Zimní krmení může ptákům škodit  
Zachumelené krmítko s početnou návštěvou nejrůznějších opeřenců má v idylických představách o zimě své nezastupitelné místo. Přezimující ptáci dostávají od lidí obrovské množství potravy. Jen ve Spojených státech a Velké Británii se ročně prodá půl milionu tun krmiva určeného pro přikrmování volně žijících ptáků. Jak citelný je tento zásah do přírody a jaké má následky? Odpověď na tuto otázku hledá tým britských biologů vedený Gillian Robbovou z Queen´s University v severoirském Belfastu.

  

Tažní ptáci jsou po návratu ze zimovišť  vyčerpaní a  s vykrmenými „starousedlíky“ nemají šanci.

Někdy krmení ptákům svědčí. Jasně to prokázala studie zveřejněná ve vědeckém časopise Biology Letters. Robbová přikrmovala přes zimu sýkory modřinky v některých lesích burskými oříšky. V jiných lokalitách ponechala ptáky, aby se o sebe postarali sami. O pozitivním vlivu přikrmování nebylo pochyb. Krmené sýkory vyvedly na jaře podstatně více mláďat než ptáci, kteří se museli bez buráků obejít.


 

Zvětšit obrázek
Modřinky, které dostávaly přes zimu buráky, měly na jaře více mláďat. (Foto: Gillian Robb)

Jak ale dokazují výsledky mnohaletého bádání na velkém počtu různých ptačích druhů zveřejněné Gillian Robbovou a jejími kolegy ve vědeckém časopise Frontiers in Ecology and the Environment, nemají plná krmítka na ptáky vždycky tak příznivý efekt. Vydatně přikrmované floridské sojky zahajují snášku vajec velmi brzy. Mláďata se pak líhnou v časném jaru, kdy pro ně rodiče nenacházejí dostatek vhodné potravy. Přikrmování ptactva během zimy má i další nepříznivé následky. Přezimující ptáci se diky plným krmítkům dočkají jara v nepřirozeně dobré kondici. Tažní ptáci jsou po návratu ze zimovišť na jihu vyčerpáni dlouhým letem a svádějí pak s vykrmenými „starousedlíky“ nerovný zápas o místa ke stavbě hnízda nebo potravu.


Negativní dopady na životní prostředí s sebou nese i intenzivní pěstování rostlin pro produkci nejrůznějších ptačích zobů. Vedle bezohledného hnojení a používání chemických postřiků zatěžuje životní prostředí i transport tisíců tun krmiva od pěstitelů ke spotřebitelům.
Na otázku, zda v zimě ptákům sypat do krmítek, odpovídá Gillian Robbová v rozhovoru pro vědecký týdeník Science vyhýbavě: „Potřebujeme o tom vědět mnohem více.“  Někteří ornitologové už ale se zimním přikrmováním ptáků přestali.
 

 

 

 

 
Budníček pruhohlavý

Zbloudilí tažní ptáci
Drobní pěvci budníčci pruhohlaví hnízdí v sibiřské tajze a zimují v teplých krajích jihovýchodní Asie.

Zvětšit obrázek
Exemplář budníčka chyceného v roce 1900 na Helgolandu

Občas je můžeme potkat i ve střední Evropě. Vědci si dlouho mysleli, že se tito ptáci stali obětí prudkých vichrů, které je snesly z kurzu na cestě do asijských zimovišť. Nejnovější výzkum německých ornitologů  odhalil, že budníčci létají na špatné zimoviště z vlastní vůle. Urazí stejnou vzdálenost, jaká by je čekala na cestě do jihovýchodní Asie, ale vydávají se na cestu opačným směrem.


Směr podzimního tahu i jeho celkovou délku mají ptáci zakódovanou v dědičné informaci. U zbloudilých budníčků zřejmě došlo k chybě v genetickém naprogramování cesty.
„Je to jako když autem špatně najedete na dálnici a vydáte se na druhou stranu,“ říká vedoucí německého výzkumného týmu Robert Pfeifer.

Defektní dědičná informace pro směr tahu se v ptačí populaci nešíří. Většina zbloudilých budníčků evropskou zimu nepřežije. Ti, kterým se to povede, zase při návratu netrefí  na sibiřská hnízdiště.
 

 

 
Špatný geneticky program vede některé budníčky na opačnou stranu. Místo v jihovýchodní Asii končí ve střední Evropě.


Pramen: Journal of Ornitology, Biology Letters, Frontiers in

Datum: 17.04.2008 11:30
Tisk článku

Ptáci našich vod a mokřadů + CD s hlasy 80 druhů ptáků - Owen Roberts ,Hannu Jännes
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 222 Kč
Ptáci našich vod a mokřadů + CD s hlasy 80 druhů ptáků
Owen Roberts ,Hannu Jännes

Diskuze:

pořád lepší než brouci na stromech

krmič,2008-04-18 11:29:51

radši vykrmit, než vidět stovky zmrzlých ptáků pod stromy a v létě pak miliardy brouků na stromech...

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace