Testy odhalí alkoholiky  
Zapírat již nemá smysl, testy na ethyl glucuronid, fosfatidyl ethanol a na estery mastných kyselin jsou schopny určit kdy, kolik a jak často holdujete alkoholu.

Pokud máte tendence být v odpovědích na otázku „kolik pijete“  méně upřímní, mohly by vás překvapit nové testy, které z krve, moče a vlasů odhalí nejen to, jak mnoho alkoholu jste bezprostředně vypili, ale také s jakou vervou  jste alkoholu holdovali během uplynulých týdnů a měsíců.

První, kdo začnou využívat nové poznatky o následcích požití alkoholu, na kterých jsou nové testy založeny, budou lékaři specializující se na léčbu pacientů se sklonem k alkoholismu. Neméně lákavé je využití nových poznatků také pro zaměstnavatele, pojišťovací společnosti a především pro soudní praxi.
Aerolinie mohou novými testy například odhalit piloty, kteří jsou notorickými pijáky.
O vašich prohřešcích se zaměstnavatel může dovědět z pouhého vyšetření vlasů.
Z rozboru moči může nyní policie zase dokázat to, zda řidič pil alkohol před nehodou a to i tehdy, když se testu podrobí až mnoho hodin, nebo dokonce i dnů po nehodě.
Použití celé sady dnes dostupných testů  poskytne přesný obraz chování sledované osoby a její vztah k alkoholu.
„Nové testy zjistí, kdy jste byli naposledy opilí a také to, zda jste občasní, nebo notoričtí pijani“, říká Friedrich Wurst z University od Basel ve Švýcarsku, člen mnohonárodního týmu, který se na vývoji a zkoušení funkčnosti testů na alkohol podílel.

Nepřímé důkazy
Samotný alkohol zmizí z organismu během několika hodin. Existují ale metody, které mohou odpovědět na otázku, zda jste pili alkohol. Většina v současnosti používaných testů je založena na nepřímých důkazech jakými  jsou stanovení hladiny jaterních enzymů, které se po konzumaci alkoholu uvolňují do krve. Tyto metody mají ale mnoho omezení, která vyplývají z toho, že také jiné toxiny a dokonce i samotné těhotenství  mění hladiny těchto enzymů takovým způsobem, že žádný z testů na jaterní enzymy není dokonalý a specifický.



O důvěrném vztahu k alkoholu svědčí i játra. Ta na spodním obrázku jsou postižena cirhózou.

Test na EtG
V minulém desetiletí různé skupiny výzkumníků z různých koutů světa studovaly rozpadné produkty specifické pro alkohol. Zjistili, že jeden z indikátorů – ethyl glucuronid (EtG) se začne akumulovat v krvi a to i poté, co hladina alkoholu již klesá.
Přítomnost ethyl glucuronidu, i když v krvi žádný alkohol není, svědčí o „po alkoholovém“  stavu. Přítomnost EtG usvědčí pachatele nehody z opilosti i v případě, že se dostaví k testu na alkohol až po několika hodinách, nebo dokonce i po několika dnech po události. EtG totiž přetrvává v moči po stavu opilosti až po dobu pěti dnů.  

Test na Peth
Jiný test, který sleduje přítomnost látky fosfatidyl ethanol (Peth), je zase schopen poskytnout jiný druh informace. Peth přetrvává v krvi po dobu tří týdnů, ale jen tehdy, pokud zkoumaná osoba konzumovala dávku alkoholu odpovídající třem pivům za den opakovaně. Wurstův tým tvrdí, že tento ukazatel je mnohem přesnější ukazatel dlouhodobějšího chování, než jaký dosud poskytovalo sledování hladin jaterních enzymů. A dodává „prakticky jsme nezaznamenali při svém sledování falešnou reakci, neboli omyl špatným vyhodnocením tohoto testu“.

Test na FAEEs
Chemický rozbor, kterým se zjistí zastoupení čtyř esterů mastných kyselin ( FAEEs ) ve vlasech, poskytne ještě dlouhodobější pohled do minulosti sledované osoby. Změny v hladinách esterů mastných kyselin se sice objeví v krvi již v průběhu dvanácti až osmnácti hodin po konzumaci alkoholu, ale tyto změny se natrvalo zabudovávají do vlasů. Složení vlasů je tedy schopno vypovídat o chování alkoholika i dlouho „poté“.

 Složení esterů mastných kyselin, zabudovaných ve vlasech, je schopno poskytnout důkaz o vašich alkoholových prohřešcích. Přinejmenším do doby, než se stavíte u holiče.

Odborníci většinou hodnotí nové testy jako významný přínos, který nedovedeme v současné době ani dost dobře docenit. Jako jeden z příkladů možného využití uvádějí i to, že pokud matka v průběhu těhotenství pije, lze to zjistit vyšetřením meconia - prvních výkalů novorozence. Pokud se v meconiu přítomnost FAEEs prokáže, je to doklad o tom, že matka svým chlastem své dítě v době těhotenství ohrožovala. Tento poznatek, byť získaný pozdě, lze využít k tomu aby v průběhu dalšího těhotenství byla novými testy nezodpovědná matka monitorována. A v případě potřeby aby byla přijata příslušná opatření na ochranu ještě nenarozeného dítěte.
Kdy se u nás nové testy začnou uplatňovat bude záviset i na tom, jak rychle jejich zavedení do soudní praxe umožní naše legislativa. O tom, jak se v této kauze zachovají zákonodárci, kterým při odjezdu z náročných nočních jednání občas překážejí i zaparkovaná auta, si netroufáme spekulovat.



Pramen: Alcohol and Alcoholism, vol 39, p 33

Datum: 14.02.2004
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz