Muž a jeho pes  
Aneb „genomový paperback“. Genetik Venter si přečetl svou dědičnou informaci a teď čte genom svého pudla...
Americký genetik Craig Venter si nejprve přečetl svou vlastní dědičnou informaci a teď si nechal přečíst také genom svého devítiletého pudla. Páníček tak proslavil i svého chlupatého miláčka – pudl Shadow je prvním „geneticky přečteným“ psem. 

Jaké „čtivo“ nabízí výsledky práce týmů z The Institute for Genomic Research (TIGER) a The Center for the Advancement of Genomics (TCAG)? Je to pohříchu „paperbackové“ vydání. Genom byl přečten asi 1,5 krát, to znamená, že jen některá místa byla přečtena opakovaně a je u nich jakás takás záruka, že neobsahují chyby. Shadowův genom je zatím přečten z 80%.

Na „reprezentativnější vydání“ psího geonomu si zřejmě budeme muset počkat až na konec roku, kdy má skončit americký státní projekt probíhající na University of California, University of Oregon, a Fred Hutchinson Cancer Research Center. Tam čtou genetici genom boxera jménem Tasha. Zatímco Venter volil pudla, protože ho má dona, státní tým si vybral boxera s ohledem na vysokou genetickou homogenitu tohoto plemene.

Výsledkům týmu genetika  Ewena Kirknesse přesto nelze upřít velký význam. V lidském genomu se zatím podařilo najít 24 567 genů (z předpokládaných 30 až 35 tisíc) a Shadow z nich s námi sdílí zhruba tři čtvrtiny, konkrétně 18 473, což je o něco více než myš (18 311). Na informace o řadě psích genů čekají netrpělivě lékaři. „Nejlepší přítel člověka“  sdílí se svým pánem  celou řadu dědičně podmíněných chorob, např. narkolepsii, degeneraci sítnice, hemofilii nebo  poruchy růstu kostí. Pes je také nejmnohotvárnější domácí zvíře – vyskytuje se v tak odlišných plemenech jako čivava či irský vlkodav, pekinéz či pitbull. Za těmito dramatickými rozdíly ve vzhledu i nátuře zřejmě stojí méně než 1% dědičné psí dědičné informace. Může se zdát málo, ale jen do chvíle než si uvědomíme, že rozmanitost dědičné informace celého lidstva  se pohybuje kolem  0,1%. Psi jsou tedy ve srovnání s člověkem, geneticky velmi „pestří“.

Malý genomický kvíz pro každého:


Shadow a ….. Craig.


 Najděte 18 473 shodných míst (v dědičné informaci)

Datum: 29.09.2003
Tisk článku

Související články:

V zemědělských půdách se často vyskytují koktejly reziduí pesticidů     Autor: Jakub Hofman (09.01.2018)
Proč lidé více soucítí se psy, než s jinými lidmi?     Autor: Stanislav Mihulka (03.11.2017)
Zase ti psi. A lišky     Autor: Pavel Houser (17.10.2017)
Temná detektivka: Jak lidé přišli k herpetickým virům     Autor: Stanislav Mihulka (05.10.2017)
Geniální psi chodí mezi námi     Autor: Pavel Houser (17.10.2016)Diskuze:

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?

Novy Usvit,2015-03-20 12:07:30

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace