Přehnaná ochrana autorských práv podporuje pirátství  
Snaha zabránit nelegálnímu kopírování digitálního obsahu bývá ve skutečnosti kontraproduktivní, odrazuje zákazníky a mnohdy snižuje zisk majitelů autorských práv.

 

Zvětšit obrázek
Pirátství digitálního věku. Kredit: WarX, Manuel Strehl, Wikimedia Commons.

 

Zvětšit obrázek
Ochrany DRM nejsou populární. Kredit: Karen Rustad, Wikimedia Commons.

15. listopadu 2008 se somálští piráti zmocnili 330 metrů dlouhého saúdskoarabského ropného tankeru MV Sirius Star s 2,2 milióny barelů ropy, který se tak stal největší piráty ukořistěnou lodí v dosavadní historii lidstva. Sirius Star byl v zajetí do 9. ledna 2009, kdy ho propustili po zaplacení 3 miliónů dolarů výkupného.
Námořní pirátství je očividně skvělým byznysem a není divu, že teď prosperuje, obzvláště v Puntalandu, bývalém území svrchovaného Somálska. Je nanejvýš pozoruhodné, že v počátcích moderního somálského pirátství podle všeho byla mezinárodní pomoc diktátorskému režimu Mohameda Siada Barreho, ve snaze rozvinout do té doby velmi skrovné somálské rybářství. Jenže, po rozpadu Somálské demokratické republiky a kolapsu rybolovu se z rybářů stali piráti.


V dnešním světě piráty jsou i mnozí z nás, alespoň podle slovníku majitelů copyrightů obsahu digitálních médií. Každý, kdo kdy něco vytvořil, jistě uzná, že autorství má jistou hodnotu, i když bývá obtížné ji srozumitelně definovat. Praktiky majitelů copyrightů už ale dávno překročily hranice únosnosti a dobrého vkusu. Běžně se setkáváme s vnucováním výrobků bídné kvality, které pak kupujícímu samy vyhrožují právním terorem, překroucenými slogany o zločinech, které kriminalizují milióny běžných uživatelů internetu a také s technologiemi DRM (Digital rights management), vynucujícími užívání hudby, filmů, grafiky či počítačových her v souladu s představami majitelů copyrightu, někdy až na úkor funkčnosti výrobku. Lidé se pak pochopitelně cítí podvedeni a pro nároky majitelů copyrightů mají jen velmi málo pochopení.


Podle tří amerických vědců v týmu Dinah Vernik, specialistky na marketing z Rice University jsou ale ochrany DRM nejen zbytečné, ale v důsledcích dokonce kontraproduktivní. Analýzou chování trhu se zřetelem na klasické, online a pirátské šíření dat ukazují, že technologie DRM sice komplikují a zdražují výrobu takzvaných nelegálních kopií digitálního obsahu, ale zároveň zásadním způsobem negativně ovlivňují „legální“ uživatele, kteří by ve skutečnosti dali přednost koupi legálního produktu za přiměřenou cenu, ale kvůli ochranám DRM, přemrštěným nákladům a dalším komplikacím jsou znechuceni a často se uchylují k pirátským kopiím.

 

Zvětšit obrázek
Sirius Star obsazená somálskými piráty. Kredit: US Navy, Wikimedia Commons.


Vernik a spol. tvrdí, že odstranění DRM technologií a stahování produktů bez této ochrany ve skutečnosti omezují tvorbu a stahování pirátských kopií. Digitální obsah bez DRM a otravných protipirátských spotů je nepopiratelně uživatelsky příjemnější a zesiluje zdravý konkurenční boj mezi stahovatelnými daty a klasickými disky. Konkurence vede k jistému snížení ceny všech zúčastněných výrobků a to přesvědčí více zákazníků ke koupi legálního digitálního obsahu.

 

Zvětšit obrázek
Elegantní Dinah Vernik. Kredit: Dinah Vernik, Rice University.


Badatelé zároveň zjistili, že potlačování copyrightového pirátství kupodivu není automatickou zárukou většího zisku majitelů autorských práv a že se těmto majitelům vždy nevyplácí komplikovat pirátské kopírování. To vše vede autory k jednoznačnému závěru, že digitální pirátství, stejně jako námořní pirátství Puntalanďanů je vlastně ekonomickým problémem, jehož řešení by mělo být ekonomické a nikoliv silové. Jak ostatně vídáme na vlastní oči, násilné zavádění technologií DRM i námořní akce největších velmocí proti otrhaným pirátům zcela selhávají a jejich aktéři se tím veřejně zesměšňují.


Prameny:

Rice University News & Events 2011, Marketing Science online 13.10. 2011, Wikipedia (Digital rights management, Piracy).

 


.

Datum: 16.11.2011 05:42
Tisk článku

Vybrané kapitoly zdravotníckeho práva pre ošetrovateµstvo - Tóth Karol, Pagáčová Ivana
 
 
cena původní: 870 Kč
cena: 818 Kč
Vybrané kapitoly zdravotníckeho práva pre ošetrovateµstvo
Tóth Karol, Pagáčová Ivana

Diskuze:

Soucasny stav autorskych prav

Jiri Hasek,2011-11-28 20:38:40

je vysledkem pragmatickeho lobovani velkych infobaronu v prubehu soucasne IT Revoluci. Jestli je to to prave orechove pro spolecnost a nakonec i pro ne a jejich zakazniky? Behem ITR se mnoho predstav a velmi slibnych projektu ukazuje jako neperspektivni. Predstavuji utopeny kapital. Jsou zrejmne reziji ITR. Na druhe strane silna medialni masaz zpusobuje ze v ocich nekterych jedincu debaty o autorskych pravech hranici temer se zlocinem.

Odpovědět

?

František Kříž,2011-11-19 00:55:32

"... digitální pirátství, stejně jako námořní pirátství Puntalanďanů je vlastně ekonomickým problémem, jehož řešení by mělo být ekonomické"

Jak čelit námořnímu pirátství ekonomicky?

Odpovědět


Jednoduse

Jenda Krynický,2011-11-19 15:10:25

krmit je tak usilovne, ze budou prilis tlusti na to aby vypluli na more. To je jasne.
A plest dohromady nefunkcni a opruzujici (a pro nakladatele a prodejce silene drahe) DRM a namorni piratstvi, to je opravdu ... alternativne inteligentni.

Odpovědět

Chytání zlodějů podporuje krádeže

Ladislav Lang,2011-11-16 20:42:04

Blbost, co?

Pirátství je problém zejména pro začínající firmy / autory, které se často do řady projektů vůbec nepustí, protože už dopředu je zřejmé, že s mírou pirátství 30-90% (podle oblasti) nemají šanci.

Odpovědět


Začínající autoři

Michal Kára,2011-11-17 08:15:12

Naopak, začínajícím autorům spíš pomáhá.

Odpovědět

Nielen k plagátu:

Rudolf Dovičín,2011-11-16 20:39:07

http://DefectiveByDesign.org/

Odpovědět

hlavně je blbost

Tomáš Hluska,2011-11-16 18:19:42

co teď vymisleli u nás s tím "veřejným" pouštěním rádií ve služebních autech. To rovnou můžou chtít poplatky od každého, kdo má rádio v autě, protože určitě občas sveze někoho cizího.

Odpovědět

-

Zdeněk Jindra,2011-11-16 15:07:52

Pane autore článku, neměl byste tolik přistupovat na to nálepkování. Uživatelé počítačů nemají se skutečnými piráty nic společného. Možná až na to, že nejdou pod nos mocným.

Odpovědět

:)

Kája Nezmar,2011-11-16 09:10:36

to se ví http://www.youtube.com/watch?v=mr5a0awDuHg

Ještě zajímavější jsou ale výsledky vyčíslování údajných způsobených škod.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace