krve mozkem.

podle potřeby svůj vnitřní průměr. Kapilára tak zůstává trvale zúžena. Pokud organismus chce zúžení cévy korigovat, musí v systému zvýšit tlak, jinak takovou kapilárou neproteče dostatečné množství krve. K něčemu podobnému pravděpodobně dochází v mozku kuřáka marihuany. O tom, že se tělo snaží tento hendikep eliminovat svědčí právě ony zvýšené  naměřené hodnoty charakterizující průtok krve cévami. Konkrétně se jedná o index pulzatility, který byl u kuřáků marihuany větší, než jaký ho mají  pacienti s chronickým vysokým krevním tlakem a s cukrovkou. To podle Herninga  nasvědčuje tomu, že užívání marihuany vede k abnormalitám u mozkových vlásečnic. Herning zřejmě bude mít pravdu, protože podobné hodnoty indexu pulzatility jsou pozorovány také u dalších nemocí postihujících krevní kapilární systém.
Naměřené hodnoty indexu pulzatility (PI) odborníky překvapily, zarážející však je pomalý návrat těchto hodnot k normálu. U slabých a středních kuřáků se hodnoty PI zlepšily až po měsíci abstinence. U těžkých kuřáků ke zlepšení  vůbec nedošlo.
Představu o tom, jaké množství marihuany je potřeba si užít, aby to s naším mozkem takto zacvičilo, si uděláme podle Herningova členění, který do lehkých kuřáků zařadil ty, jež si dopřávali dva až patnáct jointů týdně. Za střední kuřáky považuje konzumenty 17 až 70 jointů za týden. Těžcí vyznavači marjánky v jeho pokusu zvládali 78 až 350 jointů týdně.




Poznámka:

Co je to PI a fyzikální princip a technika dopplerovské flowmetrie

Ultrazvuková flowmetrie využívá Dopplerův princip změny frekvence vlnové energie odražené pohybujícím se odrážečem (reflektorem). V případě měření průtoku krve (flowmetrie) se využívá ultrazvukového vlnění odráženého krvinkami pohybujícími se v krevním řečišti.
Porovnáním frekvence vyslaného a přijatého ultrazvukového signálu stanovíme posun frekvence ("doppler shift").

Známe-li úhel mezi ultrazvukovým paprskem a směrem toku krve, můžeme vypočítat rychlost průtoku krve podle dopplerovské rovnice. Většinou se používá ultrazvuk o frekvenci mezi 1 a 10 MHz. Ultrazvuk je vysílán bud kontinuálně (kontinuální dopplerovské vyšetření) nebo v krátkých pulzech. Při použití pulzního dopplerovského vyšetření lze v kombinaci s ultrazvukovým zobrazením určit z jaké hloubky ve tkáni, tedy ze které cévy bude zaznamenávat signály toku krve. Dopplerovskou křivku rychlosti toku krve je možno charakterizovat různými indexy, které udávají stupeň pulzatility.

Čím vyšší periferní odpor, tím vyšší pulzatilita a hodnota indexu.
Tato technika se běžně používá například v porodnictví, kde se používají tři hlavní indexy. Již nám známý pulzatilní index (PI), dále systolický/diastolický poměr (S/D index, také zvaný A/B index) a konečně rezistenční index (RI). RI a PI dobře hodnotí změny periferního odporu; PI rozliší různé tvary křivky i při nulové diastolické rychlosti. Technický vývoj této techniky umožňuje detekci signálů i z velmi malých cév. Signály registrované ze zvolené oblasti jsou barevně rozlišeny podle směru toku krve a zobrazeny v dvojrozměrném pohyblivém ultrazvukovém obrazu vyšetřovaného orgánu. Tato metoda se nazývá barevné dopplerovské vyšetření. Tok krve směrem k ultrazvukové sondě je obvykle zobrazen v červené barvě a směrem od sondy v modré. Identifikovat lze i malé cévy, a lze tak vyšetřit nejen mozkové cévy dospělého mozku, ale dokonce i mozkové artérie plodu.
Datum: 18.02.2005 09:37
Tisk článku

Související články:

Obsah THC v různých typech pěstovaného konopí je prakticky stejný     Autor: Stanislav Mihulka (14.10.2018)
Nízká dávka delta-9-tetrahydrokanabinolu obnovuje paměť a proces učení u starých myší     Autor: Marek Lapka (10.05.2017)
K2, Spice, Modrý drak aneb syntetická marihuana     Autor: Josef Pazdera (11.02.2017)
V jednadvaceti americká mládež zavrhne marihuanu     Autor: Josef Pazdera (09.07.2015)
Marihuana nie je neškodná     Autor: Matej Čiernik (07.05.2014)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz