Samčí paranoia  
Anne Lizéová z univerzity v Liverpoolu si zvolila vskutku zajímavé výzkumné téma. Se svou čtyřčlennou šmírovací partou měřili čas, jak dlouho samečci banánových mušek kopulují. Detaily intimností mušího sexu jim v komunitě etologů vynesly uznání a publikaci v prestižním časopisu Biology letters.


 Mezi námi a malou octomilkou je obrovská evoluční propast. Přesto mnohé z reakcí máme společné. Tak například i přes rozdíly v genech pro vystřízlivění z kocoviny (enzym alkoholdehydrogenáza), mnozí z nás, podobně jako některé z mušek, jsme geneticky předurčeni k rychlému propadnutí alkoholismu. Podobná závislost jako na droze prý existuje i k sexu. A tak jako u lidí i u mušek existují některé typy, které sex moc nemusejí - milují se jen jednou a tedy i jen s jedním mušákem.

 

Věra a nevěra
U živočišných druhů, kde jsou samičky promiskuitní, to mají samečci těžké. Musejí vymýšlet různé techniky aby z nich nebyli paroháči. případně aby to zůstalo bez následků. Někteří přišli na způsob jak soky „přečůrat“ tuhnoucí hlenovou zátkou. Tu vypustí na konci kopulace a tak znemožní dalším dávkám živé vody od následovníků, dostat se tam, kde by mohla napáchat škodu. Jiní zase své posly života vybavují háčkami, kterými se spermie do sebe zaklesnou a vytvoří jakýsi vláček.  Ty zadní se obětují a dostrkají ty přední na místo určení dříve, než tam dorazí sóloví hráči od konkurence, která na karabinkách šetřila. U dalších  druhů zase evoluce vyvinula tlak na co největší objemy ejakulátů. Takoví samečci motýlů pak mají „vatrlata jako vrata“, až je s takovým vybavením lítat z kytky na kytku ani nebaví. U pavouků se někteří chudáci musejí nechat dokonce sežrat. Dělají to proto, aby samici na jistou dobu zaměstnali. Zatím co vyvolená chudáka okusuje, zbytek hlavohrudi se dál snaží umístit sperma na patřičné místo. Výsledkem je časový náskok spermií, který další milenec nemá šanci dohnat. Podobných kuriozit je hodně. Sobeckost genů nezná  slitování a v zápasech o potomstvo je vše dovoleno. Ohled na jedince ani jeho spokojenost, se zásadně nebere.

 

Zvětšit obrázek
U samečků drozofyly jsou obavy z toho, že by jim samička mohla „zahnout“, hluboce zakořeněny. Pokud takového dojmu setkáním se sokem nadobudou, samička si sexu užije dvojnásobně dlouho. (Kredit: Anne Lizeet, UL)

U nepromiskuitních druhů jsou na tom samci poněkud lépe. Tam ale zase mnohem více o potomstvu  rozhoduje, že kdo dřív přijde,... Samečci se proto více snaží na samém začátku vyhledávací a sbližovací akce. V okamžiku průniku už má vítěz vyhráno a všechny starosti může hodit za hlavu. Věrné manželky zkrátka pro nás znamenají výhru – nemusíme se tahat s velkým nádobíčkem, vymýšlet vláčky, ani se od nás neočekává, že o svatební noci posloužíme jako hlavní chod. Na nic z toho ani podobné nesmysly evoluce netlačí.

 

Voyerismus anglických výzkumníků došel tak daleko, že se stopkami v ruce zaznamenávali délku muších kopulací. Jak tak svým svěřencům aranžovali různé situace, povšimli si, že jakmile se před aktem mušák setkal s jiným mušákem, jeho kopulace probíhala dvakrát tak dlouho (o 93 %), než když jej předtím nic nevzrušilo. Toto chování samci praktikovali i přesto, že šlo o mušky nezáletnice a kdy jim ze strany partnerek žádná nevěra nehrozila. Výzkumníkům  zvýšené požitkářské chování, kdy nemělo žádné opodstatnění připadalo tak pošetilé, že ho nelichotivě nazvali samčí paranoia.

 
Prameny:
University of Liverpool
Anne Lizé al.: „Perception of male–male competition influences Drosophila copulation behaviour even in species where females rarely remate“. Biol. Lett.,  doi:10.1098/rsbl.2011.0544

Datum: 18.08.2011 06:17
Tisk článku

Sexuální poradna Dr. Tatiany pro všechna živá stvoření - Judsonová Olivia
 
 
cena původní: 298 Kč
cena: 250 Kč
Sexuální poradna Dr. Tatiany pro všechna živá stvoření
Judsonová Olivia
Související články:

Spánek nebo sex?     Autor: Josef Pazdera (02.08.2017)
V lásce a válce je dovoleno vše     Autor: Tomáš Ditrich (07.09.2011)
Městské teenagerky jsou pohlavními nemocemi promořeny     Autor: Josef Pazdera (28.12.2009)
Peptid přenášený spermiemi dělá z lenošivých samiček život riskující divošky     Autor: Josef Pazdera (29.11.2009)
Nutí sexuální texty popmusic posluchače k časnějšímu sexu ?     Autor: Stanislav Mihulka (09.03.2009)Diskuze:

U pavouku je to trosku jinak

Anonymous Anonymous,2011-08-18 11:33:09

Pareni pavouku probiha ponekud jinak, nez popisujete.

Je pravdou, ze samicka casto (zalezi na druhu) samecka sezere, nicmene ten se snazi utect a nenabizi se sam jako potrava. Samci nekterych druhu nabizi uloveny kus potravy misto sebe.

Pavouk nema hlavu.

Zadecek se nema jak snazit, nebot jedine svaly hybajici zadeckem s nim pohybuji vzhledem k hlavohrudi, takze pokud by ta uz byla snedena ...

A nakonec pavouci samec si v klidu (za pomoci upredene spermaticke site) precerpa sperma z pohlavnich organu (ulozenych na spodni strane zadecku) do embolu, coz jsou specialni organy na koncich makadel. Pareni se samici se tedy ucastni abdomen samice a makadla samce.

Ac zasadne neprispivam na weby, kde je nutne se registrovat, nebot zapamatovat si desitky kombinaci login/heslo/web je velmi nepohodlne, az nemozne, toto mi prislo natolik zavadejici, ze jsem udelal vyjimku.

Odpovědět


jasně, hlavohruď

Josef Pazdera,2011-08-18 13:52:08

Máte pravdu, je to zjednodušeno, neokusuje mu hlavu ale hlavohruď. V textu to opravuji. Ale nemyslím, že máte pravdu v tom, že se samečci vždy snaží utéci. U některých australských snovaček se sameček při páření záměrně vykloní a nastrčí zadeček přímo před kusadla nenasytné samice. Z pohledu sobeckých genů to povazuji za logické, vypasená matka dá otci vícero potomků. Okud je prostředí málo úživné, dává to smysl. Jinak díky za doplnění.

Možná jsem mohl doplnit článek o praktiky druhu Argiope aurantia, kde sameček při milostném aktu umírá. Protože se ho samice nedokáže zbavit, jeho mrtvé tělo nějakou dobu vykoná stejnou službu, jako když samice nápadníka pořádá. Dá jeho spermiím asi půlhodinový náskok.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace