Rekreační drogy proti Alzheimerovi a Parkinsonovi  
Jak se zdá, klubovou generaci marihuany a extáze vskutku nečeká smrt v mládí ve vlastních výkalech, ale naopak veselé stáří bez protivných pánů Alzheimera a Parkinsona.

 

 

Zvětšit obrázek
Mozek s Parkinsonem není úplně ve své kůži.

Za poslední dobu se nashromáždila závratná kupa dokladů, že ilegální rekreační drogy mají kromě mnohokrát důkladně prověřeného potenciálu kvalitní zábavy také potenciál medicínský. Je toho tolik, že si to už nemohou dovolit ignorovat ani nechvalně známé americké instituce NIDA (National Institute of Drug Abuse) nebo FDA (Food and Drug Administration). Od války „dobra proti zlu“ nyní přecházejí do smířlivější polohy, kdy sice stále zavírají lidi za držení malých dávek společensky únosných rekreačních drog, ale vědcům blahosklonně dovolují bádat i nad pozitivními účinky dříve zapovězených substancí.

 

Zvětšit obrázek
Extáze coby elegantní design. Od Supermana po Harryho Pottera. Že bude léčit Parkinsona by asi nikdo nečekal

Není to pochopitelně tak, že by americké úřady přiznaly, že jejich válka proti drogám je smutný nesmysl, spíš v atmosféře války proti něčemu jinému nadešla chvíle na drobné ústupky. Svůj podíl má i fakt, že se přes heroické úsilí, kdy mnohdy účel světil prostředky, zcela zjevně nepodařilo rekreační drogy znemožnit, ani odradit veřejnost od jejich obecného užívání.

 


Naopak, přímo během výzkumu financovaného protidrogovými institucemi došlo k poměrně zajímavým objevům pozitivních účinků nejběžnějších ilegálních rekreačních drog.

Zvětšit obrázek
Mozek s Alzheimerem působí spíš jako vyschlá karikatura.

O marihuaně je již spolehlivě známo, že má silné protizánětlivé účinky. Zároveň si již dříve spousta lidí myslela, že existuje spojitost mezi chronickým zánětem a Alzheimerem. Určité zánětlivé procesy jsou v mozku během stárnutí normální. V některých případech se ale tyhle záněty utrhnou ze řetězu a je zle. Zároveň se ví, že květinové děti, co pravidelně kouří trávu od 60-tých let a dnes jsou v alzheimerovém věku, trpí Alzheimerem jen velmi vzácně.

Tým výzkumníků vedený Garym Wenkem, psychologem z americké Ohio State University propojil všechny tyto poznatky a vyzkoušel na mladých a starých potkanech syntetickou látku WIN-55212-2. To je věc velmi blízká klasické marihuaně a má stejně jako ona zajímavé psychoaktivní účinky. Wenk a spol. z toho jsou nešťastní, snaží se totiž najít látku, co by léčila, ale nebyla zábavná. Je pozoruhodně zlomyslné, že se jim to zatím nedaří a nedaří. Potkanům dobrovolníkům zavedli do hlavy trubičky a tři týdny ji pravidelně napouštěli mozky lipopolysacharidem (LPS), coby spouštěčem imunitní reakce. Mozky potkanů na LPS docela věrně připomínají mozky s Alzheimerem. Zároveň části z nich podávali testovací látku WIN-55212-2. Během třetího týdne experimentu potkany vyzkoušeli, jak dokáží uspět v klasickém vodním bludišti, kdy se pokusné zvíře pokouší po paměti uniknout z vodní lázně pomocí plošinky ponořené v neprůhledné vodě. Nakonec ještě pomocí detekce určitého typu imunitních buněk zjišťovali, jak moc je který mozek postižený zánětem.

 

Zvětšit obrázek
Bíla vdova jako spasitel spokojeného stáří. Svět je plný paradoxů.

Ukázalo se, že testovací obdoba marihuany prokazatelně snižuje záněty v mozcích jak mladých, tak i starých potkanů a rovněž zlepšuje jejich paměť a tím i zvyšuje úspěšnost ve vodním bludišti. Největší účinek se projevil u starých potkanů. Data získaná na potkanech sice nelze automaticky a nekriticky převést na lidský organismus, ale rozhodně poskytují důvod k velkému optimismu.

 

Extáze byla dlouho osočována z toho, že vypaluje lidem mozky a technařské generaci bývalo úřady prorokováno, že na stará kolena skončí s Parkinsonem. Teď je s tím konec. Tým Jacka Liptona z University of Cincinnati přichází s novými výsledky dlouhodobého studia účinků extáze na mozky potkanů. Již dříve si povšimli, že když jsou embrya potkanů ještě v děloze na extázovém tripu, nejen že nezemřou ve strašných bolestech, ale ještě ke všemu jim lépe rostou dopaminové neurony v mozku. Svá předběžná pozorování nakonec potvrdili v experimentu, v němž vystavili působení extáze embryonální mozkové buňky potkanů pěstované v kultuře. Ať dělali, co dělali, extáze zvyšovala přežívání dopaminových neuronů.

 

Všeobecně se má za to, že právě ztráta dopaminových neuronů spouští Parkinsona i další obdobná onemocnění. Lékaři se proto moc snaží vyvinout nějaké terapie, které by tomu bránily. Extáze se momentálně jeví jako bezesporu nejnadějnější substance, co by mohla pomoct. Lipton a spol. sice povinně papouškují, že extáze jistě není ten vhodný lék a že se budou snažit objevit něco nudného, je ale otázka, nakolik budou úspěšní. Možná to dopadne jako v případě posttraumatických stresů. U nich to FDA vzdala a v roce 2001 povolila testovat extázi jako velmi nadějnou terapii. Tady je přínos neoddělitelně spjatý s plnokrevným účinkem extáze a nemá tudíž smysl hledat něco nezábavného, co by ji mohlo nahradit.
Začíná se to rýsovat tak, že nesmyslná hysterie protidrogové křížové výpravy zazdila vývoj medikamentů proti klíčovým neurodegenerativním nemocem dneška na pár desítek let. Snad je to už za námi. Mlýny Matičky Přírody melou pomalu ale jistě.

 

Pramen: Society for Neuroscience annual meeting, Atlanta

 

Datum: 20.10.2006 06:41
Tisk článku

Marihuana - zakázaná medicína - Bakalar James, Grinspoon Lester
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 282 Kč
cena: 265 Kč
Marihuana - zakázaná medicína
Bakalar James, Grinspoon Lester

Diskuze:

Lítost

P@ja,2006-11-18 13:24:55

Trochu slabost srovnávat legalizaci drog s výzkumem ve zdravotnictví nemyslíte? Znám lidi, kterým to opravdu pomáhá a asi by tu už nebyli, nebo nekomunikovali nebýt drog, ale v normálním životě? 15leté děti na ulici, co hulí obden a ještě se s tím chlubí? Opravdu už mě unavuje sledovat, jak lidé kolem mě, před 4 roky na pokec normální, se změnili na tolik, že s nimi nejde hodit rozumnou řeč a říkejte si co chcete, ale tohle není normální. Po alkoholu mám maximálně kocovinu, ale z tohodle se ty lidi už neproberou a je mi to strašně líto :o(

Odpovědět

Já to věděl

Pepa_Šlukna,2006-10-25 09:26:08

Že ty zázračné rostlinky můžou i pomáhat.U extáze bych si nebyl úplně jistý, je známo že při požití xtc se uvolňuje serotoin a přitom se obnažují nervová zakončení v serotoinových váčcích což může způsobit jejich poškození.Ale je pravda že se tomu dá s trochou znalostí snadno předejít a po požití extáze serotoin doplnit a tak negativní účinky extáze úplně eliminovat.Tady je na vině spíš malá informovanost a snaha o jednostranou dezinformaci z příslušných míst, místo toho aby poskytli nějaké užitečné rady (proč taky, vždyt když už se jednou za uherský rok někdo na extázi složí nebo se prokáží její zlé účinky poslouži to skvěle jako negativní příklad).Jsem si ale jistý źe ve 21. století si s pomocí google a wikipedie najde dúležité informace jak s extází zacházet každé malé dítě a nemusí se tedy naštěstí spoléhat jen na zprostředkvané lži.

Odpovědět

Ludia nevedia co chcu...

Faro,2006-10-23 15:50:52

...a nech mi nikto netvrdi opak. Kazdy mame svoj rozum (a niekto ho nema:) Ked niekto chce uzit lahku drogu , tak si k nej najde cesticku , na milion percent. Kto je tazko proti tomu , ten sa takymto veciam bude vyhybat na kilometre daleko. Ak by mali byt nejake lahke drogy prospesne ludstvu , preco by mali byt zakazane ? Ved ako vravim , kazdy ma svoj rozum.Len nechapem jednej veci - preco ludia , ktory sa drzia od drog na kilometre daleko su proti tomu , kedze ich sa to netyka alebo nechcu aby sa ich to tykalo ? ;)

Odpovědět

Pane Mihulko

Al,2006-10-22 13:39:39

Pane Mihulko,
kromě vtipu a nonkonformního tvůrčího pohledu na věc (pro vědu ostatně tak důležitého),
se mně líbí především váš nadhled a snaha o zasazení do obecného společenského rámce, který je ale velmi podstatný a to nejen v zemích dr. Lysenka...

Odpovědět

neskodne?

alien07,2006-10-22 00:07:30

http://spravy.pravda.sk/odpovede.asp?t=okruhlica
Podla mojich skusenosti omamne a navykove latky obhajuju ludia ktori uz tymto svinstvam prepadli. Ich nazor na drogy je ale nepodstatny. O tom co prinieslo Holadsku legalizacia 'lahkych' drog som cital tiez. Dakujem pekne nechcem. Vyskumnikom s jointom v puse - neverim.

Odpovědět


Nechcete?

pavelM,2006-10-22 01:01:49

Legalizace lehkých drog v Holandsku měla za následek pokles spotřeby jak lehkých, tak tvrdých drog. Proč nechcete? Jste snad prodejce drog?

Odpovědět


ja a dealer - dost trapny pokus asi o vtip

alien07,2006-10-22 14:49:52

Prosim precitajte si clanok pod odkazom. Je od lekara a od lekara jedneho z najlepsich. Co sa tyka Holadska mam nieco tiez. Aspon na pozastavenie pre tych co este nehulia.
http://72.14.221.104/search?q=cache:YhSd3RR-XGEJ:www.chelemendik.sk/doc.php%3Fd%3D00000047+HOLAN%C4%8EANIA+SA+S%C5%A4AHUJ%C3%9A+DO+AUSTR%C3%81LIE&hl=sk&gl=sk&ct=clnk&cd=1
Prosim nerobte na oslovi reklamu drogam. Vas OSOL si to nezasluzi. Dakujem.

Odpovědět


kde?

pavelm,2006-10-23 18:21:50

V tom odkazu s rozhovorem jsem nic nenašel.
Ten druhý odkaz nefunguje, ale statistiky hovoří jasně - Prosento uživatelů drog je tam jedno znejnižších v evropě. (a tvrdých drog jako je pervitin výrazně nejméně)

Odpovědět


V tom případě...

Mr_Ex,2006-10-25 09:28:36

...doufám, že nepijete alkohol. Pokud náhodou ano a budete tvrdit, že je oproti ostatním drogám nesrovnatelný, méně škodlivý a vůbec - "JAK SI "FEŤÁCI" DOVOLUJÍ SROVNÁVAT NORMÁLNÍ PIVO S TAK HNUSNOU DROGOU JAKO JE MARIHUANA?". Pak jste hnusný alkoholik a děláte ostudu OSLU. Prosím, člověk jako vy by se k takovým věcem vyjadřovat neměl, protože nemá ponětí o co v této problematice jde. Nic osobního, ale pokud nemáte dostatek informací a zkušeností (což je logický předpoklad), NEKAŽTE tady ostatním co mají ve svém životě dělat nebo nedělat. Jsme svobodní jedinci.

Odpovědět

Hm

Sinuhet,2006-10-21 19:27:19

Vyzera to tak, ze sme opat o krocik blizsie k huxleyovskemu krasnemu svetu. Este ostava premenovat extazu na somu a tento - podla najnovsich vedeckych vyskumov mimoriadne zdraviu prospesny potravinovy doplnok - davat obyvatelstvu na pridel. Vsetci budeme stastni, aj ten delta-liftboy, ktory bude vo vytahu so stastnym usmevom mackat tlacitka...

Odpovědět

...je to skutecne tak jednoduche??

os,2006-10-20 19:16:06

..mnohokrat provereny potencial kvalitni zabavy????...

Odpovědět

Přesně

Colombo,2006-10-20 12:54:12

Důchodci, myslete na vaše děti! A na děti jejich dětí! Ti taky nechcou mít alzheimera.
V domově důchodců: "Sestro, jak se menuje ten němec, co mi pořád schovává ty věci?" "Alzheimer dědo, Alzheimer".

Odpovědět

Sama se nepovolí!

CC,2006-10-20 09:34:16

Důchodci do ulic!

Odpovědět

muhehe

Marie,2006-10-20 07:45:59

až budu v domově důchodců, tak uplatním své zahrádkářské zkušenosti a budu pěstovat ganju :-)). Až se povolí extáze a marjánka pro důchodce, bude to tady jak na Pultanele. Ha ha ha.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace