:: OSEL.CZ :: - Zmrzlinou k úspěšnému početí
Zmrzlinou k úspěšnému početí  
Obsáhlá studie amerických odborníků na výživu odhaluje nečekanou souvislost mezi nízkotučnými mléčnými výrobky a neschopností některých žen pořídit si mimino.

 

Zvětšit obrázek
Zmrzlina míří do gynekologických poraden.

Věda někdy bývá docela krutá. Na vlastní kůži to teď poznaly ženy důvěřující nízkotučným produktům, které mají zároveň problém s otěhotněním. Příčin ženské neplodnosti je jistě celá řada, jak však nyní přesvědčivě dokládají američtí badatelé v oboru lidské výživy vedení Jorgem Chavarrem z Harvard School of Public Health v Bostonu, je to kupodivu ironicky právě zmíněná nízkotučná strava, která může oddalovat úspěšné otěhotnění.

 

 


Ženy, které si hlídají velikost oblečení, platí, zdá se, vyšší cenu, než si myslí. Autoři zaměřili pozornost konkrétně na mléčné výrobky. Podařilo se jim prokázat, že nízkotučné produkty u žen zvyšují neplodnost a to tak, že mají problémy s ovulací, čili s uvolněním zralého vajíčka z jednoho ze dvou vaječníků. Ženy, které si dopřávají dvě a více porcí nízkotučných mléčných výrobků, mají oproti ženám pojídajícím méně, než jednu celou porci mléčných nízkotučných dobrot, více než 85% vyšší riziko, že budou trpět poruchami ovulace a související neplodností.

 

 

Autoři nezastírají překvapení až snad rozčarování a zároveň slibují, že se budou této otázce důsledně věnovat i nadále, aby své výsledky potvrdili, či vyvrátili. Celá záležitost je velice pikantní, například momentální oficiální dietní směrnice (Dietary Guidelines for Americans totiž Američanům doporučuje, aby dospělý člověk denně pozřel tři a více porcí nízkotučných mléčných výrobků denně.

Zvětšit obrázek
Zmrzlinářům možná přibude nečekaná zodpovědnost za budoucí lidstvo.

Pokud má Chavarry pravdu, může taková dieta mnohým ženám úspěšně bránit početí. Ne každá Američanka o to stojí a jak každý ví, v Americe se rádi soudí. Proto všichni opatrně chodí kolem horké kaše.

 

Zvětšit obrázek
Těhotný robot pro výuku porodníků. S plnotučným mlékem bude mít víc napilno.

 

Na druhou stranu,Chavarro s kolegy zjistil, že pro ženy uvažující o mateřství je dobrou volbou plnotučné mléko a třeba zmrzlina. Tolik proklínané dobroty teď možná k zlosti aktivistů „zdravého“ životního stylu zažijí renesanci. Autoři studie ženám uměřeně doporučují, aby se v případě zájmu o rozmnožení dočasně rozloučily s nízkotučným mlékem a zahájily plnotučné orgie. Pochopitelně si neodpustí upozornit, že by si v takovém případě budoucí maminky měly hlídat kalorie jinde.

 

 

Během výzkumu bylo identifikováno a dále sledováno 18 555 žen ve věku od 24 do 42 let, které se mezi lety 1991 a 1999 snažily mít vlastní potomky. Vybrané ženy každé dva roky vyplňovaly detailní dotazník, v němž popisovali své jídelní návyky, postavu, oblíbené pití či jídlo a výsledek snažení o potomka. V průběhu celého osmiletého experimentu nakonec poruchami plodnosti trpělo 438 jinak zdravých žen.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Britney Spears na zmrzlinu nezapomíná ani po úspěšném oplození.

Plnotučné výrobky prospívají úplně jednoduchým způsobem. Čím více zmrzliny ženy sní, tím menší mají problémy s ovulací. Možné vysvětlení může souviset s látkami rozpustnými v tucích, které se podílejí na vylepšení provozu vaječníků. Plnotučná jídla jich pak mají pochopitelně víc.

 

 

Překvapivé závěry studie odhalují, jak naivní můžeme být v představách o „správné výživě“. Není ale potřeba se děsit, stále platí, že nejrozumnější nakonec stejně je jíst a pít pestře a hlavně to, co komu chutná.

 


Pramen: Human Reproduction online  28. 2. 2007; doi:10.1093/humrep/dem019.

 

 

 

 

 

 

Datum: 14.03.2007 06:35
Tisk článku

Tajemství plodnosti - Kite Gerad
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 199 Kč
Tajemství plodnosti
Kite Gerad
Související články:

Násilníci mají početnější rodiny     Autor: Josef Pazdera (13.08.2018)
Kalkulačka na spermie nám to spočítá, pánové!     Autor: Jan Nevoral (30.10.2017)
3D tištěné vaječníky daly vznik zdravým potomkům     Autor: Josef Pazdera (17.05.2017)
Také věříte tomu, že se v kolektivu ženám synchronizuje menstruace?     Autor: Josef Pazdera (21.04.2017)
Bisfenol S podruhé a určitě ne naposled     Autor: Josef Pazdera (03.04.2017)Diskuze:

..navrhuju

jara cimrman,2007-03-15 17:05:28

...navrhuju nejak zaradit zmrzlinu do definice frigidity.....at se teplousi treba ztrhnou....Vas Jara Cimrman

Odpovědět

jak kdo

jana,2007-03-14 13:29:57

Chlapi si možná sednou k PC ale ženský jdou mýt nádobí..

Odpovědět


Pořádní chlapi

Saša,2007-03-14 15:20:24

koupí manželce myčku.
A tak zatímco oni sedí u PC, manželka může dovádět na rotopedu.
Pokud je na ta dvě místa jejich děti vůbec pustí.

Odpovědět


Muhehe

jouda,2007-03-14 17:06:54

Koukám, že je mezi náma i jedna humoristka :)

Odpovědět


Jano,

Stanislav,2007-03-17 21:46:41

jak to, že nemyjete nádobí? Tak šup, šup! ;-)

Odpovědět

Zorat pole

Lukáš,2007-03-14 12:54:35

Ještě k příspěvku Saši. Naši předci jedli tučnější stravu než my, ale potom šli a zorali pole. My si dáme vydatný oběd a pak si sednem k PC.

Odpovědět

Jeste všechno!!

Lukáš,2007-03-14 12:51:36

Jíst se má všechno. Ale nezapomeňte sportovat!!!! Pak si můžete dát klidně knedlo zelo vepřo a neztloustnete.

Odpovědět

Správná výživa je to,

Saša,2007-03-14 11:40:45

co jedli naši předkové, když se k tomu dostali: maso, sádlo, chléb s máslem a cibulí, vejce, zelí a kořenová zelenina.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace