Infarkt nebo rakovinu?  
Látky vyvinuté k tomu aby bojovaly s obezitou a s ucpáváním cév mohou zvyšovat riziko rakoviny tlustého střeva.

Test na myších, který provedli výzkumníci s látkou o které se předpokládá, že bude brzo lékem (jedná se o látku působící na receptor PPAR-delta) odhalil, že tato látka způsobuje u myší výrazný růst polypů. Polypy v tlustém střevě se často zvrhávají v nekontrolované zhoubné bujení a bývají někdy označovány jako před rakovinové stadium. Test byl proveden na myších, které byly vyšlechtěny a používají se právě za účelem testování rakoviny tlustého střeva. Pokusy provedli na Vanderbiltské universitě v Nashville a získané výsledky  jsou vážným varováním pro firmy testující léky.

Dr Raymond DuBois se svými kolegy uskutečnil test se shodnou látkou, jako nyní testuje na lidech koncern GlaxoSmithKline's, a která je pracovně označovaná jako GW501516. V tuto látku koncern vkládá velké naděje a soudí se, že se stane vytouženým lékem ovlivňujícím hladinu cholesterolu a který bude schopen omezit onemocnění srdce zapříčiněné metabolickým syndromem, nazývaným také jako  „syndrom X“. Charakteristickým rysem syndromu X  je sklon k ukládání abdominálního tuku, vysoký krevní tlak a nízká hladina cholesterolu. Látka GW501516 působí na protein nazývaný peroxisome proliferator-activated receptor-delta, zkráceně PPAR-d. Tato buněčná struktura představuje jakési vstupní dveře do buňky a je důležitá v řadě biologických procesů, včetně ovlivňování metabolismu tuků a některých procesů stojících za ucpáváním cév.
K nápadu, provést s látkou působící na tento buněčný receptor test, přivedla výzkumníky skutečnost, že v 80% lidských případů rakoviny tlustého střeva je počet PAR-d receptorů výrazně signifikantně zvýšen. Pustili se proto sledovat, zda u zvířat, která jsou náchylná ke vzniku tohoto typu rakoviny,  podávání látky GW501516, která na tento receptor působí, bude hrát nějakou roli. Pokus se uskutečnil na myších, které genetici již dříve za tím účelem vyšlechtili a které jsou k rakovině tlustého střeva náchylné. Myším se samovolně vytváří ve střevech polypy, které mají tendenci se  v rakovinu zvrhnout. Jakmile výzkumníci zvažovaný budoucí lék (látku GW501516)  proti onemocnění srdce myším podali, mohli v jejich střevech napočítat  dvakrát větší počet polypů. A co víc, tyto polypy byly současně mnohem delší než obvykle.

Polypy zjištěné v tlustém střevě nejsou pro svého nositele dobrým znamením.

Toto zjištění ale může znamenat, že pacienti, kteří mají ve střevě polypy a kteří o tom většinou ani nevědí, protože nemají žádné symptomy, by podáváním léku byli vystaveni většímu riziku rakoviny. Problém je zřejmě v tom, že firmy sice testují své léky na rakovinový efekt, nicméně test na geneticky upravených myších, které jsou velmi citlivým indikátorem pro-rakovinového efektu, a které provedl DuBois, většinou nedělají. Zmíněné varování od výzkumníků z Nashville by nebylo dobré podceňovat. Použili totiž ke svému pokusu  myši, které jsou nositelkami té samé mutace, která je u nich odpovědná za náchylnost k rakovině tlustého střeva, jako je mutace, kterou mají ve své DNA stejnou chorobou ohrožení lidé.

Na celém tomto neblahém zjištění ale není vše tak černé, jak by se mohlo zdát.  Výsledky sice ukázaly na to, že lék může mít vážné vedlejší účinky ale současně tyto výsledky dávají určitou naději v tom směru, že pokud lék působí podporujícím směrem na  PPAR-delta receptor, je už samotné nalezení takto působící látky předzvěstí toho, že budeme moci najít antagonisticky působící látku. Taková chemikálie by pak působila opačným směrem a receptor (jeho funkci) by utlumila. Taková látka by byla požehnáním a nadějí pro ty, jimž se polypy tvoří samovolně a kteří mají ve svém genomu riziko vzniku rakoviny tlustého střeva zakódováno, jako neblahé dědictví po svých rodičích.  

Mluvčí firmy Glaxo, vyrábějící nový „lék“ odmítl výsledky pokusu, které provedl DuBois jakkoli komentovat, pouze prohlásil, že je budou studovat. Lék je nyní již ve druhé fázi testování je zkoušen na lidských dobrovolnících. Podle mluvčího společnosti žádný efekt vedoucí k rakovině tlustého střeva nebyl pozorován. 

Pokud se u léku GW501516 ochranný efekt na onemocnění srdce prokáže, ale zároveň se u něj potvrdí i podezření vznesené týmem DuBoise, že totiž lék podporuje vznik rakoviny, budou mít lékaři opravdu těžkou volbu. Onemocnění srdce je sice nejčastější příčinou úmrtí za nímž se většinou skrývá obezita a ucpávání cév, ale rakovina tlustého střeva je zase druhou největší příčinou úmrtí mezi zhoubnými nádory…


Pramen: Tiskové sdělení Vanderbilt University,  Reuters.

Datum: 04.02.2004
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz