Opičí stávka za spravedlivou odměnu  
Výzkumníci nejprve naučili zvířata hře na směnný obchod. Později ale občas porušili zavedená pravidla...
Překvapením skončily pokusy Sarah Brosnanové a Franse de Waala s malpami z Yerkesova centra pro výzkum primátů v americké Atlantě.  Oba výzkumníci nejprve naučili pokusná zvířata hře na směnný obchod. Rozdali opicím malé kamínky a pak požádali nataženou rukou o jejich vrácení. Když opice jejich žádosti vyhověla, odměnili ji plátkem okurky.  Opice brzy pravidla směny pochopily a rády si za kamínek „kupovaly“ pamlsek. V té chvíli bylo vše připraveno k vlastnímu pokusu. Vědci umístili vedle sebe dvě klece tak, aby na sebe jejich obyvatelky vzájemně dobře viděly a pak s opicemi začali znovu obchodovat. Tentokrát ale občas porušili zavedená pravidla. Zatímco jedna opice dostala za kamínek okurku, její sousedka byla za kamínek odměněna mnohem žádanější bobulí hroznového vína. Reakce opice odměněné okurkou byla jednoznačná. Zlobila se, protože si uvědomovala, že byla ošizena. Nedostala stejnou protihodnotu jako sousedka a začala trucovat. Někdy přijatým kouskem okurky pohrdla a nechala jej okázale nesnědený, jindy odmítala pokračovat ve hře na směnný obchod.. Občas vědci nerovnost směny ještě zvýšili tím, že  jedné z opic dali víno úplně zadarmo, bez toho že by jim odevzdala kamínek. Ošizená opice odměněná plátkem okurky se mohla vzteknout. Nejednou vyházela ze své klece nejen okurku ale i kamínky připravené k další směně. 

Vědecká studie Brosnanové a de Waala vyšla v prestižním britském časopise Nature pod názvem : Opice odmítají nerovné odměňování. Sdělovací prostředky, včetně českých, ale vesměs ohlašovaly, že u opic byl objeven smysl pro spravedlnost nebo fair play. Ale to je zjevně hodně přehnané. Ve zmíněné studii Sarah Brosnanové ani Franse de Waala se totiž nikde nepíše, že by některá z opic odmítla kuličku hroznového vína výměnou za kamínek, za jaký ostatní opice dostávají jen obyčejný kousek okurky. Ale kdo ví, třeba se v některém z příštích experimentů dočkáme od opic i takového kavalírského gesta.


 Hlavní aktéři  studie publikované v britském Nature:


Malpy


Sarah Brosnanová


Frans de Waal

Datum: 11.10.2003
Tisk článku

Kontrakt (dohoda) jako předpoklad reedukace žáka s poruchou emocí a chování... - Jařabáč Ivan
 
 
cena původní: 225 Kč
cena: 225 Kč
Kontrakt (dohoda) jako předpoklad reedukace žáka s poruchou emocí a chování...
Jařabáč Ivan

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace