CJD choroba jako následek léčby  
Australané dokládají, že nejméně pět pacientů se infikovalo priony při riskantních chirurgických zákrocích.

Z pokusů na zvířatech (ovce) bylo již poměrně dávno prokázáno, že prionové onemocnění lze přenést transfuzí krve.   
Přibližně před rokem nás výzkumníci vystrašili  tím, že bychom si měli dát pozor i na konzumaci hovězího jazyka, neboť na modelových zvířatech (křeček) zjistili, že jazyk může obsahovat velké množství prionů a že tedy může být infekčním materiálem, podobně jako nervová tkáň. 
Před dvěma měsíci zase přišli se smutnou informací Švýcaři, doložili, že každý čtvrtý pacient, který u nich zemřel na CJD, měl priony i ve svalech. Přitom celá třetina nebožtíků  měla  i slezinu plnou prionů.  Uvedená zjištění jsou považována jako pádné argumenty toho, že prionovou chorobu si můžeme uhnat i v nemocnici, například  prostřednictvím infikovaných chirurgických nástrojů. 
Špatných zpráv v tomto směru neubývá, spíše naopak. Tak například před měsícem přišla z Velké Británie informace o  prvním případu lidského prionového onemocnění, tentokrát její rychlé formy – takzvané variantní Creutzfeldt-Jakobovy choroby (vCJD), u níž je vážné podezření, že k přenosu došlo prostřednictvím transfuze krve. Pacient, který zemřel na lidskou formu choroby šílených krav (BSE) tuto chorobu zřejmě získal při léčbě v nemocnici, kdy mu byla podána cizí krev.
A konečně nejnovější jobovka nyní přichází z Austrálie. Zveřejnil jí lékařský časopis  Medical Journal of Australia. Praví se v něm, že nejméně pět Australanů chytlo sporadickou formu Creutzfeldt-Jakobovu chorobou (CJD) v jejich zdravotnických zařízeních. Mělo se tak stát při chirurgických zákrocích a to i přesto, že chirurgové použili dostatečně sterilizované nástroje a při výkonu nepožívali ani transfuze krve. K přenosu infekčních prionů došlo díky produktům získávaných z lidských tkání. Na vině byl především široce používaný materiál (Lyodura), který se používal na krytí ran. Jako základ pro jeho výrobu sloužila dura mater – tvrdá plena mozková, která je tvořena hustým bezcévným vazivem a získávala se z míchy zemřelých lidí. I když je Lyoduru v Austrálii poměrně dlouho zakázáno používat, autoři informace odhadují, že potenciálně ohroženo je přibližně 2500 osob. Použití tkání z lidských kadaverů se vymstilo i v jiných případech, například při léčbě hormonálními přípravky z hypofýzy.Používání tvrdé pleny mozkové ke krytí ran vedlo infikování pacientů  priony.


 Zmíněná fakta svědčí o tom, že mnohá demence a svalová slabost, kterou se Creutzfeldt-Jakobova choroba  projevuje, má svůj kořínek v dřívější snaze zdravotníků nám pomoci. Kruté zjištění. 

Datum: 20.01.2004
Tisk článku

Hravouka - Vostradovská Tereza
 
 
cena původní: 290 Kč
cena: 255 Kč
Hravouka
Vostradovská Tereza
Související články:

Severoamerická zombie choroba jelenů by se mohla šířit mezi lidi     Autor: Stanislav Mihulka (24.02.2019)
Navádí Parkinsona vagus?     Autor: Josef Pazdera (02.05.2017)
Paměť je vlastně jen šílenost pod kontrolou     Autor: Josef Pazdera (03.07.2015)
Ze zloducha klíčový hráč evoluce     Autor: Josef Pazdera (11.06.2012)
Nová prionová choroba se jmenuje VPSPr     Autor: Josef Pazdera (16.08.2010)Diskuze:

iatrogenní CJD

jarda petr,2004-01-21 06:16:59

Pokud je mi známo, tak se počty lidí nakažených prionovým onemocněním při lékařském ošetření počítají na desítky (tuším jich je 80 až 100). Z hlediska jednotlivých pacientů a jejich blízkých je to jistě děsivé, ale z hlediska populace musíme přiznat, že lidstvo čelí vážnějším problémům. Ale abychom lékařům nekřivdili. Na jedné straně je zjevné, že k nákaze stačí, aby se priony (třeba na elektrodě) dostaly do kontaktu s nervovou tkání . Prion nastartuje chorobný proces, i když je v mozku jen na návštěvě a natrvalo tam nezůstane. Na druhé straně na sklonku loňského roku zrušilo britské ministerstvo zdravotnictví zubařům povinnost používat jednorázově nástroje při zubním ošetření pacientů s CJD. Po důkladné sterilizaci se mohou nástroje znovu používat. Důvodem je, že zubní ošetření nepředstavuje pro člověka riziko přenosu prionů. Tak si z toho vyberme.

Odpovědět

Pohled z druhé strany

Pavel,2004-01-20 13:57:04

Na druhou stranu, kdyby jim ti doktoři nepomohli, tak asi byli mrtví už dávno. Co je lepší?

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace