Molekulární kondom proti AIDS  
Převratná technologie vaginálního molekulárního brnění proti AIDS slibuje velmi účinně doplnit klasické kondomy.

 

 

Zvětšit obrázek
Vaginální brnění. Funkční prototyp gelu.

Kondom je zázračný vynález. Krom toho, že se dá vesele nafouknout, taky zásadním způsobem chrání obě strany sexuálního zážitku. Správné používání kondomů drasticky snižuje možnost výhry sexuálně přenosné nemoci nebo miminka. Když se to tak vezme, kondomy zachránily příjemný sex, přesněji řečeno zachránily ho ve vyspělých zemích, kde není lidem tak úplně jedno, co dělají a jaké to bude mít důsledky.
Bohužel, použití kondomu má i svá úskalí. Jeho aplikace vyžaduje jistou dávku šikovnosti, která není úplně každému vlastní. Ne každý také chápe význam doby trvanlivosti, která zrovna u kondomů vcelku má smysl. Ne všude jsou kondomy dostupné. Pro někoho kondom příliš snižuje kvalitu sexu a jsou bohužel i lidé, kterým kondom kazí jejich vysněnou morálku. Pro některé věřící je podle všeho přijatelnější smrt na AIDS, než nasazení gumy. V Africe by mohli vyprávět

 

Problémy s klasickými kondomy každopádně jsou a nejspíš i budou. Technologická evoluce ale naštěstí nespí a právě teď přináší úplně novou, převratnou technologii kondomu. Autoři, bioinženýři vedení Patrickem Kiserem z University of Utah jí říkají molekulární kondom a je pro ženy. Klíčovým trikem této technologie je chytrý hydrogel, který budou moci ženy každodenně používat. Při pokojové teplotě je to tekutina, co se aplikuje přímo do vagíny. Tam se promění v gel a spolehlivě pokryje vaginální tkáně. Potom čeká a čeká. Když se objeví nějaké sperma, gel bleskově zareaguje a uvolní látky účinné proti viru HIV.

 

Vývoj molekulárního kondomu je součástí celosvětového výzkumu různých systémů aplikace léčiv bránících přenesu AIDS i jiných sexuálně přenosných infekcí. Cílem je pomoct především chudým zemím s epidemií AIDS, častým znásilňováním a s nedostatkem kondomů. V současnosti je ve vývoji 16 takových projektů první generace a 5 se již testuje na tisícovkách dobrovolnic, převážně v Africe. Tyto přípravky budou k běžnému použití zhruba za 4 roky. Jejich účinnost se odhaduje kolem 50-60%, což naoko nezní příliš slibně, ale ve skutečnosti to může zabránit miliónům nákaz AIDS. Mají jisté vedlejší účinky, mohou svědit, nebo působit drobné záněty.

Zvětšit obrázek
Virus HIV. Teď už se má čeho bát.

 

Kiserův molekulární kondom představuje technologii druhé generace. Jeho předností je elegantní doručení účinných látek přesně na místo, kde je jich potřeba a jejich uvolnění v nejpříhodnější chvíli. Přepínacím mechanismem pro chování molekulárního kondomu je tělesná teplota a pH. Vtip je v tom, že tělesná teplota žen je vyšší, než pokojová teplota a že sperma má pH kolem 7,5, zatímco vagína je kyselejší s pH 4 až 5. Molekulární kondom by měl mít účinnost přes 90% a neměl by mít žádné významné vedlejší účinky.

Zvětšit obrázek
Molekulární kondom snad bude pro ženy příjemnější. Muži by ovšem měli být galantní a nabízet pomoc při aplikaci.

Autoři odhadují, že by měl být na trhu tak do 10 let. Samotný gel funguje dobře, zbývá ho otestovat na ženách a začlenit do něj nejvhodnější účinné látky.

 

Molekulární kondom je polymer složený ze tří látek. 80% představuje N-isopropyl-akrylamid, 15% butyl-metylakrylát a 5% kyselina akrylová, která se běžně užívá v lubrikantech a spermicidních gelech. V tomto složení se hydrogel chová přesně podle požadavků badatelů. Jako gel odolává všem možným roztokům, které se mohou ve vagíně vyskytnout. Jen když se objeví sperma, tak se gel naopak rychle rozloží a uvolní léčivo. V laboratorních experimentech se 49% malých molekul z gelu dostane během prvních 5 minut, 81% do hodiny. Velkých molekul se uvolní 48% za první půlhodinu a 66% za hodinu a půl. Autoři ale předpokládají, že ve vagínách, kde bude gel v tenčích vrstvách, to půjde raz dva. Na molekulární kondom se netěší asi jenom církevní autority, lidem uvězněným ve středověku to ovšem nemá snad ani cenu zazlívat.

 

Pramen: Journal of Pharmaceutical Science online 11 December.

Datum: 16.12.2006
Tisk článku

Související články:

Ženský hormon aplikovaný na penis blokuje HIV     Autor: Josef Pazdera (08.06.2008)
Teenageři věří, že orální sex je bezpečný     Autor: Josef Pazdera (18.04.2005)Diskuze:

A budeto v Africe co platné?

Pavel,2006-12-21 23:42:04

Já jen, že jsem slyšel od očitých svědků, kterak humanitární organizace v Africe rozdávají kondomy s návodem k použití připíchnutým špendlíkem. Co asi osvícené humanitární organizace provedou s tím gelem?

Odpovědět

50-60%

CC,2006-12-17 16:01:55

A má to tedy vůbec nějaký účinek? Zázračné vodičky všeho druhu sou zrovna tak stará věc jako náboženství.

Odpovědět

...to ovsem zalezi...

jara,2006-12-17 00:13:51

"Vtip je v tom, že tělesná teplota žen je vyšší, než pokojová teplota..."...co kdyz je ovsem zena frigidni, a pokoj je na jizni strane, v tropicke Africe, ..to potom muze byt opak pravdou....Jara Cimrman ...obdivovatel Mihulkovych kravin

Odpovědět


Hmmm,

Jirka,2006-12-17 10:43:18

s tou teplotou me to taky napadlo, ale treba to jeste poresi.

Mimochodem, nema smysl rikat, ze to jsou Mihulkovy kraviny. Ten fakt s teplotou a dalsi tvrzeni si urcite nevymyslel, jen je prevzal. V tomhle je nevinne.

Odpovědět


???

Martin,2006-12-17 13:30:44

Aký význam to bude mať, ak bude na juh obrátené okno na budove, ktorá je na ROVNÍKU? ;-)

Odpovědět


Už vidím

Colombo,2006-12-17 15:50:16

jak vám tělesnou teplotu v konečníku rapidně změní okno obrácené na sever či na jih.

Odpovědět

hahahahaha. já se usměju.....

Ccecil,2006-12-16 23:11:51

Někomu kazí kondom morálku, jinému požitek. Ostatně co z toho je horší? Pokud kondom kazí někomu morálku, když dělá sex se svou ženou, nebo jinému požitek ze sexu se studentkou...;o)))) ? Zajímalo by mne, který z obou má větší pravděpodobnost nákazy AIDS? Ne, to se nesmí studovat. Jediný přípustný mechanizmus studie je vzít do jednoho pytle toho, kdo dělá sex se studentkami plus všechny ty, co odmítají kondom při styku s vlastní ženou a udělat pseudorelevantní půměr nakažení v závislosti na znalosti koránu. To pak panečku vyjdou zajímavé statistické výsledky. Vskutku impozantní je ta věda, když ji do ruky vezmou ti praví specialisté a žongléři. Ale dost bylo humoru.

Každá technika, zabraňující šíření AIDS je potřebná, nicméně bude naprosto neúčinná, pokud nebude provázet i osvětu morální / co mi je co platný kondom, když vysřídám za večer 10 partnerek?/. Další otázka je obligátní A to peníze a financování takového projektu? Osobně si myslím, že nechuť financovat afriku je v západních zemích / o asii nemluvě/ přímo koníček. Takže to nakonec zůstane na sbírkách těch prokletých západoevropamů s judaisticko křesťanského světa, kteří si myslí, že je možné ještě někde pomoci.
Jak divné a zároveň jak nepochopitelné. Schíza jak ďas. Ale realita pánové. Realita.

Odpovědět


Přestaňte už prosím vás s tou pomocí!

pavelm,2006-12-17 00:58:30

James Shikwati, keňský ekonom.

Odpovědět


Zdar Ccecile

Magor,2006-12-17 08:34:47

Ccecile, promiň že s tím zase otravuju, ale fakt by mě zajímal tvůj názor:
Když už církevní hodnostář dělá něco tak strašného jako je sexuální zneužíván dětí, měl by při tom použít kondom nebo ne?

Odpovědět


Obdivuhodné,

Martin,2006-12-17 08:56:55

výkon hodný riadneho alfa-samca - vystriedať za večer 10 partneriek...
CCecil, klobúk dole pre Tebou a Tvojou mužnosťou...

Odpovědět


Ccecile

Jirka,2006-12-17 10:40:52

Ucit moralku je naprd, kdyz uz umiraji lidi. Kazdy napad, ktery zachrani par zivotu, je dobry. Sice tomuhle taky moc neverim, ale je mi jasne, ze to neni konecne reseni a treba vymysli jeste neco lepsiho.

Kupodivu treba prave podobny prostredek dovede Africany k vetsi zodpovednosti a pozdeji k moralce.

Odpovědět

A co analni styk?

Tomas,2006-12-16 17:44:38

Gel je urcen pro ochranu pri vaginalnim styku. Velkym problem v Africe je vsak take masova oblibenost analniho styku "na sucho", pri kterem je pomerne velka pravdepodobnost drobnych poraneni, a tedy i prenosu HIV. V tomto pripade asi gel nebude fungovat. Jine ph...?

Odpovědět


Bohužel...

Ccecil,2006-12-16 23:19:52

Připomínka velmi vhodná. Máš recht. Nicméně dovedu si předstravit "každodenní spotřebu gelu" průměrné černošky, při nákupu a obstarání rodiny. Je prostě potřeba řádné prevence. Neuniklo něco autorům? Asi to bude tím, že osvěta ve smyslu zdrženlivosti a neznásilňování všeho co se hne by taky nemusela býti marná a mohla by být vhodnou součástí preventivního programu. Ale možná se to ateistům nehodí. Kdo ví proč?

Odpovědět


Ccecile

Magor,2006-12-17 17:08:07

Myslím, že problém není v tom, že by se to ateistům nehodilo, ale v tom, že neví jak na to. Stejně jak se to už pěkné desítky let nedaří misionářům.
Pokud mají domorodci takovéhle chování jako součást kultury, těžko s tím hneš, ať jsi ateista nebo katolík.
Třeba je to jak kdyby přijeli k nám misionáři a zakázali pivo. Taky by zavřeli protialkoholní léčebny a záchytky, protože pít pivo je přece nemorální. A tím by byl pro ně problém vyřešený (bez ohledu na to, že lidi by chlastali dál).
Jo a samozřejmě někteří misionáři by tajně chlastali taky.

Odpovědět

Colombo,

Jirka,2006-12-16 13:40:27

mozna jsem neco nepochopil, to je vzdy mozne. Takze zena ho bude mit v pochve prakticky neustale? Jak casto se bude muset gel doplnovat? (Otazka ceny stale zustava, i kdyz chapu, ze to ted asi jeste nikdo nevi.)

Kazdy pokrok v prevenci proti nemocem vitam. Jen mam u clanku o lecivech obecne pocit, ze jde spise o reklamu nez o vedu. A tak k tomu pristupuju dost skepticky.

Odpovědět


Když půjde někam nebo v době,

J. Šimůnek,2006-12-16 14:41:54

kdy by mohla být přepadena a znásilněna, tak si to vezme.

Odpovědět

Zajimave, ale

Jirka,2006-12-16 11:08:15

Pominu-li tvrzeni o castem znasilnovani (odkud to autor vzal?), tak se obavam, ze ucinnost jen kolem 90 % nebude v Africe nic moc platna, protoze vetsina prenosu se podle me deje pri opakovanych stycich.

Hlavne me ale prekvapila ta reakce na sperma. Zda se mi dost pozde reagovat az na ejakulaci, mam za to, ze vetsina prenosu pri styku je krvi z drohnych poraneni behem styku.

Odpovědět


...

SM,2006-12-16 11:25:58

Pokud se Jirka domnívá, že v chudých zemích s AIDS je znásilňování vzácné, tak se mýlí. Mluví o tom autoři, ale ani by nemuseli, intenzivní násilí v chudých zemích zejména Afriky ale i jinde je obecně známý fakt, který bohužel přispívá k šíření HIV a dalších nákaz.
Sperma funguje jen jako spouštěč uvolňování účinných látek, gelem je kryté vše co je třeba

Odpovědět


Odpoved

Jirka,2006-12-16 11:51:39

Odpoved na otazku, odkud to autor vzal: "mluvi o tom autori", si musim zapamatovat, je odzbrojujici.

Nerikam, ze se nic takoveho v Africe nedeje. Jen z vypraveni lidi, co tam byli delsi dobu, jsem nikdy neslysel, ze by zrovna tohle byl problem, na rozdil od opakovane nevery.

Rozumim tomu dobre, zeny v Africe by takovy gel mely pouzivat prakticky neustale? Nedovedu si predstavit, jak znasilnovana zenska rika: "Moment, jeste gel!" Jak casto se tedy bude muset gel aplikovat? Kolik jedna davka bude asi tak stat?

Odpovědět


Jirko nepochopil jsi právě jednu věc

Colombo,2006-12-16 12:19:37

a to, že tento "gelový kondom" se NEMUSÍ dávat těsně před stykem. Proč by se jinak dělali přespříliš složité výzkumy, aby nereagoval s tekutinami v vagiňe přítomné? To by stačilo před stykem aplikovat gel, který bude uvolňovat po celou dobu tyto látky, což by bylo mnohem jednodužší.

Odpovědět


No

Ccecil,2006-12-16 23:25:04

Víš Colombo, nemyslíš, že by bylo nejlepší všem černoškám v africe preventivně aplikovat igelitový pytlíky do všech tělních otvorů? Jednou týdně by je vyměnily a byl by s aids pokoj. Nějaká morálka by asi v tom případě byla zcela mimo mísu.....

To neberte vážně.

Odpovědět


O kvalitě

Colombo,2006-12-17 15:44:23

takového sexu raději pomlčme:) to by rovnou stačila pro chlapy díra ve stromu a pro baby tlustčí hladká tyč:)

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace