:: OSEL.CZ :: - Ztracená planetka vodítkem k záhadě Pioneeru
Ztracená planetka vodítkem k záhadě Pioneeru  
Vzdálená planetka by mohla pomoci odhalit tajemnou sílu, která postrčila 33letou americkou kosmickou sondu Pioneer 10 o 400.000 kilometrů mimo kurs letu. Za tzv. Pioneer anomálii by mohla být odpovědná síla, která táhne sondu směrem ke Slunci velikostí, která se rovná jedné deseti miliardtině gravitace na zemském povrchu.

 

Zvětšit obrázek
Pioneer-10 (foto: NASA)

Když byly sondy Pioneer 10 a 11 ve vzdálenosti větší než 20 AU (3 miliardy km) od Slunce, obě sondy vykazovaly odchylku dráhy, která může být interpretována jako stálé zrychlení 8,7-8 cm.s-2 směrem ke Slunci. Někteří teoretici spekulují o extradimenzích, o vlivu temné hmoty nebo o urychlování expanze vesmíru. Pokud by se ukázalo, že anomálie je projevem nových fyzikálních zákonů, byl by to zcela převratný výsledek. Ale i kdyby vysvětlení bylo zcela banální (např. vyzařování tepla sondou), pomohlo by pochopení této anomálie při další stavbě sond. Ale zatím se nikomu nepodařilo vysvětlit povahu této síly a mnozí vědci se naopak domnívají, že se může jednat o systematickou chybu v datech nebo o chybu v projektu sondy. Jiní zase navrhují vyslání další sondy k prostudování tohoto efektu, a to v ceně stovek miliónů dolarů.


Ale mohl by se najít i levnější způsob, jak problém objasnit. Ukazuje se, že planetky by mohly být ideálními tělesy pro výzkum gravitačního pole na okraji Sluneční soustavy. Mohly by tak poskytnout data, která by existenci anomálie buď potvrdila nebo vyvrátila. Planetky jsou pro tento účel dobře použitelné, protože mají velkou hmotnost a pro pozorovatele jsou dostatečně velké a jasné. A i kdyby se anomálie nepotvrdila jako nový fyzikální jev, planetky by mohly sloužit pro výzkum gravitačního pole ve vnějších částech Sluneční soustavy.

Zvětšit obrázek
Pioneer-11 (foto: NASA)

Gary Page se spolupracovníky z Univerzity George Masona ve Fairfaxu (Virginie, USA) identifikoval 15 planetek, které by také mohla ovlivňovat tajemná síla. Oběžné dráhy všech těchto planetek sahají daleko do vnějších částí Sluneční soustavy. To je velmi důležité, protože tato anomálie se objevuje až ve vzdálenostech větších než dvojnásobek vzdálenosti mezi Sluncem a Saturnem (20 AU). Z 15 kandidátů je nejlepší planetka 1995SN55. Tento kus skály o průměru 370 km strávil posledních 54 let v zóně anomálie a proto by měla mít největší odchylku. Ale je tam, kde by podle předpovědí být měla? "Mohla by být ztracena kvůli Pioneer efektu," říká Page. "Planetky jsou jen velké a hloupé, protože jdou tam, kam jim řekne gravitace."

Michael Martin Nieto z Národní laboratoře Los Alamos v Novém Mexiku si myslí, že studium planetek je výborný nápad, ale varuje, že se pravděpodobně nepodaří odhalit celou pravdu. "Bude to jen test, jestli je gravitace příčinou toho efektu," říká. "Anomálie by také mohla být způsobena jemným účinkem setrvačnosti či dokonce času." Proto bude potřebná ještě kosmická mise.

Gary Page se spolupracovníky požádal o přidělení pozorovacího času u dalekohledu, aby mohli sledovat vzdálené planetky a potvrdit nebo vyvrátit teorii o nové síle ve vesmíru.

Zdroj:
http://www.spaceref.com/news/viewsr.html?pid=16271
http://www.newscientist.com/article.ns?id=mg18624984.700
http://arxiv.org/PS_cache/astro-ph/pdf/0504/0504367.pdf

 

Datum: 16.06.2005 11:22
Tisk článku

Zabudnutý vesmír - Stiffel Anton
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 411 Kč
cena: 386 Kč
Zabudnutý vesmír
Stiffel Anton
Související články:

Bizarní svět planetky KW4     Autor: Miroslava Hromadová (17.10.2006)
Trójané podporují teorii vzniku planet     Autor: Pavel Koten (06.02.2006)
Planetka se dvěma měsíčky     Autor: Pavel Koten (01.09.2005)Diskuze:

Původem záhady Pioneeru...

ZEPHIR,2005-09-01 19:17:24

...je záhada temné hmoty, která se hromadí v okolí všech hmotných těles a tedy i Sluneční soustavy) a jejím původem je gravitační nashromáždění fluktuací vakua.

Odpovědět

šotek ukradl písmenko :)

Mirun,2005-06-17 09:43:09

8,7e-8 cm.s-2

Odpovědět

Nejak mi to nesedi

Jirka,2005-06-16 14:42:41

"...která se rovná jedné deseti miliardtině gravitace na zemském povrchu." a "...která může být interpretována jako stálé zrychlení 8,7-8 cm.s-2..."

Jedna desetimiliardtina 10 m.s-2 je podle me 1e-9 m.s-2, tedy 1 nm.s-2.

10 cm.s-2 je uz poradne zrychleni, to by s tou sondou cvicilo poradne.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace