Test na nevyspalost  
Někteří zaměstnanci budou možná při nástupu do práce muset plivnout na testovací destičku a následná analýza slin je může poslat domů vyspat.

Prohýřená noc se těžko zatlouká. Člověk druhý den většinou za mnoho nestojí. Jenže co když má usednout za volant autobusu nebo vzít do ruky skalpel na operačním sále. Nevyspalí lidé jsou s to napáchat obrovské škody. I proto se američtí vědci snaží vyvinout test, který by nevyspalce spolehlivě a jednoduše odhalil. Nejnovější výzkum odhalil, že nevyspalému člověku stoupá ve slinách obsah enzymu amylázy, kterým při tráveni rozkládáme škrob. Platí tu dokonce nepřímá úměra. Čím méně spánku, tím více amylázy.

Lékařům není jasné, jaký úkol stoupající hladina amylázy v nevyspalém těle plní. Snad je jejím úkolem intenzivněji trávit potravu a napomoci oslabenému tělu načerpat energii. Kdo ví.  Každopádně se otevírá možnost celkem jednoduše a víceméně objektivně testovat nevyspalost třeba u řidičů dálkové dopravy, strojvedoucích nebo pilotů. Stačilo by, aby plivli na destičku. Výsledek testu by jim v případě zvýšených hladin vystavil „stopku“ a poslal by je domů pod duchnu.

 

Tak tady už je testování zbytečné.


Jak už to bývá, celá věc má jeden malý háček. Lidé se v množství amylázy ve slinách navzájem liší. Někdo má vyšší hladiny enzymu, i když je do růžova vyspalý. Jiný má od přírody velmi nízkou hladinu amylázy ve slinách. Ta se mu po probdělé noci sice zvýší, ale ani pak nemusí dosáhnout nějak extrémních hodnot. Ve srovnání s jinými lidmi vypadá i tento člověk, jako kdyby právě vstal z postele. Kontrolor by proto musel mít k dispozici výsledky vyšetření každé osoby z doby, kdy byl tento člověk skutečně vyspalý. O nevyspalosti by vynesl verdikt až po srovnání kontrolních a nově naměřených hodnot. Není pochyb, že tento systém by skýtal řadu příležitostí k fixlování.

Vědci proto hledají k amyláze další ukazatele, o které by se mohli opřít. Zatím si nikdo netroufá odhadnout, kolik jich bude zapotřebí. Vědci se do tohoto pátrání pouštějí s nadějí, že narazí u nevyspalých lidí na látky, které prozradí i něco o příčinách nespavosti a nastíní možnosti její léčby.

 
Pramen: PNAS

Datum: 17.12.2006 21:02
Tisk článku

Související články:

Nespavci – 120 hodin spánkové deprivace     Autor: Radkin Honzák (22.03.2012)
Rána bych zrušil     Autor: Jaroslav Petr (12.01.2006)
Deprese, genialita a strnadci     Autor: Josef Pazdera (17.07.2004)
Chrápání a libido?     Autor: Josef Pazdera (05.08.2002)Diskuze:

Stačily dvě piva vypité kolem 20h večer...

Leto_Atreides,2006-12-20 12:03:07

...abych měl ve slinách (podle testů, které jsme prováděli druhý den ráno vrámci cvičení z biochenie) nízkou aktivitu alfa-amylázy. :) Možná, že samotné množství tohoto enzymu nějakým způsobem koreluje s únavou organismu, máme přeci kávu, čaj a jiné legální drogy, které nás (alespoň částečně) postaví na nohy. Neumím si dost dobře představit uplatnění tohoto objevu v praxi - leda snad při obsluze jaderného reaktoru či obecně práci s extrémně nebezpečným materiálem. Ale konkrétně u lékařů, jak výše poznamenal kolega, bychom se spíše dočkali prázdných nemocnic než dokonale odpočatých doktorů. :)

Odpovědět

doktor

jojo,2006-12-19 08:54:10

to by ziaden doktor nepracoval :) ked si zoberiem ze mavaju aj 8 x 36 hodinove sluzby za mesiac s tym, ze na druhy den idu opat do roboty :)

Odpovědět

jakou vinu

jara,2006-12-18 19:45:28

ma na nevyspalost televize?.....nekdo bez ni nemuze usnout, nekdo po ni trpi nevyspalosti....jsou studie v tomto smeru??

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace