Led a bahno na Marsu  
Soukromý badatel Sir Charles W. Shults objevil v dubnu 2008 s pomocí snímků pořízených marsovským vozítkem Opportunity pohyb písku v průběhu čtyř dní. Pohyb písku způsobila voda. Nedávno zveřejněné fotografie z Phoenixu a různé jiné nepřímé důkazy svědčí o jednom – na Marsu je voda.

Zvětšit obrázek
Mars Polar Lander


Před třemi týdny přistála na Marsu sonda Phoenix. Předcházela tomu leta vývoje a zkoušení a také neúspěchů. Na obrázku vidíme jeden test v Údolí smrti v USA sondy Mars Polar Lander, která se ztratila při letu na Mars v roce 1999.Zvětšit obrázek
Okolí místa přistání Phoenixu.

Podívejme se nejprve na okolí, kde byl možný marťanský led nalezen a porovnejme zpracování snímků NASA a soukromými osobami. Nezpracované údaje poskytuje na svém servru veřejnosti celého světa NASA (levý horní snímek) a na jejich základě si mohou instituce nebo soukromé osoby vytvořit vlastní fotografie. Například barevné nebo trojdimenzionalní. Což je také celosvětově využíváno a na výzkumu Marsu se tak podílí mnoho neamerických výzkumných ústavů včetně soukromých osob. Dolní levá fotografie byla v tomto případě vytvořena Ch.W.Shultsem.
Zvětšit obrázek
Vlevo je barevné provedení NASA vpravo pak soukromého badatele Shultseho za využití nezpracovaných dat NASA.Růžové zbarvení oblohy v podání NASA na levém snímku neodpovídá realitě. Obloha na Marsu je modrá a barevně se podobá zemské. NASA nejen zahaluje snímky do růžového oparu, ale redukuje také kontrast. Shults při zpracování zohledňuje sluneční spektrum, filtry, albedo, okolní osvětlení způsobené rozptylem ve vzduchu. Na marsovském snímku si všimněte polygonálních útvarů. Naleznete je také na Zemi.
Zvětšit obrázek
Ostrov Isla de los Pescaderos v solném jezeře Salar de Uyuni v Bolivii.


Na snímku ostrova Isla de los Pescaderos si všimněme polygonálních útvarů ve vodě, které vznikly ze soli. Polygonální útvary na Marsu se podobají těm z jezera Salar de Uyuni. Můžeme tedy předpokládat, že polygonální útvary na Marsu vznikly z roztoku soli a že Phoenix se nachází na “dně” bývalého obrovského jezera nebo velmi mělkého moře.

Snímek povrchu Marsu sondou Phoenix. Data zpracována Charlesem W. Shultsem.

Na fotografii vidíme bílou hmotu, o které se spekuluje, že je to led. Je ale docela možné, že je v ní více soli než ledu.Nález sondou Phoenix není nový. Na snímcích sejmutých soundou Opportunity (sol 26) nalezli vědci podobnou bílou hmotu již před 4 lety. Slovem “sol” se označuje marsovský den. Sol 26 znamená 26 den pobytu vozítka na Marsu.


Zvětšit obrázek
Stopa vyhloubená vozítkem Opportunity. Automaticky generovaný snímek.


Barevné obrázky ze Spiritu a Opportunity jsou tvořeny denně automaticky. Program pro toto automatické generování napsal soukromý badatel Holger Isenberg. V článku jsou uveřejněny některé barevné fotografie z Opportunity. Jsou označeny automaticky generováno. Barevné poměry byly zvoleny tak, aby data z NASA byla zpracována stejně jako kdybychom na Zemi fotografovali digitálním 1 megapixlovým fotoaparátem.


Zvětšit obrázek
Kráter Endurance. Automaticky generováno.

Zvětšit obrázek
Kráter Endurance. Automaticky generováno.Na profilu kráteru Endurance si všimněte útvaru na jeho dně, který je detailněji zobrazen na další fotografii.


Zvětšit obrázek
Profil kráteru Endurance. Automaticky generováno.
Zvětšit obrázek
Na dně kráteru Endurance se nachází led (vlnkovitá struktura). Automaticky generováno.

V okolí kráteru Endurance byla půda analyzována Mössbauerovým spektrometrem. Jeho otisky ukazují tytéž rysy jaké vidíme, když něco otiskneme do mokrého písku nebo bahna. V uvedené oblasti se také vyskytují ústí gejzírů.
Zvětšit obrázek
Důkaz pohybu písku. Vlevo situace před a vpravo po pohybu. Autorem kreseb je Charles W. Shults.Sir Charles W. Shults III


Porovnáním několika fotografií téže plochy Shults zjistil pohyb půdy. Jde o snímky téhož místa před pohybem písku (vlevo) a po něm (vpravo). Na barevně označených útvarech můžeme nejlépe pozorovat změny, které lze nejrozumněji vysvětlit pouze pohybem vody v půdě. Všimněte si, že červenou linkou vyznačený útvar je na pravém pozdějším snímku zpoloviny nepřítomen. Toto tvrzení je důkazem pohybu a zdá se být v pořádku. Dále Shultse také tvrdí, že sferule – to jsou ony kuličky na snímku – jsou na pravém snímku více odkryty než na levém a že to nemohlo být způsobeno CO2. Rovněž vítr nemohl být příčinou, poněvadž otisk Mössbaurova přístroje má jiný charakter při otisku do suchého a jiný do vlhkého písku nebo bahna. Ovšem podíváme-li se na snímky detailněji vidíme, že stíny sferul v levém snímku směřují do levého dolního rohu zatímco na pravém snímku do pravého dolního rohu. Mezi snímky je odstup čtyř dnů. Navíc byly ale pořízeny v rozdílných dobách. Dejme tomu jednou dopoledne, po druhé odpoledne. Mohla by tato okolnost mít vliv na to, že jde o optický klam? Když nyní víme, co máme pozorovat, podívejme se na trojdimenzionální snímky.

Zvětšit obrázek
Trojdimenzionální obraz ze sol 123 s otiskem Mössbaurova spektrometru. Zdroj 1 , zdroj 2.

Zvětšit obrázek
Otisk Mössbauerova přístroje do suchého písku. Zdroj pochází ze solu 236 mikroskopu Opportunity:Zvětšit obrázek
Otisk Mosbauerova spektrometru do vlhkého písku. Zdroj .

Podívejme se nyní detailněji na otisk ze solu 123 (obrázek vlevo). V horní části vidíme, že z mezikruží otisku je vytržen písek. Je to právě v tom místě, kde se tato část písku přilepila na kovové mezikruží spektrometru, poněvadž byla vlhká.


Zvětšit obrázek
Vlevo Mössbauerův spektrometr s vyloupnutým kouskem bahna, vpravo jeho otisk v marsovské půdě. Předpokládáme-li odhadem průměr sferulí na 5 mm, pak ze spodní zaplavené části korýtka zústala 1 až 2 mm hluboká nejasná stopa. Zdroj.

Jestliže se bahno přilepilo, musíme je na kovovém mezikruží nalézt. Na snímcích vpravo vidíme, že zbytek bahna zůstal na Mössbauerově spektrometru přilepený. Tmavý přilepenec na kovovém mezikruží přesně zapadá do obrysu, který spektrometr zanechal v bahně. Není to krásný důkaz toho, že se na Marsu vyskytuje bahno a tedy voda?Zvětšit obrázek
Kaluž zmrzlé vody nebo bahna na Marzu. Automaticky generováno.Zdroj

Na existenci zamrzlé kaluže vody nebo bahna na Marsu jsem Shultse poprvé upozornil v únoru 2005. S nadšením jsem také na kaluž upozornil českou veřejnost na českém servru s nadějí, že se informace chopí nějaký český geolog a že tak česká věda, nezávisle na mě, bude někde na prvních místech. Tomuto servru ale nechci dělat reklamu a proto jej neuvádím. Lidé, kteří tento servr provozují a svými příspěvky a diskusemi jej naplňují obsahem nejsou zrovna zdvořilí a slušní. Pravě naopak.


Zvětšit obrázek
Na závěr hádanku. Obrázek je ze Země a vidíme Měsíc nebo je z Marsu a zobrazena je Země?
Datum: 24.06.2008 12:57
Tisk článku

Zajatci Marsu - Pokorný Zdeněk
 
 
cena původní: 130 Kč
cena: 109 Kč
Zajatci Marsu
Pokorný Zdeněk
Související články:

Mohl by kosmickou loď pohánět urychlovač částic?     Autor: Stanislav Mihulka (14.10.2019)
Zahájí kolonizaci Marsu pozemské mikroorganismy?     Autor: Stanislav Mihulka (04.10.2019)
NASA zahájila plnění roveru Mars 2020 jaderným palivem     Autor: Stanislav Mihulka (26.07.2019)
Zařídí terraformaci Marsu křemenný aerogel?     Autor: Stanislav Mihulka (21.07.2019)
Kosmická loď s parním pohonem by mohla prakticky věčně létat vesmírem     Autor: Stanislav Mihulka (19.01.2019)Diskuze:

zajímavý odkaz k barvám

martin,2008-06-27 15:44:15

www.keithlaney.net

Odpovědět

ještě jednu otázku:

Jirka Novák,2008-06-27 13:03:47

Ti ostatní amatéři i odborná pracoviště, kteří se zabývají fotkama z Marsu, je mají sprostředkovaně od NASA, nebo si sami odchytávají vysílání z těch sond? Nevíte někdo?

Odpovědět


Re:

Arccos,2008-06-27 17:53:40

Vše mají přes NASA.

Odpovědět

Pravdepodobne Mesiac

PeterP,2008-06-27 11:17:33

Keďže "pravdepodobne" na Marse nie je vzduch nemôžeme vidieť Zem z Marsu na predpozadí modrej oblohy (modrú farbu oblohy vytvára slnečné svetlo v atmosfére).
Zem z Marsu môžeme vidieť pred marťanským "východom" Slnka alebo tesne po ňom a takmer v splne (ak je za Slnkom. Ak platí môj predpoklad hore, Zem by bola viditeľná ako svietiaca planéta na čiernom pozadí alebo počas marťanského dňa ako kosáčik osvetlenej časti.
Ak nemám pravdu budem prekvapený.

Odpovědět


Re:

Arccos,2008-06-27 17:52:51

Tvůj předpoklad je chybný, Mars atmosféru má. Nicméně jinak jde skutečně o fotku Měsíce ze Země.

Odpovědět

Jirko

Rozumný Občan,2008-06-25 21:04:06

To že obrázek neodpovídá skutečnosti je zcela zřejmé.
Mimochodem jedním z cílů mise bylo přinést konečně obrázky v reálných barvách.

Odpovědět


To

Rozumný Občan,2008-06-25 22:28:59

Tu patřilo až dospod.

Odpovědět


Opravdu hazeni

Jirka,2008-06-26 09:25:35

hrachu na stenu. Noseni drivi do lesa, vody do more a samovaru do Tuly.

Odpovědět


jirko

Rozumný Občan,2008-06-26 12:43:58

Prostě nepopřete že barvy neodpovídají, tečka.

Odpovědět


RO,

Jirka,2008-06-26 12:48:29

nekde to snad popiram?

Odpovědět


Mimochodem,

Jirka,2008-06-26 12:54:10

neodpovidaji cemu?

Odpovědět

Jedno mi nieje jasne.

Monty,2008-06-25 18:37:12

Ak aj ten chlapik objavil bahno, preco si mysli, ze je to prave voda. Kludne to moze byt uplne ina latka v kvapalnom skupenstve v martanskom piesku..

Odpovědět

Dalsi lidovy badatel...

Jirka,2008-06-25 12:54:29

Chjo.

Co znamena "Barevné poměry odpovídají tomu jako kdyby se fotografovalo digitálním 1 megapixlovým fotoaparátem."?

Udavat jako zdroj barevneho obrazku monochromatickou verzi bez dalsiho urceni je neseriozni.

Vozitka maji ve sve vybave terce pro kalibraci barev. Na strankach NASA jsou ke stazeni puvodni monochromaticke obrazky s informacemi o pouzitych filtrech. Kazdy si to tak muze znovu poskladat sam.

Spekulace o tom, ze lepi prave voda, a co je nejlepsim vysvetlenim (a proto by zrejme mela byt tim spravnym vysvetlenim) nejsou neseriozni. Ty jsou cira manipulace.

Odpovědět


vyvážení

Rozumný Občan,2008-06-25 14:22:29

Chápu to tak že použil stejný vyvažování barev jako u digitálních fotoaparátů.
Ono se vám to nezdá, ale barvy tady na zemi se hodně mění, oko se tomu automaticky přizpůsobuje, takže se to nezdá. Bez vyvažování barev by byly fotky klidně celý oranžový nebo celý modrý.

Odpovědět


RO,

Jirka,2008-06-25 14:32:21

jsem amatersky fotograf, o vyvazovani bile moc dobre vim. Moc by me zajimalo, co a jak vlastne vyvazoval. Snimky porizene vozitky na Marsu maji velmi specialni vlastnosti, ktere nejaky obecny 1Mpx fotoaparat nema.

Odpovědět


Tady jsou jeho stránky

Rozumný Občan,2008-06-25 15:20:12

http://www.xenotechresearch.com/cgi/wp/index.php

U některých obrázků je psáno jaký data použil.

Odpovědět


RO,

Jirka,2008-06-25 20:08:06

asi se v tom jeho webu nevyznam. Nemuzes mi ukazat neco konkretniho?

Odpovědět


třeba

Rozumný Občan,2008-06-25 22:27:15

http://xenotechresearch.com/IceColor.htm
"This is an image constructed from Phoenix Sol 024 data using RA, RB, and RC filter data. I used calibration data from Dr. Dan Britt (thank you for the information, Dr. Britt) and from the known color and illumination data from the solar spectrum, as well as existing data from Opportunity and Spirit."

Pokud chcete přesně postup tak mu zkuste napsat.

Odpovědět


RO,

Jirka,2008-06-26 09:23:54

takze pouzil obrazky se tremi filtry s velmi uzkym pasmem - uz to samo o sobe je spis kouzelnictvi, pokud z toho dokaze dostat opravdu "true color". Ale budiz, nic lepsiho k dispozici neni. Veta, ze pouzil kalibracni data zrejme znamena, ze pouzil fotky kalibracniho terce ze stejneho data, coz ale nutne neznamena stejne podminky osvetleni, ktere byly focene o hodinu a pul drive. Podrobnosti neuvadi. Nevim, co ma presne na mysli tim pouzitim dat spektra Slunce. To je na Zemi a na Marsu stejne - jak tedy ta data fotku ovlivnila a proc? A uz vubec nevim, co maji byt ta data z marsovskych vozitek.

At uz delal cokoli, z toho popisu je to porad cista magie. To, ze se pouziji nejaka data, jeste neznamena, ze z toho vyjde neco exaktniho. Je treba vedet presne jaka data a hlavne jak byla pouzita.

Preju mu, aby se nakonec potvrdilo, ze slo o vodu. Ale clovek, ktery prohlasuje ze ma ty prave "true color" fotky z Marsu, je podezrely uz sam o sobe.

Odpovědět


Slunce na Zemi a na Marsu

Bikkhu,2008-06-26 11:57:54

není stejné! To by musela být stejná atmosféra. Alespoň co se týká světelného spektra.

Odpovědět


Bikhu,

Jirka,2008-06-26 12:32:08

odkaz vede na data, ktera nejsou zatizena pruchodem svetla atmosferou jakekoli planety. Takze ta data by pro Zemi i Mars mela stejna byt (co se vzajemnych pomeru mezi ruznymi vlnovymi delkami, samozrejme u Marsu je Slunicko uz slabsi).

Odpovědět


Led

Rozumný Občan,2008-06-26 16:43:05

Led (ale nepíšou jaký) tam je i podle oficiálních zpráv:
http://phoenix.lpl.arizona.edu/images.php?gID=6936&cID=89

On sám tvrdí že skutečně reálné barvy nejsou možné, vysvětluje tam i tu hnědou vlajku:
http://xenotechresearch.com/phoen002.htm

Odpovědět


voda

Rozumný Občan,2008-06-26 16:46:23

http://phoenix.lpl.arizona.edu/06_20_pr.php

Odpovědět

Otázka

robert,2008-06-25 08:22:31

Prosím, ako treba pozerať na trojdimenzionálne snímky? Treba na to dvojfarebné okuliare, prípadne iné zariadenie, alebo stačí poriadne "skrížiť oči"?

Odpovědět


Snadno,

Stanislav,2008-06-25 09:01:37

přes pravé oko červenou fólii, přes levé zelenou (nebo obráceně, teď si nevzpomenu) ...

Odpovědět


Snadno...

robert,2008-06-25 11:06:12

Stanislav, vyskúšali ste to? Na TÝCHTO snímkach?

Odpovědět


re

Arccos,2008-06-25 11:49:48

Někdy se místo zeleného sklad používá modré. Záleží na zpracování fotografií.

Odpovědět


re

Arccos,2008-06-25 11:51:26

Na fotky zde uvedené ale 3D brýle neplatí, měly by zafungovat při zkřížení očí. Ovšem zatím jsem to nezkoušel. :)

Odpovědět


Brýle

Rozumný Občan,2008-06-25 14:25:20

Je zapotřebí prohlížečka která to skříží. Pokud si dovedete tolik vyvrátit oči tak to samozřejmě nemůžete.

Barevný skla jsou blbost, to je úplně jinej systém. Je krásně vidět kdo vůbec nepřemýšlí a jen omílá co kdysi kdesi zaslechl.:)

Odpovědět

farba oblohy nie je pozemska

Dagmar,2008-06-25 08:20:28

Mili diskutujuci,
vetu
"a je obloha na Marse naozaj MODRA? "
som s tym smajlikom nemyslela ako otazku, ale ako namet na zamyslenie a hladanie dalsich informacii. Obloha na Marse NAOZAJ NIE JE MODRA, ALE DO ZLTA az ZLTOHNEDA. Rozptyl v tak riedkej atmosfere s vysokym obsahom velmi jemnych pracovych ciastociek najma zelezitych mineralov (limonitu) nefunguje ako na Zemi. Ak neverite, kliknite
http://www.webexhibits.org/causesofcolor/14C.html
A este otazku - Co by sme vedeli o Marse, nebyt tej strasnej NASA, ktora sa tak zlomyselne snazi oklamat nas nerealistickymi fabami? Ved napokon zvacsa ide o medzinarodne timy...
Chapem snahu objavit martansku Ameriku plnu vody a jednoducheho zivota, ale tadialto asi nepovedie ta spravne cesta...

Odpovědět

Drobná oprava

Martin Pluskal,2008-06-24 23:08:59

Na první fotografii není sonda Phoenix, vypadá to spíš jako neúspěšný Mars Polar Lander (http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_polar_lander)

Odpovědět

na poslednom obr.

kriq,2008-06-24 16:42:29

je Mesiac, odfotený zo Zeme

Odpovědět


nevim. necham se poddat

falanek J.,2008-06-24 16:45:17

tak to teda nevim, kamarade a jsem sam zvedav, co tu zitra napisi, ze to je? :)

Odpovědět


mesiac v splne

kriq,2008-06-25 08:53:50

Zem nemôže byť "v splne" na Marse, pretože z pohľadu Marsu je Zem "vnútornou planétou" pozorovateľnou len pri výchoe a západe slnka

Odpovědět

Osel informoval o vodě na Marsu už v r. 2004

Dwarf,2008-06-24 14:26:11

http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=802

:o)

Odpovědět

... článek, tak trochu hodný Osudu nebo WM

Hopp,2008-06-24 13:16:56

... nevím nevím. Existují podmínky za kterých se voda podobně jako jakždá jiná látka v kapalném stavu nevyskytuje .... a ty právě panují na Marsu - nízký tlak. Tzn, že voda je buď v pevném nebo plynné stavu.

Jinak, bylo by to sice krásné a moc hezké kdyby to byla pravda jen se trochu obávám, že tomu tak nebude.

Dále, modrá obloha na marku určitě nebude. To by bylo lehce prokazatelné pozorováním ze země a jak víme prokázáno to nebylo.

Ona bílá hmota ve stopách kol v prachu je spíše tím, jak se prach slisoval, ne tím že by byl materiál jako takový bílý.

Barevné podaní, si myslím dokáže NASA pošéfovat sama a dobře. Vždy někde na těle sondy jsou kalibrační tabulky, takže pravděpodobnost, že by někdo z venku jen tak zničeho nic představil lépe skalibrovené snímky, je velmi velmi malá ... prakticky žádná ...

Odpovědět


Jsem vážně na pochybách

Pook,2008-06-24 20:43:02

jestli si barevné podání dokáže NASA zašéfovat sama, když vzpomenu na trapas s fotkami na nichž byl (vzpomínáte?) tehdy zachycen ten kalibrační barevný disk. Vymlouvali se tehdy na to že snímek skládají ve falešných barvách různých spekter... A pak to nějak nenápadně vyšumělo...

Odpovědět


Pooku,

Jirka,2008-06-25 14:29:54

neni zas tak jednoduche ty obrazky skladat. Ten "trapas" byl zpusoben pouzitymi filtry a vlastnostmi toho modreho terce, ktery v blizkem IR odrazi velmi hodne, ackoli v cervene neodrazi prakticky vubec. Na fotkach, kde se pouzije misto cerveneho tento infracerveny filtr barvy prakticky vsech marsovskych materialu vypadaji stejne, jen ten jeden, dovezeny, dela psi kusy.

Dalsim problemem je osvetleni (a tedy vlastne i barva oblohy), ktere je na Marsu jine nez na Zemi. Je potom otazkou, zda-li obrazky temperovat tak, jak by byly videt pri pozemskem osvetleni, nebo tak, jak jsou skutecne videt na Marsu. Mozna to zni divne, ale oba tabory maji mezi vedci sve zastance a neda se rict, ze by nektery z nich mel pravdu.

Vice na http://mars.spherix.com/5555-30.PDF

Je treba si uvedomit, ze ty hezke obrazky, co uvolnuje NASA, nejsou pro vedce. Je to soucast jejiho PR. NASA potrebuje oslovit i masy, protoze ty prostrednictvim americkych voleb rozhoduji o jejich financich. Bohuzel, pritom se neda vyvarovat zjednoduseni, ktera vedou k nepochopeni.

Pro dalsi mise bych navrhoval jako dalsi pristroj pouzit nejaky bezny CCD fotak, aby i obycejny clovek, ktery nevidi do technickych podrobnosti, mel srovnani a mohl si s klidem rict: "fajn, obloha tam neni modra a ten tercik je fakt modry".

Zaver: Neslo o trapas, slo o nepochopeni. Snimky s kalibracnim tercem si kazdy muze prohlednout na webu NASA a stejne tak si muze precist o vlastnostech pouzitych filtru. O vymluvy se v zadnem pripade nejednalo, slo o technicke vysvetleni. Bohuzel, ne kazdy to muze snadno pochopit. A vec nijak nevysumela, na webu si o tom muzete stahnout dost informaci.

Odpovědět


Jeste detail

Jirka,2008-06-25 14:37:56

Zpracovani obrazu z panoramatickych kamer nedela NASA, ale Cornell University. http://pancam.astro.cornell.edu/

Odpovědět


WM

gewo,2008-06-27 13:13:09

WM magazín prezentuje různé náhledy a je určen pro kritické čtenáře užívající vlastní mozek. Je mi líto, že k nim patrně nepatříte.

Odpovědět

proč vlastně

Jirka Novák,2008-06-24 13:14:45

NASA zahaluje snímky do růžového oparu? Neubírá jim tím na kvalitě a reálnosti? Proč by měl být celý snímek růžový, když přinejmenším obloha má být modrá?

Odpovědět


Barvy

doctor,2008-06-24 14:25:53

Kladu si tutéž otázku, proč NASA produkuje snímky ve falešných barvách?

Odpovědět


nasa

Lamax,2008-06-24 14:40:13

Popravdě se o to už dlouho zajímám, ale proč to dělají, na to jsem ještě nepřišel.
Zajímavý odkaz:
http://www.enterprisemission.com/spirit2.htm

Odpovědět


a je obloha na Marse naozaj MODRA?

Dagmar,2008-06-24 20:53:23

:-)

Odpovědět


naozaj?

Jirka Novák,2008-06-24 21:21:29

Mé fyzikální znalosti jsou toliko středoškolské, ale řekl bych že ano. Modrou barvu způsobuje rayleighův rozptyl světla. Takže pokud je atmosféra Marsu tvořena bezbarvými plyny jako na Zemi (což je, zejména oxidem uhličitým, dusíkem a argonem), měla by být obloha modrá. Pokud tedy není zrovna písečná bouře, ale to už je jiná pohádka.

Odpovědět


ještě

Jirka Novák,2008-06-24 21:31:20

Co se týče těch zmatků kolem barev, já si to vysvětluji takto: družice posílá na Zem černobílé fotky, což vidíme i v článku výše. Tam se v postprodukci dobarvují, zejm. pro popularizační účely a do médií. Podobně jako fotky z elektronového mikroskopu se v takových případech vybarvují. Nasa je státní podnik, od jejich zaměstnanců těžko čekat snahu, či dokonce invenci. Takže prostě popadnou fotku, narvou to do photoshopu či nějakého podobného programu a protáhnou červeným filtrem. A je vymalováno. Teda vlastně vybarveno. Sir Shults naproti tomu je zapáleným amatérem, jeho metou je v tomto případě mít dokonalý obrázek. Což se mu evidentně daří - jeho postprodukce fotek jsou daleko uvěřitelnější a pokud mohu soudit, daleko blíž reálné krajině.

Odpovědět


re

Arccos,2008-06-25 09:16:30

Tak takhle to v žádném případě není. Sonda sice fotí monchromaticky, ale několikrát přes různobarevné filtry. Z těchto snímků se pak poskládá výsledný barevný obrázek. Čili žádné dobarvování. Potíž je v tom, že mnoho lidí 'laiků' má nepřekonatelnou představu, že nastavení barevných filtrů na dondě rozumí víc, než její konstruktéři a pak produkují barevné obrázky, které sice lahodí oku (a přání autora), ale exaktní nejsou.

Odpovědět


Otázka na Arccose

Fotograf,2008-06-25 11:11:24

Jak skládáte ze snímků v odstíneh šedi snímky v pestrých barvách?

Odpovědět


Re:

Arccos,2008-06-25 11:48:50

Jestliže víme, jaké jsme použili filtry, pak poměrně snadno. ČB snímek pořízený se zeleným filtrem převedeme na monochromatický zelený, totéž s ostatními filtry (nevím přesně, které jsou na sondách použity). Výsledek se poskládá dohromady, pravděpodobně s jistou váhou podle světelné propustnosti filtrů. Teď může někdo říct, že tím pádem vlastně fotky při převodu stejně obarvujeme, ale je tu jeden podstatný rozdíl - víme totiž naprosto přesně, jaké filtry máme použité, tudíž ten převod je přesný, odstín se nemusí nijak odhadovat. Ostatně stejným způsobem funguje barevné focení v kosmonautice už řadu let, včetně fotografií známých objektů, jako například Země.

Odpovědět


Arccos

Rozumný Občan,2008-06-25 14:35:47

Není to až tak jednoduché - jak už jsem psal výše, kdybyste tohle použil na Zemi tak vaše snímky za věrné asi moc lídí považovat nebude.
Tady máte i příklady:
http://www.fotografovani.cz/art/fozak_df/rom_1_07_object_wb.html

Odpovědět


Re:

Arccos,2008-06-25 14:56:25

Jistě, že to není jednoduché! Proto taky věřím výsledkům expertům z NASA, kteří v tom mají roky praxe, ví přesné parametry filtrů a testovali a kalibrovali je v laboratoři i na reálných scenériích na Zemi, a ne laikům, kteří se do toho amatérsky pouští. Byť jim nemůžu upřít nadšení i jisté znalosti a um.

Odpovědět


oficiální snímky

Rozumný Občan,2008-06-25 15:24:59

http://phoenix.lpl.arizona.edu/images.php?gID=653&cID=13

Rozhodně to nevypadá věrohodně...

Odpovědět


Odpověď na "Oficiální snímky"

Tureček,2008-06-25 15:45:34

Vaše odpověď je hodna vašeho nicku pane Rozumný občane. Já bych to konkretizoval. Váš odkaz ukazuje americkou vlajkou. Proč nevidíme na americké vlajce takovou červenou jako tady na Zemi, když nám NASA říká, že podává reálné barvy? Nebo modrou tam kde jsou hvězdičky americké vlajky? Odpověď je velmi jednoduchá. Buďto se to za ta leta nenaučili nebo si z nás dělají legraci. Nebo je nějaké jiné vysvětlení? Ať je odpověď jakákoliv, ty barvy neštimují.

Nebo jinak formulováno. Kolik limonitu by muselo být v atmosféře Marsu, aby se barvy na americké vlajce na tak krátkou vzdálenost natolik pozměnily?

Nevím jak ostatní, ale já namísto červené vidím hnědou. Zejména když si americkou vlajku přiblížíte.

Odpovědět


Jakekoli vysvetlovani

Jirka,2008-06-25 18:24:25

je tu hazeni hrachu na stenu.

Odpovědět


Jirko

Rozumný Občan,2008-06-25 18:54:02

A co byste chtěl vysvětlovat? Barvy zjevně neodpovídají skutečnosti.

Odpovědět


RO,

Jirka,2008-06-25 19:59:35

jenze v pripade barev je "skutecnost" pro kazdeho neco jineho. Takze jaka je definice Vasi skutecnosti a kde nekdo z NASA tvrdi, ze to presne Vasi skutecnosti odpovida?

Problematiku jsem vysvetloval o kus vyse. Ale asi to bylo zbytecne.

Odpovědět


Jaké vysvětlování?

gewo,2008-06-27 13:20:46

Jestliže mám na místě k dispozici přesnou barevnou vzorkovnici, co mi brání v tom, abych podle ní nastavil příslušné filtry? Nás zajímá, jak vypadá Mars viděný lidskýma očima, ne "očima robota", a to v případě snímků prezentovaných NASA není ten případ. Všechno ostatní vysvětlování je pouze mlžení a mlácení prázdné slámy.

Odpovědět


Gewo,

Jirka,2008-06-28 19:58:43

jestli chces vedet, jak to vidi lidi, tak tam musis poslat cloveka. Kazda kamera pouziva sadu filtru, ktere vice, ci mene zkresluji vysledny obraz.

Krome toho tam lze poslat i vcelku obycejny fotak. Jenze ono vedce zas tak moc nezajima, jak by to tam videli lidi. Oni potrebuji zjistit, jake tam jsou materialy. A k tomu jsou nejlepsi uzkopasmove filtry. K foceni ala "jak to vidi clovek" moc vhodne nejsou.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace