Vědci varují před růstovým hormonem  
V roce 1981 vyrobila americká biotechnologická firma Genentech první lidský růstový hormon pomocí bakterií upravených metodami genového inženýrství a otevřela tak nové možnosti pro léčbu závažných poruch růstu u dětí. Lék si brzy našel cestu mezi zakázané prostředky sportovního dopingu a v současné době kvete ilegální obchod s růstovým hormonem jako se zaručeným omlazovacím prostředkem.

 

 

Sylvester Stallone si ampule s hormonem bere na cesty s sebou...

K  pravidelným konzumentům růstovéhohormonu patří například americký herec Sylvester Stallone, v jehož zavazadle objevili australští celníci osmačtyřicet ampulí této látky. Roční obrat obchodu s růstovým hormonem se odhaduje na dvě miliardy dolarů. Podstatnou část tvoří ilegální distribuce. Typickými zákazníky nejsou hvězdy sportovišť nebo filmových pláten, ale oběti reklamy vydávající růstový hormon za elixír mládí. Ty za něj měsíčně utrácejí až tisíc dolarů.


 

Zvětšit obrázek
Rekombinantní lidský růstový hormon (10 jednotek je zhruba denní doporučená dávka) stojí na americkém trhu 70 USD.

Tým amerických lékařů vedený Thomasem Perlsem z Boston University upozorňuje, že „navzdory jasným důkazům o tom, že rizika provázející užívání růstového hormonu daleko převyšují jeho celkem zanedbatelné pozitivní účinky na starší lidi, spotřeba tohoto hormonu motivovaná především snahou o zlepšení vzhledu a fyzické výkonnosti během několika posledních let dramaticky stoupla.“


Omlazovací účinky růstový hormon prokazatelně nemá. Při jeho dlouhodobém užívání hrozí naopak závažné zdravotní komplikace, např. otoky, bolesti kloubů, růst prsou u mužů či cukrovka. Stále více studií naznačuje, že systematické užívání růstového hormonu může vyvolat nádorové onemocnění.


Zdravotní rizika zvyšuje i fakt, že se omlazovací kůry prakticky nikdy neskládají jen z růstového hormonu. Ten je podáván v koktejlu dalších látek, např. s anabolickými steroidy. Další hormony a léky jsou  přidávány proto, aby zamaskovaly nežádoucí vedlejší účinky.
„Užívání růstového hormonu může ve skutečnosti uspíšit stárnutí a lidský život významně zkrátit,“ říká Perls.

 

...celníci pro jeho potřebu nemají pochopení.


Ve vrcholovém sportu přináší i malá výhoda obrovský zisk. O vítězství či porážce často rozhodují milimetry či zlomky sekundy. Růstový hormon představuje pro mnohé sportovce silné pokušení, protože doping touto látkou se dá jen těžko odhalit. Endokrinolog Peter Sönksen ze Southampton University se nechal před blížící se olympiádou v Pekingu slyšet, že stávající antidopingové testy usvědčí z užívání růstového hormonu jen ty největší hlupáky.
„Je pravděpodobné, že mnozí sportovci, kteří těmito testy projdou, ve skutečnosti dopují,“ řekl Sönksen pro BBC. 


Růstový hormon užívaný k dopingu je stejný jako hormon produkovaný lidským tělem. V těle se rychle odbourává, takže se už několik hodin po podání nedá prokázat. Jedinou možností, jak usvědčit dopujícího sportovce, představují analýzy látek, jejichž koncentrace v krvi se po podání růstového hormonu mění na delší dobu. Dnešní dopingový test proto sleduje zvýšení hladin růstového faktoru IGF-1, ale i tento postup má svá omezení. Vyvíjejí se sice nové testy, ale s jejich zařazením do antidopingových kontrol se v dohledné době nepočítá.


Nejnovější výzkum australských lékařů vedených Jennifer Hansenovou ze sydneyského Garvan Institute of Medical Reasearch naznačuje, že atleti dopující růstovým hormonem získávají psychickou výhodu. Vědci  podávali šestatřiceti rekreačním sportovcům po dobu osmi týdnů buď růstový hormon nebo neúčinnou látku. Sportovci netušili, co užívají. Svůj názor si ale udělali. Ten byl nakonec důležitější než doping. Hansenová zjistila výrazné zlepšení ve výsledku silových testů u atletů, kteří byli přesvědčeni, že dopují, i když ve skutečnosti růstový hormon nedostávali.

Datum: 23.06.2008 09:47
Tisk článku


Diskuze:

O výhodách růstového hormonu se ví 30 let

Dalibor Dobrota,2014-08-04 02:34:55

Sportovci odjakživa chodili do sauny, která stimuluje tvorbu růstového hormone.

Ale podávání injekcí s růstovým hormonen může i škodit. Už jen tím, že začnete být na přívodu hormone závislí. Je známo že IGF1 urychluje stárnutí. Proto bych s užívání růstového hormone počkal, než bude nalezena nějaká bezpačná farmakologická cesta, jak jeho hladinu zvyšovat.

Odpovědět

Zvláštní..

Faethor,2008-06-23 14:28:22

Nějakou dobu jsem chodil do posilovny a znám uživatele růstového hormonu.. A že to nefunguje, nebo jen málo, jak říká článek? Nejde o to, jak moc to funguje, ale o to, že výsledky s hormonem vydrží! Je rozdíl brát steroidy (svaly po vysazení radikálně mizí spolu se zadržovanou vodou) a látku, kterou když vynecháte, tak svaly zůstanou. Takže dlouhodobý efekt je mnohem patrnější a také trvalejší. Prostě přestanete brát a bác ho, svaly a velká část síly zůstanou.. O kombinaci se steroidy, no, každého věc, ale výčet negativ ve článku na mě působí tak, že vypisuje i jevy spojené se steroidy a že se článkem vynou za větou o kombinaci s dalšími látkami. Jinak je hormon braný jako zcela bezpečný a pokud si ho někdo vezme jako omlazující, tak je blázen. U chlapů tak funguje spíše podávání testosteronu, protože ten funguje na vyšší pocit síly a tím i pocitu, že je vše lepší.. nehledě na to, že pak lépe stojí, nebo se postaví (víte co :-))

Odpovědět


nezbývá

jarda petr,2008-06-24 03:19:43

Proti gustu žádný dyšputát. Nezbývá než popřát: "Dobrou chuť!" Zvlášť když se uživatelé dohodnou, že růstový hormon je neškodný.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz