Nový teropod a nová Příroda  
...aneb How Skorpiovenator and Nature come together?Zdá se, že ještě na sklonku kalendářního roku dohání letos trochu slabší statistika nově popsaných dinosauřích rodů svoje renomé z posledních bohatých let. Není tomu dlouhý čas, kdy na seznam zhruba 659 dnes známých validních rodů neptačích dinosaurů přibyl další sauropod ze skupiny Titanosauria Pitekunsaurus macayai. Tento paleontologický "dárek" pocházející z argentinské provincie Neuquén byl objeven již v dubnu roku 2004 průzkumníkem olejářské společnosti Luisem Macayou (od kterého odvozuje své druhové jméno). Nedávno byl tedy popsán paleontology L. S. Filippim a A. C. Garridem a rozmnožil tak již poměrně úctyhodnou řadu dnes známých svrchnokřídových sauropodů.

Zvětšit obrázek
S Tyrannosaurem bychom si nového teropoda s "krátkým rostrem" nejspíš nespletli (převzato z wikipedia.org).

Nyní se hlásí o slovo ještě jeden argentinský rodák, tentokrát zbrusu nový abelisauridní teropod s nádherným jménem Skorpiovenator bustingorryi. Scorpion King straší filmové diváky už nějaký ten rok, skutečný "Lovec štírů" byl však popsán až na sklonku roku 2008. Nový teropodní dinosaurus žil v období svrchní křídy (stupeň cenoman), asi před 93 miliony let. Jeho pozůstatky byly objeveny v proslulé patagonské formaci Huincul, nedaleko města El Chocón. Je tedy pravděpodobné, že tento zhruba 6-7 metrů dlouhý dravec sdílel ekosystémy s obřím konkurentem Mapusaurem z čeledi Carcharodontosauridae a také jiným abelisauridem rodu Ilokelesia. Zhruba ve stejném období žili hodně daleko odtud také jediní (na základě kosterních pozůstatků) dosud známí "čeští" dinosauři. 
 

Ale zpět na Gondwanu. Typový exemplář popsali na základě téměř kompletní kostry paleontologové Canale, Scanferla, Agnolin a Novas. Chyběla pouze větší část kostí předních končetin, malá část kostry zadní končetiny a partie ocasní páteře. Jméno Skorpiovenator je trochu zavádějící, bylo zvoleno s ohledem na velký počet živých štírů, vyskytujících se v místě vykopávek. Druhové jméno je poctou pro majitele pozemku, na kterém byl dinosaurus objeven, tím je farmář Manuel Bustingorry. Autoři popisu ve zmíněné studii stanovili také nový klad Brachyrostra pro jihoamerické abelisauridy. Jeho zástupcem je pochopitelně také sám Skorpiovenator.


Na závěr si dovolím malé upozornění – vychází nové číslo časopisu Příroda (leden-únor 2009). Jeho skromnou součástí je také můj krátký článek o bizarním jihoamerickém ptáku hoacinovi, dalšímu tvorovi z řady jakýchsi "živoucích fosílií" dnešního světa. Tak tedy hezký víkend všem čtenářům (dle časových dispozic) blogujícího Dinosaura


Psáno pro Dinosauria a Osel

Datum: 18.12.2008 01:50
Tisk článku

Dinosaurus - Neuvedený
 
 
cena původní: 607 Kč
cena: 571 Kč
Dinosaurus
Neuvedený
Související články:

Opeřený megalosaurid Sciurumimus     Autor: Stanislav Mihulka (03.07.2012)
Zkamenělá bonanza dálného jihu     Autor: Vladimír Socha (20.05.2009)
Úvod do pterosaurologie     Autor: Vladimír Socha (29.04.2009)
Objev prvního opeřeného ornithischiana     Autor: Vladimír Socha (18.03.2009)
První vážný pokus o Jurský park     Autor: Vladimír Socha (08.03.2009)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace