Stavy tresek u Nového Skotska jsou na 4%  
Populace lovených ryb jsou na samém dně.

„Zachraňte velryby!“ křičí ochránci přírody v situaci, kdy se populace některých kytovců pomalu dostávají na úroveň srovnatelnou se stavy před masovým vybíjením v 19. a první polovině 20. století.

Zvětšit obrázek
Treska by měla na seznamu ohrožených vymírajících druhů figurovat na čelním místě. Místo toho se nadále loví.

 Mnohé druhy ryb balancují na pokraji vyhynutí a nebo jsou k němu už prakticky odsouzené, ale za jejich záchranu bojuje jen pár „magorů“. Alarmující číslo dokládající děsivý stav rybích populací uveřejnil Frontiers in Ecology.


Z údajů o úlovcích z poloviny 19. století určili vědci, že v roce 1852 dosahovala biomasa tresek v moři na mělčinách u Nového Skotska 1,26 milionů tun. Dnes je to 50 000 tun, přičemž dospělé tresky  tvoří jen 3000 tun biomasy. To je množství, jaké si na svých palubách a v podpalubí odváželo v roce 1852 z vod u Nového Skotska 16 malých rybářských škunerů.
Stejně brutální pokles prodělaly tresky i v jiných částech Atlantiku. A devastace rybích populací se neomezuje jen na tresky. Ryby jsou na dně. A to nejen ty, které žijí přisedle u dna moří a oceánů.
A tak nezbývá, než doporučit: Jezte mořské ryby! Dokud jsou!

 Pramen: Frontiers in Ecology

Datum: 28.03.2005 02:15
Tisk článku

Velké vymírání na konci křídy - Socha Vladimír
 
 
cena původní: 289 Kč
cena: 251 Kč
Velké vymírání na konci křídy
Socha Vladimír

Diskuze:

Proč vymírají...

Barča,2005-05-05 12:31:09

Proč vymírají velryby,tresky a jiné druhy ryb jen pro pár peněz jsou to hovada..................

Odpovědět

GMO sled

Jirka,2005-03-28 14:42:22

Obavam se, ze byl nejspise geneticky modifikovany opravdu velmi. Velmi pravdepodobne to totiz nebyl sled z Havaje, ale uplne jina potvora odnekud pobliz. Ale to nevadi, hlavne, ze jste nemel hlad. :-)

Odpovědět


pavel houser

jasne,2005-03-28 22:17:31

no jo, mate pravdu - to ja napsal jen tak. ve skutecnosti to mohl byt marinovany hadr. ale chutnal mi :-) (jisty pribuzny dokaze obalit hard namisto rizku tak, ze se to da jist...)

Odpovědět

vytecne

pavel houser,2005-03-28 11:48:08

dnes v supermarketu moji oblibenou tresku v majoneze nemeli, ale zato meli vynikajiciho slede v havajske marinade. s potesenim jsem porusil hned dve svata zelena prikazani - nejist ohrozene veci a nejist veci, ktere se musi daleko vozit - skoda jen, ze ne z te havaje - to by asi ani po zlevneni nestal 8 Kc :-), a taktez skoda, ze sled asi nebyl geneticky modifikovany ani klonovany...)

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace