O rtuti a korozi hliníku  
Koroze drží letadlo pohromadě, stejně tak ho ale může rychle poslat k zemi.

 

 

 
Modrý safír je zbarven příměsí oxidů titanu a železa (červený rubín zbarvuje příměs oxidu chromu).

Pokud nejste zástupce Národního meteorologického úřadu pověřeného přepravou barometru (což zřejmě nejste), pak máte striktně zakázáno brát na palubu letadla rtuť. Proč?  Protože v případě nehody by troška rtuti mohla rozežrat letadlo dříve, než by mělo šanci přistát. Letadlo je totiž převážně z hliníku a ten je v přítomnosti rtuti velmi nestabilní záležitostí.

 

Řada z nás si myslí, že hliník je kov, který vyniká právě tím, že nerezne. Do jisté míry to je pravda. Ale současně je pravdou také to, že náš kuchyňský hrnec je z velmi reaktivního materiálu. Pokud se nám zdá, že nekoroduje, je to díky masce odolnosti, kterou si nasadil.

 

Zvětšit obrázek
Práškový hliník se používá  jako složka některých trhavin, protože svoji přítomností zvyšuje teplotu exploze i brizanci výbušniny. Spolu s chloristanem amonným je náplní raket na pevné palivo.

Když koroduje železo, oxiduje a na svém povrchu tvoří červenohnědý povlak. Ten se olupuje a tak se stále odhaluje čistý kov, který vzápětí začne oxidovat. A tak to pokračuje, dokud se celá součástka nerozpadne.

 

Pokud koroduje hliník, tak se také vytvoří na jeho povrchu oxid (Al2O3). Tím ale veškerá podobnost se železem končí. Minerálům na bázi oxidu hlinitého se říká korund, safír nebo rubín (to podle barvy). Jde o jednu z nejtvrdších substancí, které na Zemi známe. Pokud byste chtěli na kov nanést ještě tvrdší ochranný nátěr, než je ten z oxidu hliníku, musel by být z diamantu.

 

 

Zvětšit obrázek
Malé množství pasty se rtutí změní během hodin hliníkový nosník v prach. (Kredit: Jeff Sciortino)

Korozí hliníku vzniká na povrchu tohoto kovu ochranná vrstva, která je chemicky shodná s průhledným safírem. Je neprostupná pro kyslík a další chemikálie. To hliník chrání před pokračováním koroze. Jakmile se totiž v hliníku někde vytvoří nějaká nová prasklinka, okamžitě ji neprodyšná koroze zacelí. Možná znáte pojem eloxovaný hliník. Jde o povrchovou úpravu hliníku, které se dosahuje pomocí kyseliny a elektrického proudu. Jde o úmyslné vytváření silnější zkorodované vrstvy, která pak poskytuje také silnější ochrannou vrstvu bránící hloubkové korozi.  


Neviditelná ochranná vrstvička se na hliníkovém povrchu vytváří tak rychle, že i roztavený hliník se jeví, jakoby se jednalo o inertní kov. Tuto iluzi je schopen zničit úhlavní nepřítel hliníku a tím je rtuť.

Pokud se hliník dostane do styku s tímto tekutým kovem, naruší to jeho ochranný povlak a hliník začne okamžitě korodovat. Koroze za přítomnosti rtuti, je mnohem destruktivnější. Hliníkový nosník, jehož dvojník ze železa by korodoval roky, se rozpadne během několika hodin.

 

Traduje se, že za druhé světové války dopravovala záškodnická komanda do zázemí protivníka pastu s příměsí rtuti. A že tyto sabotáže způsobovaly nevysvětlitelné rozpadání letounů za letu. Zda je to pravda, ukáže až otevření archivů spojenců. Už nyní ale můžeme říci, že by to zcela jistě fungovalo. To jediné, co letadlo drží ve vzduchu pohromadě, je právě jen ta tenká zkorodovaná vrstvička na povrchu hliníkových konstrukcí.
Pokud hodláte cestovat letadlem a míníte si vzít s sebou do kabelky třeba teploměr, pak vězte, že vám to může způsobit pěkné oplétačky.


Pramen: Popsci.com

Datum: 26.09.2007 01:51
Tisk článku


Diskuze:

maje prdel

daniela,2008-05-06 18:35:42

moje prdel je velka prdel a kdo chce tak at se ji nekdo dotkne tak se poseze

Odpovědět

Osel.cz

Monika,2007-11-25 17:54:22

Je to tady super od tud mám jen referáty do fyziky je to super stránka!!!!!!!!!!! : - )

Odpovědět

Hliník v letadlech

MildaIV,2007-10-03 13:50:13

Je možné se uklidňovat tím, že hliník je z letadel vytlačován kompozitnímy materiály. Třeba taková 787 od Boeinga je toho pěkným příkladem. Na druhou stranu Airbus 380 je prvním Airbusem, který má hliníkové vodiče místo měděných.

Odpovědět

hrnec

JJ,2007-09-28 03:15:13

Divil bych se, že dnes ještě někdo používá na vaření hliníkové nádobí. Je známo, že hliník zdraví moc nesvědčí. Kromě toho se odstěhoval do Humpolce...

Odpovědět


???

Martin,2007-09-28 22:28:20

Tvrdenie o škodlivosti hliníka je pravdepodobne blud, úmyselne rozširovaný výrobcami antikorových hrncov s cieľom zlikvidovať konkurenciu a vytvoriť pre seba trh.
Občas sa síce uvádza, že hliník ÚDAJNE spôsobuje Alzheimera, ale je tiež možné, že sa tu zamieňa príčina s následkom.

Odpovědět


To už není pravda

Pavel,2007-09-30 08:36:27

Zákaz používání hliníku na hrnce a příbory byl vydaný v důsledku paniky vyvolané zjištěním, že v plakách u Alzheimra je uložen hliník. Když se zhruba po roce ukázalo, že ty plaky hliník aktivně vychytávají, a proto ho obsahují více, byl ten zákaz zase potichu odvolán, ale tou dobou už si výrobci nerezového nádobí pěkně namastili kapsy (a znečištění životního prostředí způsobené vyšší produkcí nerezové oceli určitě zabilo více lidí než ten hliník z hrnců). Navíc se zjistilo, že se při vaření hliník z hrnců vůbec neuvolňuje, s výjimkou extrémně kyselých potravin. Takže kdo nedal na paniku a schoval si hrnce Aluspor, ten vyhrál. V ničem jiném se tak dobře nevaří.

Podobně panika kolem DDT nadělala mnohem více škod než užitku, a to platí obecně pro každé politické rozhodnutí udělané pro uklidnění paniky, a ne po důkladném prozkoumání problému.

A taková nesmyslná rozhodnutí, která slouží jen k uklidnění paniky (mnohdy uměle vyvolané) a která v důsledku nadělají více škody než užitku, se dělají pořád.

Odpovědět


??

Pavel,2007-10-01 09:46:06

Na ústavu energetiky VŠCHT -praha se tím dost zabývají (korozí hliníku) a pouze co jsem si povídal s kolegy, tak koroduje všechno včetně hliníku. Můj názor je že co je z hliníku není dobré. Hliníkárny jsou největšími znečišťovately vod..Pochybuji, že to ženou přes nějaké ionexy či něco podobnýho..

Odpovědět

ammonium perchorát - anglicismus

Jan Havlík,2007-09-26 23:32:15

Ammonium perchlorát je hodně nešťastné pojmenování. V českém článku bych dal přednost českému názvosloví, tedy chloristanu amonnému.

Odpovědět

nemusí se použít kovová Hg

Ccecil,2007-09-26 18:19:58

stačí hliníkový předmět trošičku postříkat zředěným roztokem nějaké rozpustné rtutnaté soli, třeba sublimátem HgCl2. Ale pozor, všechny sloučeniny rtuti jsou pěkně jedovaté.
Rozpadne se to takřka před očima.

Odpovědět


hm

CC,2007-09-26 21:14:41

v tomto případě nepochybně dojde k vyloučení elementární rtuti, takže pouze z toho neposoudím, zdali působí ta či Hg ionty. Nevzniká v místě kde je Hg nalepená na Al článek urychlující celý proces? Jinak hliník se mi spolehlivě a rychle rozpouštěl jak v roztocích měďnatých solí, tak v chloridu železnatém, prostě není moc odolný.

Odpovědět


Amalgámovaná hliníková fólie...

ZEPHIR,2007-09-26 22:59:15

... se používá k ohřívání vojenskejch konzerv a protichemickejch souprav v terénu. Slitina hliníku s galliem taky reaguje za obyčejný teploty s vodou, takže byla před časem navržená jako zdroj vodíku. Galia v ní musí bejt ale víc, tak deset procent, což s ohledem na cenu gallia není ekonomicky reálný.

Odpovědět

A co teprve stříbro

Karel,2007-09-26 17:17:55

Které má, právě v kombinaci se rtutí, většina z nás v puse, resp. v nějakém tom zoubku? Amalgam se tomu říká (dobří známí od pana zubaře mohou místo stříbra uvedené zlato).

Odpovědět

To jediné, co letadlo drží ve vzduchu pohromadě

ZEPHIR,2007-09-26 13:00:00

Přece jen asi nějaká ta kovová vazba tam bude, ne? Jinak by ten článek mohl výrazně snížit zisky leteckejch společností...

Odpovědět


ZEPHIR

Bohouš,2007-09-27 22:10:45

Do teoreticky propočteného obrysu letounu tvarované plechy(tvořící vnější povrch letadla křídel,trupu a případně obalu motorů) jsou nanýtovány: 1. trup: na přepážky( které jsou v určitých vzdálenostech propojeny nosníky), 2. křídla-na žebra taktéž propojená nosníky.Bylo zkoušeno i lepení speciálními lepidly-není tak pracné a nákladné.Plechy tvořící cestovní prostor a podlahu dopravních letadel jsou také nanýtovány.Plechy uvnitř cestovního prostoru nevidíte a k nosníkům se tak lehce nedostanete,nevíte,kde jsou.O eloxování viz: Knife.cz - Technika - Eloxování hliníku

Odpovědět

Nejen aluminium...

FS,2007-09-26 05:53:30

Rtutí se dá během pár minut zlikvidovat i zlatý předmět. Stačí malinkou kapičku rtuti přiložit k zlatému prstenu a během pár minut je z něho nevzhledná hmota :-)

Odpovědět


mno

lucifer,2007-09-28 08:14:25

tenhle trik pouzival i magistr Kelly. V cisarove pekari,kdy zmenil stribro na zlato.
Rtut se zlatem tvori amalgam stribrne barvy, po zahrati se rtut odpari a je zase jen zlato. Ostatne takle se stale nekde dobiva zlato.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz