Gelem proti stárnoucímu zraku  
Tekutinou, která zgelovatí lze nahradit obsah čočky v oku a vrátit jí tak dávno ztracenou pružnost.

Známé rčení všech stárnoucích čtenářů „Oči mi slouží, ale ruce mám krátké“ možná půjde do výslužby a s nimi i brýle na čtení  a laserová oční chirurgie. Slibují to vědci z australské společnosti Vision  Cooperative  Research Center (Vision CRC).

Čočka stárnoucího oka ztrácí pružnost, a tak nám často nezbývá, než číst noviny s nepříjemně nataženýma rukama, nebo neustále hledat ztracené brýle. Kdo má nějakou tu kačku navíc, může si nechat čočku vyspravit laserem. Arthur Ho z Vision CRC má pro nás elegantní řešení. Vyvinul gel, kterým lze nahradit obsah čočky v oku a vrátit jí tak dávno ztracenou pružnost. Už v 80. letech zkoušeli lékaři vrátit oční čočce pružnost vstříknutím silikonového oleje, ale postup se neosvědčil.


Australané zatím skončili testy svého gelu na králících a jsou jejich výsledky naladěni na velmi optimistickou notu. V rohovce oka udělali maličký řez, následně napíchli opatrně obal oční čočky, její ztvrdlý obsah odsáli a nahradili jej olejovitým roztokem. Zábleskem silného světla pak nechali kapalinu polymerovat do pružného gelu.U králíků je implantace kapaliny, která se změní v pružný gel úspěšná. Bude u lidí také? 


„Je to hotové během 15 minut,“ říká Ho a doufá, že se první klinické zkoušky na pacientech rozběhnou koncem příštího roku, pokud  ovšem dopadnou k obecné spokojenosti právě probíhající ověřovací pokusy na opicích.


„Ten postup má před sebou skvělou perspektivu,“ tvrdí Hugh Taylor, ředitel výzkumného oftalmologického centra v Melbourne. „Jestli se všechno povede, znamená to zásadní změnu v oční chirurgii.“

 P.S.  Pokud je v tomto přpsěvku více překlepů než obvykle, žádám čtenáře o laskavou shovívavost. Na klávesnici počítače vidím bez brýlí jen ze vzdálenosti, z které na ni v žádném případě nemohu dosáhnout. Brýle jsem kamsi odložil a jak známo, ty se pak bez brýlí špatně hledají.

Datum: 23.08.2003
Tisk článku

Návod na prežitie pre muža - Bukovský Igor
 
 
cena původní: 750 Kč
cena: 668 Kč
Návod na prežitie pre muža
Bukovský Igor

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace