Dumb laws  
Pokud máte co do činění s naší „legislativní smrští“, budiž Vám útěchou některá zákonná ustanovení z jiných koutů naší Země.

Hloupé zákony

Spojené státy
USA jsou světovou velmocí i ve sféře tzv. dumb laws (hloupých zákonů). Iniciativy, které se snaží tyto zákony zrušit jsou většinou marné.
Zvlášť nevybíravé jsou zákony v Texasu. Zde je například zakázáno vypít ve stoje více než tři loky piva nebo střílet na buvoly z prvního patra hotelu. Chcete-li se projít jen tak naboso, musíte si vyzvednout zvláštní povolení, za něž zaplatíte pět dolarů.  Pokud Vás napadlo, že to jsou pěkně staré zákony, jste na omylu. Teprve za guvernéra George Bushe, nynějšího prezidenta, vstoupilo v platnost nařízení, podle nějž musí budoucí delikvent informovat svou oběť ústně nebo písemně s 24hodinovým předstihem, a povahu svého přečinu také stručně popsat. Nesplnění této povinnosti se automaticky stává přitěžující okolností.



Legislativními kuriozitami se chlubí také jednotlivá města: v Clarendonu je zakázáno ve veřejných budovách utírat prach s pomocí prachovek z peří, v Houstonu je po půlnoci v neděli zakázán prodej piva (ovšem v pondělí je již povolen v kteroukoli hodinu) a v  Port Arthuru není dovoleno šířit ve výtahu zápachy. Obdobně razantními zákony se může pochlubit také sousední Florida: svobodné dívky tam nesmějí skákat v neděli padákem. Zakázaná je také jízda na neoznačeném skateboardu, zpívání v plavkách a sprchování  bez oděvu (!)


V Miami platí zákaz jízdy na kole nevybaveném zvukovým signálním zařízením, přičemž současně je cyklistům zakázáno používání výstražných zvukových signálů.



Co se týče zákonů, které prostě nejde nepřekročit, vede jednoznačně Arkansas. Tam je komukoliv zakázáno přiblížit se v den  voleb ke dveřím a oknům volebních místností blíže než na 15 metrů, což v důsledku dělá narušitele zákona ze všech oprávněných voličů. Zvláštní pozornost věnují americké zákony požárům. Například v Chicagu je zakázáno v hořící budově obědvat, zatímco ve  státě Illinois je naopak požár jediným případem, kdy se lze převlékat v autě. Ve Fort Madisonu v Iowě musejí požárníci před výjezdem k ohni provádět 15minutový nácvik a v Saint Louis je zakázáno zachraňovat ženy bez šatů, v županu nebo oblečené pouze do pyžama. Absolutní primát v dumb laws však drží státy Kalifornie a Indiana. V Kalifornii je zvířatům zakázáno kopulovat v okruhu 500 metrů od kostelů, škol a veřejných budov. Pro auta bez řidičů je zase stanovena maximální rychlost 96 kilometrů v hodině. Ve městě Chico potká pokuta  500 dolarů toho, kdo by v katastru města odpálil jadernou bombu. Obyvatelé Indiany se nesmějí od října do března koupat ve vaně a také prodávat  automobily v neděli, přebarvovat ptáky a králíky a prodávat mléko v obchodech s vínem. Také je čeká soud za znásilnění, pokud pasažérky v jejich autě byly mladší 17 let a v autě seděly bez punčoch či naboso. Aby si v Indianě zjednodušili počty, zaokrouhlili zákonem hodnotu čísla "pí" z 3,141592 na zapamatovatelnější 4. Velká Británie


Velká Británie
V USA tvoří dumb laws především kuriozity, v Británii souvisí se staletými přežitky minulosti - zákony se tam sice čas od času upravují, avšak prakticky žádné se neruší. Do britského parlamentu tak na základě 700 let platného zákona ani dnes nesmějí vstoupit rytíři v brnění. Obdobně je vzdálenost prvních lavic v Dolní sněmovně mezi vládní stranou a opozicí vyměřena délkou natažené ruky s mečem plus délkou jednoho palce, aby rozhněvanému poslanci mohli okolo sedící zabránit v rychlém sprovození svého soka ze světa. Město York se pyšní zákonem povolujícím střílet z luku po Skotech ve všechny dny týdne, ovšem s výjimkou neděle.




V Londýně není po deváté večer povolenou bít vlastní ženu, protože její  křik by rušil noční klid. V britské metropoli je rovněž zákonem zakázáno  „vydávat se za důchodce z Chelsea“. I když smysl a okolnosti vzniku tohoto zákona zůstanou navždy utajeny, alespoň se může chlubit rekordem – již 150 let jej nikdo neporušil. Pod pokutou 60 liber je zakázáno přivolávat taxíky zvoláním „Taxi!“, přičemž sami taxikáři mohou odmítnou svézt osoby nemocné cholerou nebo morem.




Evropa
V ostatních evropských zemích takové množství starých zákonů neexistuje, ve Francii nicméně před několika lety došlo k  případu, kdy deset kuchařů najednou obvinilo majitelku restaurace ze sexuálního obtěžování. Obžalovaná však zachovala chladnou hlavu a  během přelíčení se odvolala na platné feudální "právo na bedra", které umožňovalo pánům svádět nevolnice na svých pozemcích. Soud uznal, že  majitelka setrvala v rámci tohoto zákona, a ženu osvobodil. V Andoře jsou zase od roku 1864 zakázáni advokáti, neboť "studovaní juristé dokáží z bílého udělat černé a naopak, a jejich působení v zemi je krajně nežádoucí". V italské Feraře hrozí vězení zaměstnancům místní sýrárny, pokud usnou na pracovišti.

Prameny: http://www.dumblaws.com/http://thegrinroom.com/dumb-laws.html
Datum: 25.09.2003 06:00
Tisk článku

Související články:

Svědectví milionů knih: Racionalita je na ústupu již několik desetiletí     Autor: Stanislav Mihulka (06.02.2022)
Jak vypadá situace okolo mikrovlnného (EM) pohonu     Autor: Vladimír Wagner (29.11.2016)
Antibakteriální mýdla nejsou pro choroboplodné zárodky žádnou hrozbou     Autor: Josef Pazdera (16.09.2015)
Soud konstatoval: Řidiči mohou za volantem číst mapy z mobilu     Autor: Josef Pazdera (28.02.2014)
Jsou opravdu amalgamové plomby nebezpečné?     Autor: Vladimír Wagner (31.12.2012)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz