Šimpanzí kultura doby kamenné  
Vykopávky v tropickém pralese odhalují dávnou historii šimpanzí kultury rozbíječů ořechů.

 

 

Zvětšit obrázek
Rozbíjení ořechů je sofistikovaná věda vyžadující maximální soustředěnost.

V tropech je horko a vlhko. V takovém podnebí se většina věcí děje rychle, například se tam rychle zmizí, proto je vždy zázrak, když se najde něco starého. Tropická archeologie má tím pádem velmi hmatatelný handicap a vlastně každý nález vykopaný v příšeří tropického lesa si zaslouží pozornost.

 

Zvětšit obrázek
Čerstvě .vykopaný šimpanzí rozbíječ ořechů.


Julio Mercader z kanadské University of Calgary je ale vzácným zjevem i v rámci samotné tropické archeologie. Jako jeden z mála lidí na světě se totiž věnuje vykopávkám kultur nelidských primátů, je to jinými slovy archeolog šimpanzů.

 

Už docela dlouho se ví, že rozhodně nejsme jediným druhem živočichů, kteří promyšleně vyrábějí a používají nástroje. Seznam se pozvolna rozšiřuje, přičemž jedno z čelních míst už dávno obsadili šimpanzi. Dnes se ukazuje, že šimpanzi mají stejně jako lidé spoustu lokálních kultur, které se mezi sebou často liší právě ve výrobě a používání určitých nástrojů.
Mercader s mezinárodním týmem badatelů kope v pralese Taï, což je nadějná lokalita šimpanzí archeologie v africkém Pobřeží slonoviny. Právě tam také loni objevili a datovali kamenné nástroje, které podle nich před 4300 lety používali k rozbíjení ořechů šimpanzi.

 

 

Zvětšit obrázek
Julio Mercader, kanadský tropický archeolog šimpanzů.

V případě, jako je tento, se pochopitelně vždy vkrádá otázka, zda jde skutečně o šimpanzí technologii. Autoři studie to vcelku přesvědčivě dokládají z několika různých stran. Nejprve vylučují, že by šlo o spontánní výtvory eroze. Dřívější vykopávky také naznačují, že v dané oblasti před 4300 lety zřejmě nežili žádní lidští vesničané. Tím pádem není příliš pravděpodobné, že by šimpanzi jenom napodobovali to, co vidí u sousedů. Zároveň jsou nalezené nástroje pro lidi příliš velké na to, aby s nimi mohli pohodlně pracovat. Na objevených nástrojích se našly i zbytky tehdy rozbíjených ořechů. Jejich analýza opět potvrzuje šimpanzí majitele. Lidem takové ořechy nechutnají.

 

Šimpanzi svými ručně vyráběnými nástroji rozbíjejí ořechy dodnes. Proto víme, že je to docela věda. Šimpanzi se učí techniku kvalitního rozbíjení ořechů několik let. Podle Mercadera se některé místní ořechy musí rozbíjet silou větší než 1000 kg. Klíčem k úspěchu je rozbít skořápku, ale zároveň ořech nerozmačkat na kaši. A to rozhodně nebývá jednoduché, hodně záleží, jak se do toho praští.

Zvětšit obrázek
Autor pohlcen výzkumem v Pobřeží slonoviny.

 

Objev starobylých šimpanzích nástrojů naznačuje, že šimpanzí kultury mají vlastní složitou a dlouhou historii. My teď známe jenom první maličký kousek. Jak se zdá, vše nasvědčuje tomu, že jsme sklon k výrobě nástrojů spolu s šimpanzi zdědili od našeho společného předka. Je jistá možnost, že lidé a šimpanzi přišli na výrobu nástrojů nezávisle na sobě, to by ale bylo potřeba složitě dokazovat. Jednoduché vysvětlení praví, že nástroje vyráběl přinejmenším už společný předek lidí a šimpanzů, který žil zhruba před 6 milióny let.

 

Mercader každopádně se svým výzkumem vzbudil poměrně značný ohlas a další očekávaní. Podle komentářů se od šimpanzí archeologoie v budoucnu ještě můžeme dočkat značných překvapení.

 

Pramen: PNAS

Datum: 14.02.2007 06:38
Tisk článku

Nahá opice - Desmond Morris
 
 
cena původní: 189 Kč
cena: 189 Kč
Nahá opice
Desmond Morris

Diskuze:

To by člověk...

Kolemjdoucí,2007-02-15 06:15:49

neřekl: "Podle Mercadera se některé místní ořechy musí rozbíjet silou větší než 1000 kg"

Tak pan Mercader měří sílu na kilogramy... nojo, za mých mladých let se síla měřila na newtony, holt pokrok je pokrok...

Odpovědět


Vy toho moc nepamatujete,

Pavel,2007-02-15 07:43:16

Za mým mladých let se síla měřila na kilopondy, což byla síla vyvinutá závažím o hmotnosti 1 kg v gravitačním poli Země na rovníku v nulové nadmořské výšce. A v neodborném textu (a biolog není fyzik, takže si to může dovolit) se běžně kilopondy za kilogramy zaměňovaly. A když si k tomu uvědomíte, že soustava jednotek SI není nějaký světový standard (i když se za něj často vydává), ale spíše evropská úchylka, tak je ta věta zcela v pořádku.

Odpovědět


Biolog nemusí být

Kolemjdoucí,2007-02-15 10:43:21

fyzik, ale jak k tomu údaji došel? Předpokládal bych že fyzikálním měřením... ale kdo ví (u biologa) :-) Ostatně... na jakou plochu by ta údajná síla měla vlastně působit? To je také biologovi jedno když to neuvedl?

Odpovědět


TO: Kolemjdoucí

Pavel,2007-02-15 15:27:17

Proč uvádět nějakou plochu? Nepletete si náhodou sílu a tlak?

Odpovědět


Fakt??? 8-O

Kolemjdoucí,2007-02-15 20:19:27

Myslel jsem, že rozdíl mezi sílou a tlakem je v podstatě zanedbatelný, tak jako mezi hmotností a silou... Srry. Raději nechám ironie, neb evidentně není na místě...

Odpovědět

Docela by mě zajímalo,

Jan Šimůnek,2007-02-14 22:24:15

zda někoho napadne rehabilitovat eolity, které pocházejí z vrstev 2-6 milionů let, kdy ještě oficiálně nebyl na Zemi člověk schopný vyrábět nástroje.
Pokud přijmeme za svou představu o společném předkovi lidí a šimpanzů schopném používat (a možná i částečně přizpůsobovat) nástroje, tak by mohly některé z těch nálezů odpovídat tomu, za co je nálezci považovali (a co posléze moderní archeologie zavrhla jako naprostý nesmysl).

Odpovědět

tiskova oprava

jara za redakci,2007-02-14 16:32:56

...podle poslednich zprav se nejedna o tisiciletou simpanzi dilnu na rozbijeni orechu, ale o moderni provozovnu v Lidove Demokraticke republice Kongo. Redakce se omlouva za nemile nedopatreni.

Odpovědět

Vyroba nastroju?

Trained.Monkey,2007-02-14 12:36:44

Simpanzi si ty "rozbijece" vyrabeli nejakym opracovanim, nebo jenom nekde sebrali sutr a majzli s nim o orech?

Odpovědět

Vsechno je jinak

Franta Vrata,2007-02-14 09:58:44

Mozna sto let za opicema jo ale z opic jsme se nevyvinuli.Podle mych poslednich vyzkumu jsme se totiz vyvynuli z medvedu.Take bych v zime jen chrapal a moje zena zase rada maliny a ostruziny...

Odpovědět


medvede

miro,2007-02-14 13:37:55

no tak vy dvaja ste teda z medvedov, my ostatni z opic :-)

Odpovědět

Ja to říkám pořad.

martalien,2007-02-14 08:39:39

Jsme zkrátka sto let za opicema...

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace