Genisteinem proti malárii  
Mezinárodní tým portugalských, švýcarských a nizozemských vědců objevil v jedné ze složek sóji překvapivě účinný prostředek proti původci malárie.

 

 

Genistein

Malárie zabíjí každoročně až tři  miliony lidí. Většinu z nich tvoří děti. Boj s touto chorobou je obtížný. Riziku nákazy jsou vystaveny stovky milionů lidí. Stávající léky přitom ztrácejí na účinnosti a vývoj nových nepostupuje dostatečně rychle. Malárie navíc postihuje především obyvatele chudých rozvojových zemí, pro které je nedostupná nejen léčba, ale i ochranné prostředky, jež mají zabránit komárům v přenosu choroby.


 

Maria M. Mota, Ph.D.

Tým vědců vedený Mariou Motaovou z lékařské fakulty lisabonské university zjistil, že v počátečních stádiích infekce je původce malárie vysoce citlivý na látku zvanou genistein. Ta se vyskytuje ve značném množství například v sóji. Genistein má celou řadu účinků. Blokuje některé enzymy, ale působí také jako hormon. Především obyvatelé Asie konzumují v sóje poměrně hodně genisteinu bez závažnějších zdravotních komplikací.  Proto se zdá genistein jako prostředek proti malárii velice nadějný.

Malárii vyvolává parazitický prvok zimnička, který se dostává do organismu své oběti po bodnutí nakaženým komárem. První fáze svého vývoje prodělává zimnička v játrech nakaženého člověka.  Tam je její působení závislé na řadě lidských enzymů, z nichž mnohé snižují pod vlivem genisteinu svou účinnost. Tým Marii Motaové sledoval, jak probíhá infekce zimničkou, když se jí pokusí vzdorovat dietou bohatou na genistein. Pro pokus použili vědci myši nakažené myším původcem malárie Plasmodium berghei. Genistein výrazně snížil množství prvoků, kteří se namnožili v játrech infikovaných zvířat. Následující průběh onemocnění byl u pokusných myší výrazně mírnější. Mnohé byly nákazy zcela uchráněny.

Dva obrázky vývoje parazita v jaterní buňce, stav 24 hodin po infekci. Vlevo kontrola, vpravo při ošetření buňky genisteinem. Zvětšeno 1000x úsečka označuje velikost 2,5 mikrometru (PloS ONE)

Genisteinová ochrana má celou řadu výhod. První z nich představuje skutečnost, že genistein nepůsobí přímo na zimničku, ale mění metabolismus jater hostitele. To značně snižuje riziko, že si parazit vyvine proti této léčbě odolnost.

 

Asijské zkušenosti s vysokou spotřebou genisteinu v sóji naznačují, že lidé by neměli mít s tímto způsobem ochrany proti malárií velké problémy. Zvýšená opatrnost by byla namístě jen u těhotných žen. Nejnovější výzkumy naznačují, že genistein je s to narušit u vyvíjejícího se plodu vývoj pohlavních žláz. Problém by neměl být s distribucí a cenou genisteinu.  Ten se už dnes používá v celé řadě potravinových doplňků. Maria Motaová a její kolegové ve studii zveřejněné v prestižním vědeckém časopise PLoS ONE předpokládají, že by se genistein přidával do základních potravin, např. do mouky. Tak by bylo zajištěno, že všichni ohrožení lidé dostanou potřebnou dávku. Výhledově by bylo jistě výhodnější zavést v oblastech výskytu malárie pěstování sóji. To by si však vyžádalo distribuci osiv odrůd, které jsou vhodné k pěstování v daných klimatických podmínkách, odolávají místním chorobám a škůdcům a zaručují dostatečně vysoký výnos. Při volbě odrůd by bylo nutné vzít v potaz i obsah genisteinu v jejich bobech. Ten lze však ovlivnit i během pěstování, např. vhodným hnojením.

 

Pramen: PLoS ONE

 

 

Datum: 23.07.2008 14:19
Tisk článku

Fyzika bez nervů - Chasák Jan, Šlitrová Tereza
 
 
cena původní: 210 Kč
cena: 210 Kč
Fyzika bez nervů
Chasák Jan, Šlitrová Tereza

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace