SARS - 9. dubna  
Test na laktát dehydrogenázu a počet bílých krvinek ze skupiny neutrofilů...

Prohlášení Číny, že se počet případů SARS na jejím území snižuje bylo přijato s velkou skepsí. Po předchozích snahách Pekingu ututlat co se dá, se ani nemůžeme divit. Kdyby teď Čína přiznala třikrát tolik případů, než k jich právě oficiálně hlásí (tj. 1280), stejně by se všichni ptali, kolik jich ještě nenahlásila. Důvěra se ztrácí velmi rychle, ale její opětovné získávání je zapeklitě vleklý proces.

Prestižní lékařský časopis New England Journal of Medicine ve svém internetové verzi chrlí další a další informace o SARS. Tým lékařů vedený Josephem Sungem z hongkongské Prince of Wales Hospital využívají k odhadu závažnosti onemocnění jednotlivých pacientů test na enzym laktát dehydrogenázu. Zvýšená přítomnost enzymu signalizuje poškození plic a koncentrace enzymu je úměrná míře zasažení tohoto orgánu. Stejně tak je signálem fatálních komplikací zvýšený počet bílých krvinek ze skupiny neutrofilů. Pacienti se zvýšeným počtem neutrofilů a zvýšenou hladinou laktát dehydrogenázy se ocitají v přímém ohrožení života. To jsou jistě velmi užitečné informace. Co si má však počít lékař, který u pacienta zjistil tyto alarmující údaje? Proti chorobě není stále k dispozici účinný lék.Pacienta se SARS přivážejí příbuzní do hongkongské Prince of Wales Hospital. Jeho šance na přežití mohou naznačit hladiny laktát dehydrogenázy a počty neutrofilů v krvi.


Dobrou zprávou je, že se zatím neprokázala zvýšené riziko pro lidi, kteří jsou již postiženi nějakou jinou chorobou, např. žloutenkou.

Datum: 10.04.2003
Tisk článku

HRAVOUKA - Vostradovská Tereza, Svobodná Šárka
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 290 Kč
cena: 235 Kč
HRAVOUKA
Vostradovská Tereza, Svobodná Šárka
Související články:

Stane se nový koronavirus příštím SARS?     Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2013)
Mikročip k detekci virů u hospodářských zvířat     Autor: Ota Beran (18.04.2008)
Cibetky v tom byly nevinně     Autor: Ota Beran (21.02.2008)
SARS hrozí, nebo nehrozí?     Autor: Josef Pazdera (20.09.2006)
SARS a nebo ptačí chřipka     Autor: Jaroslav Petr (22.06.2006)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace