Kapavka, to je síla!  
Původce kapavky Neisseria gonorhoeae je nejsilnějším organismem světa.

 

 

Zvětšit obrázek
Neisseria gonorhoeae

 

Brouk herkules antilský obývá pralesy Jižní Ameriky a své jméno si zaslouží. Je to opravdový silák.

Zvětšit obrázek
Michael Sheetz, Columbia University, New York, USA

Ve zvířecí říši jej mnozí vědci považují za bezkonkurenčně nejsilnějšího tvora. Kdyby se mu měl vyrovnat osmdesátikilový muž, musel by zvládnout osmašedesátitunový náklad.

 

 

Přiznám se, že bych nechtěl nosit ani to, co zvládnou největší herkulové antilští. Počítejte se mnou. Tento brouk unese osm set padesátkrát více, než kolik sám váží. To znamená, že pohne břemenem o neuvěřitelné hmotnosti pětasedmdesát kilogramů.

 

Video: Bakterie tahají za pilíře ZDEZDE


Jenže kam se hrabe na bakterii Neisseria gonorhoeae, jež neproslula vzpěračskými výkony, ale v obecném povědomí figuruje jako původce pohlavně přenosné choroby kapavky. Podobně jako jiné bakterie, produkuje i Neisseria gonorhoeae dlouhá vlákna zvaná pili. Využívá je k pohybu a ukotvení na povrchu sliznic.

 

 

Neisseria gonorhoeae a její pili.

Tým vedený Michaelem Sheetzem z Columbia University v New Yorku zjistil, že bakterie umí své pili splétat do svazků a pak s jejich pomocí dokážou mocně zatáhnout. Sílu tohoto zátahu měřil Sheetz tak, že bakterii umístil mezi mikroskopické gelové pilíře a sledoval, kolik z nich chytí a ohne.

 

 

Zvětšit obrázek
Herkules antilský – nejsilnější živočich

Bakterie většinou „cukne sem a cukne tam“. V jednom případě ze sta ale uchopí celou skupinu pilířů a na celé hodiny je pevně sevře. Vyvíjí přitom sílu 100 000krát větší než je tíha její buňky. Kam se tedy hrabe nejnabušenější návštěvník posiloven ba dokonce i brouk herkules.

 

„Není pochyb o tom, že jsme objevili nejsilnější biologický motor, jaký známe,“ říká Sheetz.

 

Pramen: PLoS Biology (DOI: 10.1371/journal.pbio.0060087)


 

 

 

Datum: 15.04.2008 07:26
Tisk článku

HIV infekce - Jilich David, Kulířová Veronika
 
 
cena původní: 320 Kč
cena: 256 Kč
HIV infekce
Jilich David, Kulířová Veronika

Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace