Vzkazy od plodů  
Nové vědecké poznatky zveřejněné v tomto týdnu mohou zabránit řadě zbytečných potratů. Stačí k tomu naučit se „číst“ v krvi matek, neboť ta je nositelkou vzkazů od plodu.
 Každá matka se obává o zdraví svých dětí. Ke sledování nenarozených potomků byla vyvinuta řada diagnostických testů. Naneštěstí, běžný způsob pro získávání vzorků ke zjišťování genetických abnormalit, je amniocentéza, nebo biopsie choria, oba invazivní způsoby s sebou nesou riziko potratu. Riziko potratu je odhadováno na jedno procento případů!

Sborník Národní akademie věd USA uveřejnil nyní poznatky, které jsou začátkem změn vedoucích k neinvazivním vyšetřovacím metodám. Jedná se o to, že část genetického materiálu z fétů lze získat z krve matky. Krevní vzorek se matkám pravidelně odebírá pro zjištění hodnot, jako jsou například počty červených a bílých krvinek, hladiny cukru, hormonů, protilátek,… Tato krev, jak bylo nyní zjištěno, obsahuje ale také malé množství materiálu, který není matce vlastní, neboť pochází z placenty, případně z plodu. Ja je známo, placenta není geneticky tkání matky, nýbrž potomka. A právě toto, byť malé, množství genetického materiálu, vyskytujícího se v krvi matky, ale náležejícímu nově vznikajícímu životu, může o něm poskytnout řadu cenných údajů.
Objev tohoto malého množství  „cizího“ materiálu  tedy umožní vyvarovat se dosavadní praxi, spočívající v propichování plodových obalů jehlou za účelem získávání vzorků genetického materiálu plodu k provedení potřebných zdravotních testů. A to by vyloučilo již zmíněná rizika infekce a potraty.
Za autora  nové diagnostické metody lze považovat Y.M.Dennis Lo z Čínské Hongkongské univerzity, který se svými kolegy prokázal v krvi matek fetální mesenger ribonukleovou kyselinu (mRNA). Tato jednovláknová ribonukleová kyselina slouží jako matrice pro tvorbu proteinů. Její vlákna se vyskytují v krvi každé matky.  Stávající technikou se tuto mRNA daří detekovat v krvi žen již  7 – 14 týdnů po početí. Podařilo se zjistit dva typy mRNA. Oba mají vztah ke genům v pacentě,  které kódují dva proteiny – placentární laktogen (hPL) a lidský choriový gonadotropin (beta-hCG). Množství obou typů mRNA odráží zákonitosti, které souvisí s geny, které jsou přítomny v placentě a které souvisí s vývojem pregnance.


Molekula lidského glykoproteinového hormonu - choriový gonadotropin



 

Downův syndrom

Vysoká hladina beta-hCG   je například spojena s Downovým syndromem a proto bude možno nový poznatek použít k časné detekci této choroby, ale brzo zřejmě i ke zjišťování dalších geneticky vedených chorob. Poznatek otevírá nové možnosti neinvazivní prenatální diagnostice.
Datum: 07.04.2003
Tisk článku


Diskuze:

A praxe?

Eva,2003-04-09 09:39:01

Toto je úžasná zpráva pro všechny potenciální matky! Teď jde jen o to, zda se tento poznatek osvědčí v praxi a jak rychle do ní bude uveden. Myslím, že mnohé nastávající maminky by byly ochotny si za tento způsob zjištění případných genetických poruch i připlatit, pokud by byl chápán jako nadstandard. Pevně věřím, že až to jednou bude aktuální, nebudu muset kvůli tomuto vyšetření jezdit do zahraničí. Jen víc takových snah!

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz