SARS - 14. května  
Dobrá stopa pro vývoj léku?
Látky, které blokují virové enzymy ze skupiny proteáz, se zdají být nadějné pro vývoj léků proti SARS. Oznámil to tým německých biologů vedený Rolfem Hilgenfeldem ve vědeckém týdeníku Science. Vědci nepracovali přímo s virem vyvolávajícím SARS ale s dvěma jeho „příbuznými“. Jeden vyvolává rýmu u lidí a druhý je původcem průjmového onemocnění prasat. Jejich proteázy jsou však proteáze původce SARS velmi podobné. Zablokování proteázy potlačí množení viru. Bohužel, látka, která to zvládá, je zároveň silně toxická. V současné době je ale v klinických zkouškách preparát firmy Pfizer proti rýmě vyvolané rhinovirem, který rovněž blokuje virovou proteázu a zatím se u něj neprojevily nežádoucí vedlejší účinky. Molekuly obou „blokátorů“ se vzájemně velmi podobají a tým Rolfa Hilgenfelda doufá, že během několika měsíců získá na základě jejich srovnání nový „blokátor“ schopný bojovat s původcem SARS bez negativních vedlejších účinků.
Čína bojuje se SARS poněkud prozaičtějším způsobem – zákazem plivání na zem.








Obrázek z ulic Pekingu. Žena podezřelá z onemocnění zápalem plic SARS nejprve odmítala odvoz do nemocnice k vyšetření, ale nakonec jí nezbylo nic jiného, než se podřídit. Čína stále ještě nevidí „světlo na konci tunelu“.






Zaměstnanci obchodů na Tajvanu si musejí před nástupem do práce změřit teplotu.

Datum: 14.05.2003
Tisk článku

Jevy na hvězdné obloze - Pozorovat a pochopit pohyby hvězd - Kraul Walter
 
 
cena původní: 350 Kč
cena: 294 Kč
Jevy na hvězdné obloze - Pozorovat a pochopit pohyby hvězd
Kraul Walter
Související články:

Stane se nový koronavirus příštím SARS?     Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2013)
Mikročip k detekci virů u hospodářských zvířat     Autor: Ota Beran (18.04.2008)
Cibetky v tom byly nevinně     Autor: Ota Beran (21.02.2008)
SARS hrozí, nebo nehrozí?     Autor: Josef Pazdera (20.09.2006)
SARS a nebo ptačí chřipka     Autor: Jaroslav Petr (22.06.2006)



Diskuze:

ještě jeden objev

katka amiourová,2003-05-15 09:58:21

též hongkongský tým ohlásil postup ppři vývoji nové léčby - jedá se o antivirální působení synteticky vyrobeného peptidu projektovaného přesně pro tento koronavirus,jenž je údajně schopen ochránit buňky před infekcí...hongkongská skupina před časem urgovala urychlení patentových řízení - a vzhledem k tomu, že tady v Čechách nemáme asi ani zápis Bangkoksé konference, kde se deklarovalo, že všechny objevy budou přístupné všem (Who jej na svých stránkách nemá, ani zápis z Torontské konference), je velmi těžké se vůbec dobrat přenosu všech poznatků , jež by byly užitečné a jež by bylo ekonomické mít.

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni












Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace