Proč rakovina není nemocí moderního světa  
Prestižní časopis Nature Reviews Cancer nedávno uveřejnil skandální článek o výzkumu egyptských mumií, který popisuje rakovinu jako člověkem vyvolanou nemoc moderní doby. Média hýkají nadšením, odborníci na rakovinu omdlévají a časopis sklízí ohromnou ostudu.

 

Zvětšit obrázek
Pocházejí mumie z ráje bez rakoviny? Kredit: Klafubra, Wikimedia Commons.

Ani prvoligové vědecké časopisy v čele s Nature a Science nejsou imunní vůči ostudě a blamáži. Ve skutečnosti v nich vychází spousta problematických věcí, které jsou na štíru se základy vědeckého výzkumu, statistikou a někdy i selským rozumem. Koneckonců i v jejich redakčních radách jsou zatím jenom lidé.

 

Zvětšit obrázek
Rosalie David s mumií. Kredit: Rosalie David.

Sesterský prestižní časopis Nature Reviews Cancer uveřejnil nyní studii Rosalie Davidové z britské University of Manchester a Michaela Zimmermanna z pensylvánské University of Villanova, kteří zpracovali publikovaná data o stovkách egyptských mumií a jiných starověkých kosterních pozůstatcích a také dostupné literární prameny o výskytu rakoviny ve starověku. Našli údajně jenom nesmírně málo dokladů o dávné rakovině a vlastně jenom jeden jediný, nedávno objevený případ rakoviny konečníku z mumie. Davidová se Zimmermannem tudíž dospěli k závěru, že rakovina byla ve starověku neuvěřitelně vzácná a že její dnešní hojný výskyt proto musí způsobovat něco, co ve starém Egyptě nebylo. Není ani třeba intenzivního soustředění, aby čtenář uhodl jimi odhaleného viníka, kterým je samozřejmě zlá moderní technologická civilizace.

 

Podle Davidové a Zimmermanna způsobuje rakovinu prakticky výhradně moderní doba, která lidem podstrčila kouření, znečištění a další hříchy proti přírodě. Matička Země nás trestá za lidskou pýchu. Asi netřeba zdůrazňovat, jak hladově se po jejich článku plném velkých slov a plamenných prohlášení vrhla bulvární média i serióznější novináři. V přírodě prý není vůbec nic, co by způsobovalo rakovinu. Naopak, můžeme si za ní jenom sami, kvůli industrializaci, změnám jídelníčku a pyšnému životnímu stylu.

 

 

Rosalie David hledá rakovinu. Kredit: Rosalie David.

Zní to líbivě, pro mnohé lidi, kteří mají problém s moderní dobou, skoro jistě jako rajská hudba, ale vzhledem k veškerému poznání, které máme o příčinách a vzniku rakoviny, je to směšný a nebezpečně zavádějící nesmysl. Skoro se vkrádá otázka, na které že to planetě žila Davidová se Zimmermannem posledních padesát let. Pokud přeci jenom na Zemi, tak je k sepsání zmíněného pamfletu vedly zřejmě nějaké velmi závažné důvody, protože zesměšnění před onkology celého světa není jen tak.

 

Zvětšit obrázek
Rakovina. Novinka moderní doby? Kredit: University of Birmingham.

Vědecký portál NewScientist požádal v této záležitosti o vyjádření Kat Arneyovou z Cancer Research UK a Joachima Schüze z International Agency for Research on Cancer se sídlem v Lyonu. Asi s nimi lze souhlasit v tom, že se na rakovině dnešní doby opravdu výrazně podepisuje životní styl, například nezřízené opalování, chronický nedostatek pohybu, intenzivní kouření tabáku nebo holdování alkoholu a že by řadě případů nádorového bujení jistě šlo předejít likvidací pláží a solárií, zřízením sportovních lágrů pro obézní občany a drakonickými tělesnými tresty pro kuřáky a alkoholiky. Ke vzniku rakoviny nepochybně občas přispívají i pesticidy a další industriální chemikálie, jejich reálný příspěvek k celkovému počtu rakovin je ale podle onkologů zcela nepatrný. Jinak ale mají odborníci na rakovinu s výzkumem a závěry Davidové a Zimmermanna opravdu velký problém.

 

Potíž je například v tom, že prakticky všechny zkoumané kosterní pozůstatky patřily lidem mladším padesáti let. Právě věk ale naprosto zásadní. V dnešní době se více než 90 procent rakoviny přihodí lidem starším padesáti let. Není tedy divu, že nic neobjevili. Naprosto problematická je i výmluva Davidové a Zimmermanna na to, že nejsou žádné zmínky o rakovině kostí u starověkých dětí. I dnes, kdy díky lékařské péči přežívají i děti dříve neschopné života, se rakovina kostí vyskytuje u méně než 1 dítěte z 10 000. Takže by to musel být zázrak, aby někdo našel dětskou rakovinu kostí v archeologickém materiálu.

 

 

Zvětšit obrázek
Kat Arney, mluvčí Cancer Research UK. Kredit: Kat Arney.

Bez ohledu na celou archeologii ale rakovina prostě nemůže být čistě moderní záležitostí, protože už známe celou řadu naprosto přirozených příčin růstu nádorů. Davidová se Zimmermannem asi nikdy neslyšeli o UV záření ze Slunce, přirozené radioaktivitě v prostředí ani o infekci mnoha typů virů, které mohou odstartovat nejrůznější formy rakoviny. Karcinogenní jsou saze, kouř a taky třeba aflatoxiny v burácích. Veškerá lidská genetika a dědičnost je podle všeho nechává v klidu. Dnes už víme, že lidé patří k těm zvířatům, kterým historie nadělila do vínku velmi silné sklony k rakovině. S tím se nedá nic dělat, ledaže bychom se jednou odvážili geneticky modifikovat vlastní DNA. Mnoho jiných zvířat je zcela v pohodě i v údajně smrtelně znečištěném světě dneška, což také usvědčuje Davidovou a Zimmermanna ze lži.

 

Nejsmutnější je, že podle odborníků podobné exhibice nezodpovědných vědců velmi nepříznivě působí na pacienty s rakovinou. Když se dočtou, že je zabíjí všudypřítomná moderní společnost, mohli by vcelku pochopitelně propadnout zoufalství a ztratit veškerou naději na život. Kdo by se trápil s často velice nepříjemnou dlouhodobou léčbou, když je stejně vše ztraceno. Naštěstí je to celé hloupost, které není nutné věnovat větší pozornost. Bojovat s rakovinou má smysl.


Prameny: 
Cancer Research UK Blog 14. 10. 2010, New Scientist 14.10. 2010, Nature Reviews Cancer 10, 728-733.

 

Datum: 17.10.2010 21:11
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz