Nanočástice v mozku  
Pokud ale spadají vdechované uhlíkové částice svou velkostí do nanosvěta, pak si jejich inhalací můžeme „zauhlit“ mozek.

Částice velmi malých rozměrů se chovají úplně jinak než větší kousíčky téhož materiálu. To platí především pro tzv. nanočástice, jež jsou menší než 100 nanometrů. Když se nadechneme sazí, můžeme si „zauhlit“ plíce. Pokud ale spadají vdechované uhlíkové částice svou velkostí do nanosvěta, pak si jejich inhalací můžeme „zauhlit“ mozek.

K těmto závěrům došel Günter Obersdörfer z University of Rochester v New Yorku na základě výsledků pokusů, v nichž nechával pokusné potkany vdechovat uhlíkové nanočástice o průměru kolem 35 nanometrů.  Už druhý den se nanočástice objevily v čichovém laloku mozku pokusných zvířat a jejich koncentrace stále rostla s tím, jak potkani inhalovali další a další nanočástice.

„Je to poprvé, co se něco takového zjistilo,“ komentuje výsledky britský toxikolog Ken Donaldson. „Nikdy bych nevěřil, že najdeme inhalované nanočástice v mozku.“

Většina látek se dostává do mozku krevním oběhem, ale není to nijak jednoduché, protože mozek je velmi dobře chráněn před průnikem škodlivin z krve. Lékařům tato bariéra mezi mozkem a krevním řečištěm komplikuje život, protože mnohé léky cílené účinkem na nervové buňky mozku se na místo určení vůbec nedostanou.

Nanočástice se do mozku zřejmě dostávají jinak – přes čichový nerv. Obersdörfera vede k tomu závěru  výsledek pokusu, v němž před podáním nanočástic uhlíku ucpal potkanům jednu nosní dírku. Nanočástice se pak objevily jen v čichovém laloku na příslušné straně mozku a druhý čichový lalok nebyl zasažen.

O toxických efektech nanočástice se ví stále ještě jen velmi málo. Ken Donaldson je ale přesvědčen, že například nanočástice obsažené ve zplodinách z dieselových motorů mohou vyvolat chorobné změny na plicích. V městech vdechneme každým nádechem asi 25 milionů těchto nanočástic. Takže to rozhodně není nic, nad čím by se dalo jen tak mávnout rukou. Obersdörfer navíc v odsud nepublikovaných experimentech prokázal, že nanočástice jsou schopny vyvolat zánětlivé reakce dokonce i v mozku.

 

 Uhlíková nanovlákna jsou považována za jeden z velmi perspektivních materiálů. V plicích nám ale mohou nadělat pěknou paseku.

 

Nanočástice uhlíku nám mohou zalézt až do mozku.

Datum: 09.01.2004
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce







Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz