První 3D snímky Slunce  
První 3D snímky Slunce zveřejnila NASA v přímém televizním přenosu na tiskové konferenci dnes dne 23. dubna 2007 v 17.00 SELČ.

Kosmická sonda STEREO jako první pořídila 3D snímky Slunce. Tento nový pohled na Slunce pomůže nejen slunečním astrofyzikům, ale zlepší i předpovědi kosmického počasí.

 

Zvětšit obrázek
Družice STEREO  A a B v průběhu předstartovních testů v továrně Astrotech. Kredit - NASA / George Shelton

Kosmická sluneční observatoř STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory) byla vypuštěna 25. října 2006 a na oběžnou dráhu kolem Slunce se po řadě manévrů dostala 21. ledna 2007. (Slunce ve třech rozměrech)

 

„Sluneční počasí“ vzniká ve sluneční atmosféře nebo koróně a na Zemi ovlivňuje příjem satelitů, rádiové spojení a další energetické a telekomunikační sítě. „Ve sluneční atmosféře nejsou žádné záchytné body, které by nám pomáhaly určovat vzdálenosti. Všechno se zobrazuje dvojrozměrně. Trojrozměrná perspektiva to udělá o moc snadnější,“ řekl Dr. Russell Howard (Naval Research Laboratory, Washington) a vedoucí pracovník SECCHI (Sun Earth Connection Coronal and Heliospheric Investigation).

“S 3D snímky ze sondy STEREO budeme schopni rozeznat jevy a toky energií uvnitř sluneční atmosféry mnohem lépe než s dosud dostupnými 2D obrázky. Budeme tak moci skutečně komplexně porozumět moderní fyzice,“ řekl Howard.

 

STEREO pomůže zlepšit předpovědi kosmického počasí, zejména co se týká „destruktivních“ typů slunečních erupcí, nazývaných únik koronální hmoty (CME - Coronal Mass Ejection). Oblak plazmy může mít hmotnost až několik miliard tun a pohybovat se rychlostí milióny km/h. Pokud zamíří k naší Zemi, tak u nás dojde k magnetickým bouřím, při nichž dochází k polárním zářím (to je ta příjemnější část) a pak k poruchám veškerého vedení, telekomunikací a satelitů. Aby se těmto pozemským problémům předešlo a abychom ochránili i kosmické posádky ve vesmíru, musíme vědět, co se děje na Slunci.

Pro dosažení stereo efektu je potřeba mít 3D stereoskopické („papírové“) brýle.

 

 


 
Toto je 2D obrázek o nízkém rozlišení. <br>Po kliknutí na tento obrázek se načte 2D ve vysokém rozlišení

 

 

 


 
Toto je 2D obrázek o nízkém rozlišení.
Po kliknutí na tento obrázek se načte 2D ve vysokém rozlišení

 

 

 

Toto je 3D obrázek o nízkém rozlišení. <br>Po kliknutí na tento obrázek se načte 3D ve vysokém rozlišení

 

 

 

 

 

Toto je 3D obrázek o nízkém rozlišení. Po kliknutí na tento obrázek se načte 3D ve vysokém rozlišení

 

 

 

Toto je 3D obrázek. Po kliknutí na obrázek získáte 3D o vysokém rozlišení

 

 

 

 

 

Toto je 3D obrázek. Po kliknutí na obrázek získáte 3D o vysokém rozlišení

 

 

 


Kliknutím na obrázek načtete 3D ve vysokém rozlišení

 

 

 

 


Kliknutím na obrázek načtete 3D ve vysokém rozlišení

 

 Kliknutím na obrázek načtete 3D ve vysokém rozlišení

 

 

 

 


 Kliknutím na obrázek načtete 3D ve vysokém rozlišení

 

 

 


Kliknutím na obrázek spustíte stereoskopickou 3D animaci (54MB)

 

 

 

 

  
Kliknutím na obrázek spustíte stereoskopickou 3D animaci (54MB)

 

Další snímky a animace

Zdroj: NASA

 

Datum: 23.04.2007 21:16
Tisk článku

Slunce - Švanda Michal
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 251 Kč
Slunce
Švanda Michal
Související články:

Galaktičtí archeologové hledají ztracené sourozence Slunce     Autor: Stanislav Mihulka (21.04.2018)
Zrodila se Sluneční soustava v bublině Wolf-Rayetovy hvězdy?     Autor: Stanislav Mihulka (28.12.2017)
Simulátor optických efektů extrémní gravitace přináší černou díru na Zemi     Autor: Stanislav Mihulka (18.10.2017)
Nové důkazy: Jupiter je nejstarší planetou Sluneční soustavy     Autor: Stanislav Mihulka (15.06.2017)
Stavařina na Měsíci: 3D tištěné cihly z měsíčního prachu, vypálené Sluncem     Autor: Stanislav Mihulka (05.05.2017)Diskuze:

spoctaty slova nic je vsechno kolem nas

prorok,2007-06-18 16:38:05

je velmi dulezite si uvjedomit ze zemske jadro je slunce nedotvorene uz od pocatku samotneho stvoreni nasi slunecni soustavi a vseho kolem nas slunce nedotvorene uvnitr nasi planety se pomalu ale jiste rospina a zvjedsuje stejne jako slunce nasi slunecni soustavi samotne shromazdovani plinu a jinych castic ktere jsou soucasti to hoto jevu do sut nesnate pro to je dulezite uvjedomyt si ze toto pocinani uvnitr nasi planety radikalne prispiva kveskerim zmnenam samotneho klimatu a chovani se nasi planety vsamotnem prostoru nuze sem dospjel k zavjeru ze cim jsou sopecne aktyvity klidnejsi tim vjedsi katastrofa nas pod samotnym povrech m nasi planety ceka a nemyne uzto totis zacalo ajeste si uvjedomte ze nemuzete tvorit slunecni soustavu z velkeho tresku nemuzete tvorit neco co uz je vitvorem ze samotneho prostoru pro to dochazi kfatalnim chibam vevasem viskumu a jestli se nezamislite tak dochazet bude porat zatim se mnejte a pro zacatek udelejte maximalni rozbor takrka nezamneritelneho viboje elektronu protoze tam najdete nove castice ktere jsou zakladem vseho stvoreni kolem nas a as je konecne objevite budou nasledovat dalsi ajeste mensi tam najdete odpovjet na chitrost bunek a elektronyckych ynpulzech mosku potevilecite i rakovinu a jine resistencni kmeny a bakterie achorobi co jsou zadvermi samotny vyskum a rozbor vyboje elektronu se musi provadet v umnele vitvorenem stavu bestize z magnetickym efektem pote teprve spatrite castice ktere se skladaji ze samotneho viboje elektronu bes techto nesnamych castic bi totis k viboji nedoslo tyto nove castice budou hrat take viznamnou roli v samotne nanotechnologiji napriklad prokosmonauty letici roku 2010 na planetu mars skoda ze jejich prvni myse bude neuspjesna diky vaznym nedostatkum v nanotechnologiji as senaucite pracovat s casticemy samotneho viboje elektronu pote dokazete zamnerit a skoumat castice ocniho vidu dotazy anamnety prosim piste na email x.x.xram@seznam.cz

Odpovědět

slunko

,2007-04-23 21:56:03

dobré, obzvlášť sa mi páčia tie fotky

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace