Ug99 – nová hrozba pro obilí  
Z Afriky se vydala na cestu po světě varianta rzi travní, proti které jsou současné odrůdy pšenice bezbranné.

 

 

Zvětšit obrázek
Rez travní (Puccinia graminis)

Rez travní (Puccinia graminis) patří k závažným škůdcům polí. Napadá stébla, na nichž vytváří typické narezle skvrny. Rez čerpá ze stébla živiny a narušuje jeho pletiva. Velké obavy vzbuzuje  nový kmen rzi travní popsaný poprvé v roce 1999 v Ugandě (odtud jeho označení Ug99). Rostlinolékaři konstatují, že Ug99 již překročil Rudé moře a pronikl do Jemenu. 
„Je to jako kdyby rez vyjela z místních komunikací na dálnici,“ hodnotí současnou situaci Rick Ward z mezinárodního konsorcia Global Rust Initiative, jež vzniklo právě s cílem zastavit se šíření rzi Ug99.

 

Zvětšit obrázek
Rez travní na pšenici


Odborníci odhadují, že se rez do čtyř let rozšíří až do jižní Asie a napadne tamější pole s pšenicí. Pro Pákistán, kde je pšenice nejdůležitější polní plodinou, a pro Indii, kde je pšenice po rýži plodinou číslo dvě, to bude mít děsivé následky. Ztráty na výnosech se u napadených porostů pohybují od 40% výše. Pšenice je druhá nejdůležitější plodina světa. V průměru spořádá každý obyvatel Země denně 500 kalorií v potravinách vyrobených z pšenice.

 

Naposledy se podobný kmen rzi travní objevil před padesáti lety v Severní Americe. Od té doby nebyl s rezmi větší problém, a tak se na rezistenci k nim zapomínalo šlechtit. Základem odolnosti k rzi je schopnost rostliny zničit buňky, kterou napadeny v samém počátku infekce. K tomu ale potřebuje rostlina varianty proteinů, které rez spolehlivě rozeznají a spustí sebevraždu napadených buněk.

Zvětšit obrázek
V Pákistánu a dalších zemích je pšenice základem výživy. Pákistánské dívky při pečení pšeničného chleba.

Nejlepší je, když je tento mechanismus rezistence „posichrován“ hned několika proteiny kódovanými různými geny. Proti takové obraně má rez mnohem menší šanci. V současnosti ale nejsou odrůdy odolné ke rzi kmene Ug99 k dispozici. K jejich vyšlechtění  je zapotřebí dostatek času. A to je přesně to, co šlechtitelům chybí. Fungicidní postřiky přinášejí jen částečné řešení, protože většina rolníků třetího světa na ně nemá peníze.

 

Nikdo si netroufne odhadnout, jakým tempem a jakými cestami se bude rez Ug99 šířit. Jejímu postupu do jižní Asie nahrávají převládající západní větry. Také škody se těžko odhadují. Podle expertů se budou pohybovat v miliardách dolarů.
„Je to jako pomalá tsunami. Epicentrum je ve východní Africe, kde se objevil kmen Ug99. Ničivé vlny se odtud šíří na všechny strany,“ říká Ward.

 

Pramen: Nature

 

 

Datum: 25.01.2007 00:57
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz