Extáze vytahuje na světlo skryté deprese  
O Extázi se tvrdí, že jde o látku, která způsobuje deprese a úzkostné stavy. Není to zřejmě tak docela pravda. Pravděpodobnější je, že jen „přiživí“ to, co v člověku dřímalo již předtím než drogu začal brát. Nejedná se tedy prvotní příčinu.

Nizozemští vědci zjistili, že častěji se uchylují k užívání zakázaných drog právě ty osoby, jež jako děti trpěly nějakou formou deprese.

 

MDMA, methylenedioxymethamphetamine

Anja Huizink je docentkou na Erasmus Medical Center v Rotterdamu, je  vedoucí kolektivu, který zpracoval  studii, která v tomto týdnu vyšla v British Medical Journal . V ní se tvrdí, že objevení se mentálních problémů v pozdějším věku nemusí být primárně způsobeno tím, že  dotyčný používal extázi. Požití Extáze zřejmě jen zvyšuje riziko, které zde již bylo. Toto tvrzení je dost odvážné protože  dosavadní studie se svorně shodují natom, že Extáze sama vede k depresím. Huizinková k tomu dodává, že sice nemůže zcela vyloučit, že v některých případech by mohla být na vině samotná Extáze, nicméně z jejích pokusů vyplývá, že  mnohem více by mělo  být těch případů, kdy  se jedná o osoby, u nichž  zvýšené riziko depresí hrozilo ještě předtím, než se s Extází setkaly. 


Extáze, methylenedioxymethamphetamine,  neboli MDMA, se v sedmdesátých letech používala k léčbě depresí. Byla předepisována na to, aby pomáhala tělu se uvolnit, aby snížila celkový útlum, zvýšila energické chování, aby u pacienta navodila pocit euforie.
Nyní tuto látku užívají miliony mladých lidí po celém světě. Především v tanečních klubech,  kde jak říkají, jim dovoluje protančit celou noc.
Statistiky Spojených národů naznačují, že módní vlna používání extáze se šířila v období mezi lety  1995 až 2000, tehdy její užívání stouplo o 70%.

 

Ke kontroverzním závěrům, vyznívajícím tak trochu jako obhajoba Extáze, opravňují Huizinkovou  lékařské záznamy z roku 1983. Tedy z doby ještě předtím, než se Extáze stala široce používanou rekreační drogou. Do jejích sledování  byly zařazeny děti, jimž v v inkriminované době byly  4 až 17 let. Vlastní pokus trval 14 let a v sítích uvázlo 1580 sledovaných osob. Ukázalo se, že s Extází začaly experimentovat mnohem častěji ti jedinci, kteří již před braním drog  měli ve svých zdravotních kartách zapsáno: “ trpí stavy úzkosti,  mívá deprese“.
Studie má celou řadu nedostatků. Například to, že nebere v úvahu další faktory, které by mohly ovlivnit chování a mít také vliv na to, proč se někteří ze sledovaných rozhodli brát Extázi. Touto výtkou máme na mysli sociální podmínky, povahové rysy, jako je třeba snaha podléhat módním vlivům, nebo to z jakého prostředí osoba pochází, zda rodiče nebyli také konzumenty podobných látek.
I když je studie v tomto směru nedokonalá a na spoustu otázek nedokáže odpovědět, jedno se jí nedá upřít – zpochybnila často omílané tvrzení, že požívání Extáze je primární příčinou depresí.

Pokud někdo zde presentovaná fakta pochopil jako obhajobu konzumace Extáze, tak vlastně nic nepochopil, a pro něj raději znovu připomeneme - Extáze je spojená se zdravotními problémy a ty narůstají když osoba bere tuto drogu dlouhodobě a ve větším množství.

 

MDMA


Jedno z největších rizik užívání  MDMA, které dřívějším poživačům Extáze nehrozily a těm nynějším hrozí,  je nevědomé požití látek, které jsou za MDMA pouze vydávány. Zvláště nebezpečné jsou syntetické drogy, které se také vyskytují v tabletách a které jsou mnohdy za Extázi (tedy klasickou MDMA), jen vydávány. Bývají to ParaMetoxyAmfetamin a ParaMetoxyMetAmfetamin, označované zkratkami  PMA a PMMA. Jako diskotékový konzument prakticky nemáte možnost takovou záměnu „produktu“ bez laboratorní analýzy zjistit. Mezi nectnosti výše jmenovaných patří snadný návyk a především snadné předávkování, které na rozdíl od MDMA vede ke smrtelnému konci. O náhražkách Extáze ale tento článek není,  pro podrobné informace máte ale možnost zavítat na stránky Ústavu farmakologie 3.LF UK.  

Datum: 05.03.2006 10:41
Tisk článku


Diskuze:

MDMA + Aspartam - co je horší?

Brepta,2006-03-07 19:07:48

Pokud vím, tak jedním z vedlejších krátkodobých účinků MDMA je drkotání zubů a pak zvýšená tělesná teplota. Klubeři to kompenzují tím, že žvýkají žvýkačky a vydatně doplňují tekutiny. Potud je vše OK. Ale jen do chvíle, kdy si uvědomíte, že ty žvýkačky zpravidla obsahují Aspartam a při vyšší tělesné teplotě není vyloučeno, že účinkuje ještě zhoubněji, než normálně! Mám za to, že studie, které se snažily prokázat změny v mozku uživatelů při užívání MDMA by měly vzít Aspartam a další rizikové látky v potaz.
Protože žvýkajících kluberů je drtivá většina a spotřebují několik žvýkaček za večer/noc, je jejich zdraví ohroženo Aspartamem výrazně více a nedivil bych se, kdyby to poškození mozku bylo právě tímto.

Jinak bych MDMA neodsuzoval, alkohol je ve všech ohledech daleko horší. Agresivita, zvracení, těžká závislost, tvrdnutí jater, sociální zátěž...
U MDMA je problém s předsudky společnosti a stále nejistými závěry ohledně zdravotních rizik.

(kopie z diskuze k článku http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=402)

Odpovědět


srovnavate nesrovnatelne

Luda,2006-03-14 19:33:14

Vy srovnavate extremni konzumaci alkoholu s umirnenou konzumaci extaze, to je jako prohlasovat, ze skrabka na brambory je nebezpecnejsi nez kupomet, protoze skrabka v rukach silence muze byt vrazedna zbran, kdezto kulomet v rukach rozumneho cloveka skudu udelat nemusi. Treba ta "tezka zavislost" na alkoholu. Vemte si kolik lidi se obcas napije (rozumne - nemyslim tim nalevani do nemoty) a kolik z nich je alkoholiku (pocituji abstinencni priznaky). Pokud by byl alkohol tezce navykovy (jako nektere tvrde drogy), tak by nase spolenoct byla slozena temer z alkoholiku s velmi tezkymi abstinencnimi priznaky. Zkuste porovnat dlouhodobou navykovost velmi vysoke konzumace alkoholu (treba za mladsich let) a velmi vysoke konzumace extaze.

Nerikam ze alkohol je dobry, umi taky udelat hodne zla, ale nelibi se mi obhajovani jedne drogy s tim ze prezenu tvrzeni o jine droze. Taky nechtene predavkovani alkoholem je daleko mensi nez s tvrdsimi drogami (mezi nechte predavkovanim nepocitam to, ze nekdo dela hrdinu a hazi do sebe panaka za panakem). Nechci aby to nevypadalo, ze jsem pro piti alkoholu vzdy a vsude, hodne lidi by melo ubrat, ale srovnavat vypiti jednoho piva po vepru-knedlu-zelu s uzivanim tabletek extaze (o jejimz puvodu, slozeni a koncentraci nic nevim) mi prijde zbesile.

Odpovědět


Re: srovnavate nesrovnatelne

Libor Supcik,2018-06-25 12:07:49

Vyzkumy ukazuji, ze navykovost je hlavne vlastnost mozku a tak je ji tezke prumerovat. Cili je li mozek v pohodovem prostredi bez minulych traumat, tak obcasne slehnuti (treba na oslavach) k zavislosti nevede. Clovek na ulici ci v depresi (i ta mys v kleci) ulitne na cemkoli. Vytvari si perseverance. Dusledkem prostredi je zavislost jako jakysi neprimy zpusob sebeposkozovani ci sebevrazdy aneb potvrzeni skodlivosti prostredi.

Odpovědět

kontroverzní??

SM,2006-03-07 04:31:38

Mimochodem, momentálně jsou v běhu studie, který sledujou Extázi, jako velice slibný prostředek v případě těžkých chronických posttraumatických stavů.
Taky kontroverzní?

Většina dosavadního "výzkumu" Extáze je o tom, že se jistí lidé rozhodli, že některé látky, se kterýma je legrace, jsou drogy a proto je nutné dokázat, že jsou špatné, i za cenu naprosto šílených podvodů, viz Ricaurte. Potíž je v tom, že tohle drsňácký rozhodnutí je nesmyslný a nekonzistentní a zvolna se drolí. Není na tom nic nic divnýho, proč by to mělo být kontroverzní?.

Nejnebezpečnější na Extázi je nevědomé požití jiných látek.
Ok, jasně, stejně jako je při nalejvání se lihem největší riziko nevědomé požití metanolu. Oboje je pravda. Háček je v tom, že naprosto jednoznačná příčina toho, že existují špatné "koule", je prohibice Extáze, stejně jako byl metanol problém při prohibici lihu ve Státech.
Ale říct, že nejlogičtější a nejlevnější řešení by bylo se na prohibici vykašlat, to je moooc kontroverzní :)
Extázi totiž, jak všichni víme, nosí zlí čerti z pekla :)

Odpovědět


souhlas :)

Brepta,2006-05-18 12:53:22

souhlas :)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz