Tekuté sklo ve spreji převratným nanomateriálem  
Je průhledné, netoxické a ochrání před většinou myslitelným problémů dnešního světa. Lze ho dokonce nastříkat i na živé rostliny. Tekuté nanosklo se připravuje k frontálnímu útoku na naši každodenní realitu.

 

Zvětšit obrázek
Mikrovlákno potažené tekutým sklem. Kredit: Nanopool.

Elegantně jednoduché, ale přesto udivující. Právě tohle vystihuje nový převratný nanomateriál, jemuž se přezdívá tekuté sklo ve spreji. Odborně řečeno jde o potahování ultratenkým oxidem křemičitým, čili v podstatě proklatě úzkou vrstvou skla. Surovinou je v tomto případě obyčejný křemičitý písek zpracovaný do podoby nanočástic, k nimž se do směsi pro sprejování přidává už jenom voda nebo etanol - podle povrchu, na který se zrovna tekuté sklo nanáší. Nic další už není potřeba, tekuté sklo se na místě aplikace drží jako klíště pomocí fyzikálních sil fungujících v nanosvětě.

 

Zvětšit obrázek
Implantáty. Brzy již ve verzi se sklem. Kredit: MedCast.

Tekuté sklo vynalezli v Turecku, držitelem patentu na jeho výrobu je německá společnost Nanopool, která v současnosti vede obchodní rozhovory s britskou National Health Service a řadou britských firem. Výzkum možných aplikací tekutého skla před časem probíhal v Saarbrücken Institute for New Materials.

 

Sprej s tekutým sklem vytváří vodotěsnou vrstvu o síle zhruba 100 nanometrů, což představuje pouhých 15-30 molekul. V těchto rozměrech je sklo velmi ohebné a snadno propouští vzduch. Povrchy z tekutého skla jsou podle vynálezců přítulné k přírodnímu prostředí a zcela netoxické. Zároveň je lze snadno omýt vodou nebo otřít vlhkým hadříkem. Tekuté sklo má mít velmi trvanlivé antibakteriální účinky. Mikrobi ho nemají rádi, protože se na něm obtížněji množí. Kromě toho nanoskleněné povrchy odpuzují špínu i vlhkost a zdatně odolávají teplu, ultrafialovému záření nebo silným kyselinám.

 

Podle britského projektového manažera spolupracujícího s Nanopoolem lze tekutým sklem potáhnout prakticky všechno, co si lze koupit v obchodě. Německé potravinářské společnosti již s tekutým sklem ve spreji uskutečnily zkušební testy ve svých výrobních provozech, které dopadly veskrze úspěšně. Povrchy, které je obvykle nutné drasticky sterilizovat žíravinami, se při potažení tekutým sklem daly udržovat jenom horkou vodou a zůstávaly vysoce sterilní po řadu měsíců. K podobným závěrům došla i britská společnost provozující vlaky, britský řetězec hotelů i společnost vlastnící síť hamburgerového občerstvení.

 

Zvětšit obrázek
Najdou sprejeři protizbraň? Kredit: nstaats.

Velmi slibně dopadl i roční test tekutého skla v nemocnici v Lancashire, kde používali vybavení, implantáty, katetry, nitě k šití stehů i obvazy potažené tímto zajímavým nanomateriálem. Nadšeni jsou také provozovatelé hřbitovů a historických památek, protože britská asociace válečných hrobů hlásí výborné výsledky tekutého skla ve věčném boji s počasím a sprejery. V současnosti probíhají testy tekutého skla v rodném Turecku, kde skleněné povrchy chrání vybrané státní monumenty, například Ataturkovo mauzoleum v Ankaře.

 

Zvětšit obrázek
Mají termiti odzvoněno? Kredit: Foogle Business.

Vzhledem ke své prodyšnosti je tekuté sklo dobře využitelné i při ochraně rostlin. Testují ho vinaři, kteří s jeho pomocí posilují odolnost vinné révy k houbovým onemocněním. Ukazuje se, že semena rostlin ošetřená tekutým sklem klíčí rychleji a že ani nezničitelní termiti nemají rádi dřevo se skleněným povrchem. Tekuté sklo nejspíš využijí i výrobci oblečení a obuvi, protože poskytuje dobrou ochranu proti znečištění a poškození. Pokud někdo nebude mít nový materiál rád, tak asi výrobci čistících prostředků do domácnosti. Během pár let se totiž možná bude uklízet jenom horkou vodou.

 

To všechno je možná jenom špička ledovce. Podle některých odborníků je tekuté sklo zatím nejvýznamnější nanotechnologií, která spatřila světlo světa. Když nenastanou nějaké neočekávané trable, tak již brzy zaklepe na dveře našich domovů.


Pramen::  Physorg 2.2. 2010

Datum: 13.02.2010 13:39
Tisk článku

Čaroděj a sklo - King Stephen
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 259 Kč
cena: 243 Kč
Čaroděj a sklo
King Stephen
Související články:

Hrbolaté sklo se bude čistit samo     Autor: Josef Pazdera (31.01.2005)Diskuze:

dostupnost prostředku

František Novák,2010-06-14 10:48:42

Velmi zajímavý prostředek. Kde jej lze zakoupit?
Chci jej vyzkoušet

Odpovědět


Re: dostupnost prostředku

Tetyana Kiyenko,2017-09-13 11:13:18

Prosim vas napsat kde lze zakoupit tekute sklo.

Odpovědět

TO MUSÍŠ VIDĚT

Super Start,2010-03-06 12:00:51

http://soutez.kinotip.cz/vyhravej.php?id=371

Odpovědět

dotaz

Jiri Simak,2010-02-17 11:26:53

Jsme v období zimních OH. Myslíte si, že by bylo možno použít tohoto materiálu na skluznice lyží? Případně jeho dalšího využití při snížení tření?

Odpovědět

Fulereny

Miroslav Mácha,2010-02-16 13:42:41

Jestli se nepletu, tak u fulerenu, se zjistilo, že proniká sliznicemi, a jeho velikost je obdobná. Jak to bude u tohoto materiálu? Pochybuji, že projde neškodně tělem a nezačne se po něm nějakým způsobem potulovat.
Při nanášení se 100% neuchytí povrchu, jak se bude chovat odpad?
Dnes mám nějakou skeptickou náladu :)

Odpovědět


Pan Neznámý,2010-02-16 19:41:14

Taky jsem skeptik :/ SiO2 je sice celkem neškodná věc v makrosvětě, ale ty nanočástice (pokud jsou ovšem opravdu nano) se budou asi snadno dostávat přes buněčné membrány a mechanicky je poškozovat. Ne nadarmo se to nelíbí bakteriím, na jejich místě bych si taky založil kolonii jinde.

Odpovědět


Další kolo pro DDT

Lukáš Kopřiva,2010-02-19 15:02:25

Aby to nedopadlo jako s DDT. Zdánlivě neškodný prostředek proti všemu se proměnil v zabijáka.

Odpovědět

hehe

Zbynek Riha,2010-02-15 19:07:48

spousty lidi prijdou o praci. super

Odpovědět


Barak Obava,2010-02-19 15:03:59

A proto zpátky do jeskyní, tam museli makat všichni a tvrdě!

Odpovědět

Ochrana

Lukáš Kunc,2010-02-15 11:57:48

Jak může něco skýtat jakoukoli smysluplnou ochranu, když to jde otřít vlhkým hadříkem ?

Odpovědět


Re:

Vít Výmola,2010-02-15 12:27:27

Ono to není myšleno tak, že lze setřít tu vrstvu, ale umýt špínu na ní.

Odpovědět

Najdou sprejeři protizbraň?

Tomáš Kohout,2010-02-14 22:01:26

Tekuté sklo by nemuselo být pouze čiré, což dává další možnosti nejen designerům, ale i sprejerům.

Odpovědět

můj sen

T T,2010-02-14 09:43:49

úklid sanitárek pouhým opláchnutím vodou

Odpovědět

To chci

Barak Obava,2010-02-13 16:54:06

a hned! :-)

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace