SARS - 14. května  
Dobrá stopa pro vývoj léku?
Látky, které blokují virové enzymy ze skupiny proteáz, se zdají být nadějné pro vývoj léků proti SARS. Oznámil to tým německých biologů vedený Rolfem Hilgenfeldem ve vědeckém týdeníku Science. Vědci nepracovali přímo s virem vyvolávajícím SARS ale s dvěma jeho „příbuznými“. Jeden vyvolává rýmu u lidí a druhý je původcem průjmového onemocnění prasat. Jejich proteázy jsou však proteáze původce SARS velmi podobné. Zablokování proteázy potlačí množení viru. Bohužel, látka, která to zvládá, je zároveň silně toxická. V současné době je ale v klinických zkouškách preparát firmy Pfizer proti rýmě vyvolané rhinovirem, který rovněž blokuje virovou proteázu a zatím se u něj neprojevily nežádoucí vedlejší účinky. Molekuly obou „blokátorů“ se vzájemně velmi podobají a tým Rolfa Hilgenfelda doufá, že během několika měsíců získá na základě jejich srovnání nový „blokátor“ schopný bojovat s původcem SARS bez negativních vedlejších účinků.
Čína bojuje se SARS poněkud prozaičtějším způsobem – zákazem plivání na zem.








Obrázek z ulic Pekingu. Žena podezřelá z onemocnění zápalem plic SARS nejprve odmítala odvoz do nemocnice k vyšetření, ale nakonec jí nezbylo nic jiného, než se podřídit. Čína stále ještě nevidí „světlo na konci tunelu“.






Zaměstnanci obchodů na Tajvanu si musejí před nástupem do práce změřit teplotu.

Datum: 14.05.2003
Tisk článku

Související články:

Jak to že dostaneme omikron, když nám v krvi kolují protilátky?     Autor: Josef Pazdera (12.03.2022)
Proč se nové varianty covidu objevují tak rychle? Virus šlape na plyn mutací     Autor: Stanislav Mihulka (28.02.2022)
Jaká je imunitní paměť po těžkém průběhu nemoci covid-19?     Autor: Josef Pazdera (25.12.2021)
COVID-19 – tři novinky, jedna dobrá     Autor: Josef Pazdera (06.12.2021)
V Laosu objevili koronaviry nejblíže příbuzné pandemickému SARS-CoV-2     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2021)



Diskuze:

ještě jeden objev

katka amiourová,2003-05-15 09:58:21

též hongkongský tým ohlásil postup ppři vývoji nové léčby - jedá se o antivirální působení synteticky vyrobeného peptidu projektovaného přesně pro tento koronavirus,jenž je údajně schopen ochránit buňky před infekcí...hongkongská skupina před časem urgovala urychlení patentových řízení - a vzhledem k tomu, že tady v Čechách nemáme asi ani zápis Bangkoksé konference, kde se deklarovalo, že všechny objevy budou přístupné všem (Who jej na svých stránkách nemá, ani zápis z Torontské konference), je velmi těžké se vůbec dobrat přenosu všech poznatků , jež by byly užitečné a jež by bylo ekonomické mít.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz