Opičí neštovice v USA  
Amerika vyděšená vlastními problémy s antraxovým „bílým práškem“ v poštovních zásilkách a západonilskou horečkou i kanadskými problémy s nemocí šílených krav a SARSem dostala další „pecku“ v podobě tzv. opičích neštovic.

Choroba je vyvolávána virem blízce příbuzným viru klasických neštovic, o nichž se často hovoří v souvislosti s biologickými zbraněmi. Domovinou jsou opičí neštovice  v Africe, kde už před několika lety vyděsily zdravotníky, když se začaly šířit v Kongu (Zairu)  zmítaném občanskou válkou. Jenže to bylo daleko v rovníkové Africe, a tak se o chorobě moc nepsalo.

Teď jsou opičí neštovice v USA. Zavlekl je tam chovatel exotických zvířat, který si dovezl z Afriky nakaženou krysu obrovskou (Cricetomys gambianus).Exotického domácího mazlíčka choval s psouny prériovými a králíky, které pak prodával dalším zájemcům o chov těchto roztomilých zvířátek. Záhy se u chovatelů objevily první příznaky choroby. Choroba se projevuje podobně jako klasické neštovice, po horečkách provázených „chřipkovitými“ příznaky se nemocný „osype“ puchýřky vyplněnými hnisem. Úmrtnost se pohybuje od 1do 10% (nejvyšší je u malých dětí – 10%).  Očkování proti neštovicím chrání do značné míry i proti jejich „opičí variantě“. Od roku 1980 se proti neštovicím neočkuje a většina současné populace je proto vůči této chorobě o poznání vnímavější než generace jejich rodičů. I u těch už ale stačila očkováním nabuzená imunita podstatně zeslábnout.


Poslední velká konžská epidemie z roku 1997 také naznačila, že se virus mění a stoupá jeho schopnost šířit se z člověka na člověka. Dříve byla hlavním zdrojem nákazy zvířata, z nemocných lidí se choroba lidskou populací příliš nešířila. Proto měly epidemie opičích neštovic jen krátké trvání. Při epidemii v Kongu se však virus šířil i z člověka na člověka, a tak trvalo její zažehnání déle než rok.


I proto zavládlo v USA zděšení. Strach mají humánní i veterinární lékaři i ochránci zvířat. Hrozí, že se virus uchytí v populaci divoce žijících hlodavců a stane se nedílnou součástí amerického života. První zprávy o přenosu z člověka na člověka ve Wisconsinu se zatím nepotvrdily. Přesto se ukazuje, že některá zvířata jsou výkonnými rozsévači choroby. Plnou polovinu z bezmála 60 případů má na svědomí jeden jediný psoun.


 

 

Obrázek ukazuje místo, kudy pronikl do těla malé holčičky virus opičích neštovic poté, co ji kousl do prstu nakažený psoun prériový.


 

 

Psouni prérioví jsou bezpochyby roztomilá zvířátka. V současné době ale hrozí, že se stanou rezervoárem viru vyvolávajícího tzv. opičí neštovice.



  

Krysa obrovská pochází z Afriky a právě odtud dovezla do USA virus opičích neštovic.

Datum: 15.06.2003
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz