Strakapoudi roznášejí plísně  
Zobák strakapoudů je jako inkubátor v mikrobiologické laboratoři...

Zobák strakapoudů je jako inkubátor v mikrobiologické laboratoři. Výzkum Kerryho Farrise a jeho kolegů z Arkansas State University odhalil, že většina ptáků hnízdících v dutinách hostí ve svých zobácích spory pestré kolekce hub a ty roznáší po lese. Místy jsou v tomto směru strakapoudi, kteří si hledají potravu na nemocných a mrtvých stromech. Když v honbě za chutným soustem vyhloubí v dřevu otvor, vnesou do něj i vzorek dřevokazných hub ze zobáku. Houbám se v dírce vysekané strakapoudím zobákem daří a začnou rozkládat dřevo kolem. Po nějaké době je houbou nahlodané dřevo „zralé“ na to, aby si v něm strakapoud s minimální námahou vyhloubil prostornou dutinu pro hnízdo. Inu, výhody biotechnologií se nezapřou dokonce ani v nádherných porostech borovice těžké (Pinus ponderosa) v horách  Oregonu a Kalifornie.


Datum: 13.02.2004
Tisk článku

Budoucnost lidstva - Kaku Michio
 
 
cena původní: 397 Kč
cena: 333 Kč
Budoucnost lidstva
Kaku Michio

Diskuze:

Doktor?

Ing. Petr Hasman,2004-02-13 15:08:10

Jak se s tímto zjištěním snáší všeobecně rozšířený pohled na strakapoudy jako "lékaře stromů"?

Odpovědět

strakapoudi kontra boxeři

Pavel Brož,2004-02-13 12:50:11

V lese blízko mého bydliště velice často pozoruji datly, občas i strakapouda je možno objevit. Vždycky mě fascinuje, jak neuvěřitelná zrychlení musí při tom zuřivém datlování jejich mozek vydržet - jsou to docela velké šlupky, s frekvencí až kolem deseti úderů za vteřinu a s takovou intenzitou, že takového tesaře uslyšíte spolehlivě na druhém konci lesa. Lidský mozek by při těchto přetíženích určitě už dávno ztratil vědomí.
Nedávno se v Anglii probíralo riziko poranění mozku u boxerů v důsledku velkých otřesů, které vedou k tomu, že v mozku praskají jemňoučké kapiláry, které pak vytvářejí při své obnově chaotické shluky. Průvodními symptomy jsou poruchy paměti a koncentrace, jakož i další psychické problémy profesionálních boxerů (tento problém se začal studovat poté, co pitva mladého náhle zesnulého boxera jako pravděpodobnou příčinu smrti určila právě ty změti cévek v mozku, které jsou jinak běžné u starých boxerů). Je tedy jasné, že datlové a strakapoudi musí disponovat nějakou anatomickou či fyziologickou ochranou před podobným poškozením mozku.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace