Tropický virus pronikl do Evropy  
Italská Boloňa vytáhla do boje s komárem Aedes albopictus, aby zastavila šíření viru chikungunya.

 

 

Zvětšit obrázek
Aedes albopictus, přenašeč viru chikungunya

Jak komár, tak i virus jsou domovem v Africe a Asii. V letošním létě postihlo virové onemocnění vyvolané virem chikungunya i dvě stovky obyvatel dvou vsí asi 80 kilometrů východně od Boloně. Jeden člověk na chorobu zemřel.  Lékaři zpočátku považovali  onemocnění za chřipku. Není divu. Příznaky obou chorob se v mnohém podobají a drtivá většina evropských lékařů nemá s tropickou chikungunyou žádné zkušenosti. 
Jméno choroby pochází z jazyka tanzánijského kmene Makonde, kde znamená „to, co tě zkroutí“. Celkem výstižně vystihuje stav pacienta  sužovaného po dlouhou dobu bolestmi kloubů a horečkami. Proti chorobě neexistuje vakcína a léčba se omezuje na tlumení bolestí a horečky. Přesto není považována za nebezpečnou. Při velkých epidemiích jsou ale počty obětí nezanedbatelné a dochází k velkým ekonomickým ztrátám.

 


Komáří přenašeč viru chikungunya se v posledních desetiletích rozšířil na velkou část Evropy. Jeho výskyt byl zaznamenán nejen v Itálii, ale i na Balkáně a ve Francii. Na severu sahá areál tzv. tygřího moskyta až do Belgie a Nizozemí. Komár tu žije ve městech a živí se lidskou krví. Jeho kousnutí je nepříjemné, ale donedávna nepředstavovalo větší riziko. S příchodem viru chikungunya se situace mění.

 

Zatím není jasné, jestli se onemocnění v Evropě rozšíří. V oblasti Boloně s příchodem studeného podzimního počasí případů chikungunyi rychle ubývá. Choroba se ale může zjara vrátit. Virus proniká do vajíček komárů a ta mírnou středomořskou zimu bez potíží přežívají.
Invaze komára Aedes albopictus vzbuzuje obavy z rozšíření dalších, mnohem nebezpečnějších chorob, především z horečky dengue.

Zvětšit obrázek
Virus chikungunya (Photo: Marion Sourisseau, Marie-Christine Prévost, Olivier Schwartz, Institut Pasteur Paris).

Virus této tropické choroby se přenáší podobně jako chikungunya komářím kousnutím. Dengue je v současné době na vzestupu v jihovýchodní Asii a na západním pobřeží Pacifiku. Především u dětí se může vyvinout tzv. hemorrhagická forma, při které dochází ke krvácení z nosu, úst či dásní. Pacient trpí silnými bolestmi břicha a zvrací. Stav nemocného může přerůst v šok a v přímé ohrožení života. Na dengue umírá od 1 do 5% nemocných.

Zvětšit obrázek
Trojrozměrný model obálky viru chikungunya. (Kredit: Institut Pasteur Paris).

 

Poslední velká světová epidemie vyvolaná virem chikungunya postihla v roce 2005 až 2006 Seychely, Réunion, Mauritius a další ostrovy v Indickém oceánu. Onemocněly tam statisíce lidí.  Choroba se při té příležitosti po mnoha desetiletích vrátila i na indický subkontinent.


V Evropě se až donedávna vyskytovalo onemocnění vyvolané virem chikungunya jen výjimečně. Obvykle si je přivezli turisté z dovolené v Asii či Africe. Několik případů „dovezeného“ onemocnění bylo zaznamenáno i v České republice. 

 

 

 

Datum: 12.09.2007 12:37
Tisk článku

HIV infekce - Jilich David, Kulířová Veronika
 
 
cena původní: 320 Kč
cena: 256 Kč
HIV infekce
Jilich David, Kulířová Veronika

Diskuze:

dengue

strfr,2007-09-12 15:31:15

tak vam reknu, ze dengue jsem chytil nedavno na severu afghanistanu (konkretne v Mazare-i-Sharifu), kde vubec nema co delat. Nejdriv jsem si myslel, ze mam chripku, pak po par dnech s 40°C horeckama uz jsem podlehal zoufalstvi a predstave, ze mam meningitidu. Ceska polni v Kabulu rozhodla, ze v Afghanistanu komari nejsou, takze tady nehrozi riziko malarie ani dengue, takze mi to diagnostikovat schopni nebyly a dali mi nejake svinsky silne antibiotika. Nakonec jsem tady objevil jednu laborku, kde to byly schopni diagnostikovat a sdelit mi, ze to holt musim vydrzet. Bolesti hlavy, ktere jsem pri tom mel, byly fakt nejkrutejsi co jsem kdy zazil a jedine, co proti tomu pomahalo (jakz takz) byl synteticky opiat Tramal. Kazdopane prubeh znamena cca. tyden az deset dni fakt vysokych horecek (nekolisaji jako u malarie)a drsne bolesti (hlava, klouby atd.). Nepral bych to nikomu..

Odpovědět


drtič

jarda petr,2007-09-12 15:38:58

Někde prý přezdívají dengue "drtič kostí", protože při bolestech kloubů má pacient pocit, že ho někdo strčil do velkého lisu. Každopádně jsou tohle ještě pořád ty šťastnější případy. Hemorrhagická forma, která přejde v sepsi je životu nebezpečná.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace