Dohady ohledně IVF  
Potvrdí-li se výsledky studenta z Anglie, že se při procesu zmrazení embryí vypíná gen tlumící zhoubné bujení, bude z toho pořádný malér.
Ve sdělovacích prostředcích se začíná rozbíhat široká diskuse na téma nebezpečí IVF (in vitro fertilizace), neboli k takzvanému „oplodnění ve zkumavce“. Zatímco u nás máme problém rozhodnout o vině v kauze zcizení partnerových spermií, v Anglii vyhrocuje náladu ve společnosti Robert Winston. Poukazuje na problémy u dětí, které se po IVF rodí. Metody asistované reprodukce mají své příznivce i odpůrce již od svého vzniku, nicméně tentokrát spor vnímá veřejnost poněkud odlišně. Winston je totiž váženou osobností. Je současně lordem, profesorem na Imperial College v Londýně a také odborníkem na problematiku plodnosti a oplození. Ke svým argumentacím používá údaje z některých vědeckých studií, které byly za dobu posledních šesti let provedeny. Jednou z nich je australská studie ze které vyplývá, že děti narozené po IVF trpí dvaapůlkrát častěji zdravotními defekty. Jako další argument na podporu svých varování používá i americkou odbornou studii, která dokládá, že novorozenci po IVF mají dvaapůlkrát větší šanci, že se narodí s nižší porodní váhou, než jejich vrstevníci. Winston vytýká autoritám, že při žádostech o zveřejnění údajů až příliš často argumentují diskrétností údajů, především u takzvaných „důležitějších klinických případů“ a tak před veřejností řadu údajů tají.
Podle jeho slov „průmysl IVF“ měří svojí úspěšnost počtem pacientů a to vede k tomu, že výsledky výzkumu, které jsou k IVF nepříznivé, jsou odmítány a lékařskou komunitou znevažovány. Podle jeho slov zmrazená embrya mohou vykazovat řadu zdraví ohrožujících defektů včetně navozených genetických mutací. Kritizuje také skutečnost, že se zatím otázkou zmrazením indukovaných mutací v embryích nikdo podrobně nezabýval. Největším argumentem je oznámení výsledků, které pochází z jeho laboratoře a údajně ukazují na to, že jeden gen, který je odpovědný za tlumení nádorového bujení, se procesem zmrazení „vypíná“.

Pokud je nám známo, podrobnosti o objevu „vypínání genu chránícího nás před rakovinou“, nebyly v odborných časopisech dosud publikovány. Údajně se jedná o předběžné výsledky bádání mladého post-doktoranda pracujícího ve Winstonově laboratoři. Pokud by se ale Winstonem zmíněné závažné zjištění ovlivnění genu procesem zmrazování potvrdilo, znamenalo by to malér. A velký neboť by se týkal nejen budoucnosti IVF techniky ale především všech těch, kteří uvedenou technikou přišli na svět. Další, Winstonem uváděné argumenty, již poněkud pokulhávají. Tak například jeho argumentace o nižší porodní váze u dětí narozených po IVF je poněkud nefér. Při technice asistované reprodukce se vícečetná těhotenství vyskytují častěji a proto posuzování porodní váhy novorozenců k těm z normální populace, je zavádějící.




Robert Winston: „ Nesledujeme data o IVF. Nemáme dostatek informací, které bychom měli poskytnout párům podstupujícím IVF a na základě kterých by mohly činit kvalifikovaná rozhodnutí“.


Podle Winstona existují i další možnosti řešení problémů s neplodností. Jako příklad uvádí ohromný pokrok v tubární mikrochirurgii, která řeší obnovení průchodnosti vejcovodů. Ta je podle něj opomíjena a přitom může v řadě případů dát lepší výsledky než IVF.

Dnes postihuje neplodnost jeden pár ze šesti. I když existují další techniky, jako například ICSI (injekční vpravení spermie do cytoplazmy vajíčka), IVF zůstává nejpopulárnější metodou řešení neplodnosti. Podle údajů Britské společnosti pro plodnost, přišlo po zákrocích asistované reprodukce jen ve Velké Británii již 60 000 žen do jiného stavu. Nelze se tedy divit, že Lord Winston má nyní o popularitu na dlouhou dobu postaráno. Přinejmenším v těch zmíněných šedesáti tisících maminkách začne hlodat červík pochybnosti, co že to jejich ratolesti ještě čeká.


Doplňující informace podle poznatků ze 6.10.2003:

Článek uveřejněný v časopisu „Molecular Human Reproduction“ bohužel potvrdil,  že zmrazení lidských embryí degraduje přenosovou ribonukleovou kyselinu (mRNA). Důkaz byl proveden na genu pro tuberózní sklerózu (TSC2). Embrya, která prošla procesem zmrazení a rozmrazení, měla stejné množství mRNA pro daný gen jako ta embrya, která procesem zmrazení neprošla. Proces přepisu z DNA do mRNA, co se kvantity vyprodukované mRNA zůstává nedotčen. Analýza toho co se přepsalo ukazuje, že už to není to, co by se za normálních okolností přepisovat mělo. Přenosová RNA je poškozena. Jinak řečeno - zmrazená lidská embrya nejsou rovnocenná těm, která procesu zmrazení vystavena nebyla.


Datum: 04.10.2003 06:00
Tisk článku


Diskuze:

IVF

Libor Jakubčík,2003-10-07 11:51:09

Myslím si, že mražení embryí může mít dalekosáhlé důsledky v psychice budoucích jedinců. Vystavení extrémně nepříznivým podmínkám (mražení) může navodit stav blízký zániku embrya. Tato informace jistě zůstane nějak zachována. Bylo by rozumné, pokud by se mohlo provést dlouhodobé sledování psychického stavu velkého vzorku dětí a dospělých "vzniklých asistovanou reprodukcí" a výsledky srovnat se stejnou skupinou vzniklou "přirozenou reprodukcí".

Odpovědět

IVF

Jana Dvořáková (Burdová),2003-10-07 09:27:27

Kvalita samotných zárodečných buněk samozřejmě není jediné, s čím mají "IVF" páry problémy, ale endometrium, které vytrvale odmítá zahnízdění embrya také není nejlepší stratovní čárou pro narození donošeného dítěte s normální porodní váhou. Neexistuje nejaká studie, která by srovnávala IVF děti relativně zdravých rodičů (třeba jen s imunitní bariérou) s rodiči se známou vadou?

Odpovědět

IVF

Jana Dvořáková (Burdová),2003-10-07 09:27:10

Kvalita samotných zárodečných buněk samozřejmě není jediné, s čím mají "IVF" páry problémy, ale endometrium, které vytrvale odmítá zahnízdění embrya také není nejlepší stratovní čárou pro narození donošeného dítěte s normální porodní váhou. Neexistuje nejaká studie, která by srovnávala IVF děti relativně zdravých rodičů (třeba jen s imunitní bariérou) s rodiči se známou vadou?

Odpovědět

IVF

Petr Macoun,2003-10-06 15:22:36

Osobně bych neřekl, že na IVFchodí lidé se špatnou kvalitou vajíček nebo spermií. Jistě jsou i tyto příklad, špatná kvalita mužských spermií u současných mužů je známa. IVF určitě velmi často navštěvují i lidé se skvělými spermiemi a vajíčky, kde je problém někde jinde. Např. v neprůchodnosti vejcovodů nebo např. endometrióza u žen, tzn., že vajíčko i spermie jsou výborné, ale vajíčko buď neprojde nebo se v děloze neuhnízdí, takže jen v té kvalitě to není. Nejsem doktor, ale tohle vím, jelikož mě to přirozeně zajímá.

Odpovědět

IVF

Jana Dvořáková (Burdová),2003-10-06 15:02:29

Taky přispívám se svou úvahou. Není problém už na začátku - ve kvalitě používaných spermií a vajíček? Rodiče, kteým nezbylo než vyhledat pomoc IVF, přece nemají ty nejlepší předpoklady přivést na svět úplně zdravé dítě s normální porodní váhou apod. Metody IVF pak mohou být skvělé, ale s materiál, který používají, zkrátka ne vždy vydrží, co by mohl. Jenomže to těžko někdy zjistíme, protože kontrolní skupinu zdravých rodičů, kteří by chtěli podstoupit IVF, nedáme dohromady.

Odpovědět

IVF

Petr Macoun,2003-10-06 14:12:19

Domnívám se, že pokud je to pravda, že z toho může být pořádný průs.. dokazující, že peníze hýbou světem bez ohledu na etické, morální a hlavně zdravotní důsledky. Další otázkou je jestli zmiňované defetky - rakovina, tloustnutí se u těchto jedinců můžou vyvinout se 100 procentní pravděpodobností nebo ne?? Logicky tomu napovídá, že pokud dochází k degradaci při KAŽDÉM zmrazení pak je tato pravděpodobnost velká. Také mě zajímá, zdali je IVF špatné jako takové. Co případy kdy je žena oplodněna "začerstva" během těch 2 nebo 3 dní ode dne odebrání vajíčka, kdy tedy jde vše defacto přirozenou cestou a jediná věc jinak je vlastně roztok simulující prostředí. Mají pak aspoň tito jedinci lepší předpoklady??

Odpovědět

IVF

Josef Pazdera,2003-10-06 10:01:36

Jaroslav Petr nám nyní poslal abstrakt právě zveřejněného článku z odborného časopisu „Molecular Human Reproduction“. Článek je horkou novinkou a dokládá, že Winston nemluvil do větru. Potvrzuje se v něm, že zmrazení lidských embryí degraduje přenosovou ribonukleovou kyselinu (mRNA). Důkaz byl proveden na genu pro tuberózní sklerózu (TSC2).
Embrya, která prošla procesem zmrazení a rozmrazení, měla stejné množství mRNA pro daný gen jako ta embrya, která procesem zmrazení neprošla. Proces přepisu z DNA do mRNA, co se kvantity vyprodukované mRNA zůstává nedotčen. Analýza toho co se přepsalo ukazuje, že už to není to, co by se za normálních okolností přepisovat mělo. Přenosová RNA je poškozena. Jinak řečeno - zmrazená lidská embrya nejsou rovnocenná těm, která procesu zmrazení vystavena nebyla.

Odpovědět

IVF

Jarda Petr,2003-10-06 05:07:27

Pozor, sir Winston není takový ignorant, aby si neuvědomoval, že dvojčata mají nižší porodní hmotnost než jedináčci. Stejně tak autoři oněch studií. Srovnávají dvojčata narozená pro "přírodním oplození" s dvojčaty z IVF a stejně tak jedináčky s jedináčky. Takže onen rozdíl v hmotnosti je alespoň z tohoto hlediska těžko vysvětlitelný vyšším podílem dvojčat či trojčat mezi dětmi po IVF.
Pokud jde o negativní vliv mražení embryí na zdraví, dovoluji si upozornit na publikaci francouzského týmu vedeného Charlesem Thibaultem, jež před pár lety vyšla v prestižním PNAS. Ta byla sice provedena na myších, ale jasně dokazovala, že mražení embrya se projeví na zdraví zvířete ve vyšším věku např. tloustnutím, zhoršením nervových funkcí. Vliv mražení embryí na následnou expresi genů dokazovala tato studie odchylkami ve stavbě dolní čelisti myší. Její tvar určuje asi stovka genů a ten je pro danou linií myší zcela typický. Kdo má zájem o bližší informace, dovolím si doporučit knihu "Klonování-hrozba nebo naděje" a to konkrétně kapitolku "Mrazení z mražení".
Celkově je ale IVF požehnáním pro všechny, kdo chtějí "biologicky své" děti a nehodlají se proto uchýlit k adopci. Jeho problém je v tom, že mnohé techniky jsou v tzv. humánní asistované reprodukci zaváděny poněkud překotně. Jako příklad, první dítě se narodilo po injekci spermie do vajíčka deset let před tím, než se povedlo stejnou technikou přivést prvního makaka. Člověk by celkem logicky čekal postup přesně opačný. Bohužel, humánní asistovaná reprodukce je kromě jiného i celkem výnosný byznys a to řešení některých problémů na tomto poli nijak neusnadňuje.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz