I slabé elektromagnetické pole škodí mozku  
Jsou naše koupelny místem, kde si systematicky ničíme mozky? Podle profesora Laie nám při sušení vlasů nebo při holení elektrickým holícím strojkem hrozí „úhyn“ neuronů…
Song o krásné dívce, jež si nesuší vlasy fénem, nýbrž jen tak nad plamenem, se ukazuje jako překvapivě vizionářské dílko. Sušení vlasů nejrůznějšími elektrickými „udělátky“ stejně jako holení elektrickými strojky v sobě může skrývat zdravotní rizika. Plamen by byl navzdory varování v podobě rýmu „jednou vlasy sežehla si, tím pádem je konec krásy“ zdravotně  nezávadnější. Tvrdí to biolog Henry Lai z Washington University.

Lai vystavil pokusné potkany slabému elektromagnetickému poli, jehož intenzita odpovídá právě magnetickému poli běžně využívaných domácích spotřebičů, a následně sledoval, jestli to nepoškodí nervové buňky potkanů. V mozkových neuronech pokusných zvířat nalezl neklamné známky „rozkladu“ dědičné informace. Ty souvisely s tzv. apoptózou čili programovanou buněčnou smrtí. Při ní se v buňkách spustí vnitřní mechanismy vedoucí k rychlé likvidaci buněk. Typickým projevem apoptózy je kromě jiného i štěpení DNA. Efekt se projevoval už po 24 hodinách pobytu potkanů v elektromagnetickém poli a po 48 hodinách ještě nabyl na intenzitě.

Profesor Lai nás varuje před používáním fénů, elektrických holících strojků a dalších zdrojů elektromagnetických polí, protože bychom si jimi mohli poškodit mozky. Připouští, že tyto spotřebiče používáme sice jen pár minut denně, ale na druhé straně se bojí kumulačního efektu malých dávek.

Odborníci přijímají Laiovu studii zveřejněnou v časopise  Environmental Health Perspectives s opatrností. Podobné studie provedené ve Velké Británii totiž negativní efekty slabých elektromagnetických polí neprokázaly. Také s interpretací výsledků studie nespěchají. Zatím není jasné, jaké má pozorovaný biologický efekt zdravotní dopady. Ty nemusejí být zdaleka jen negativní. Apoptóza je důležitou součástí obrany organismu před nádorovými onemocněními. Dá se říci, že mnohé z našich  potíží vyvěrají právě z toho, že se ve vznikajícím nádoru apoptóza neprosadí. Zvýšení tempa apoptózy pozorované Laiem může v konečném důsledku zbavit mozek nebezpečných poškozených buněk, které by se potenciálně mohly zvrhnout na buňky rakovinné. Pak by mohlo slabé elektromagnetické pole mít na naše hlavy dokonce pozitivní efekt a fénování bychom se bát nemuseli.

 

Jsou naše koupelny místem, kde si systematicky ničíme mozky? Podle profesora Laie nám při sušení vlasů nebo při holení elektrickým holícím strojkem hrozí „úhyn“ neuronů. Osel doufá, že se výsledky jeho studie nepotvrdí, hodlá totiž podat patent na elektricky vyhřívaný kulich pro holohlavé muže.

Datum: 24.02.2004
Tisk článku

Fyzika 4 pro základní školu RVP - Tesař Jiří, Jáchim František
 
 
cena původní: 122 Kč
cena: 109 Kč
Fyzika 4 pro základní školu RVP
Tesař Jiří, Jáchim František

Diskuze:

kulich

honza,2004-02-24 17:27:29

Snad nebude osli vyhrivany kulich ohrivat hlavu pomoci mikrovln. Pokud by byl kulich zalozen na principu ohrevu vodice protekajicim stejnosmernym proudem, neni se ceho bat. Ale na druhou stranu by zase nebyl high-tech.

Odpovědět

mozek v koupelně

josef,2004-02-24 17:09:16

No, pokud si ničím mozek, tak v koupelně, domnívám se, nejméně. Zde jen pookřívám. Mozek si ničím především sledováním výplodů některých našich zastupitelů. Že by se moc, zejména někteří holili, stříhali, či se fénovali, to se mi nezdá.
Inu, už tím, že člověk žije, spěje ku konci svých dní.
Josef D.

Odpovědět

Aneb kterak se oklikou dá odvodit něco, co nemusí

Pavel Brož,2004-02-24 16:24:07

Mě na těchto zprávách o škodlivosti elektromagnetických polích vždycky fascinuje to, že se ty pokusy dělají vždycky na zvířatech, z jejichž mozků se pak něco vypreparuje, to něco se pak studuje, načež se formulují smělé hypotézy, že to elektromagnetické pole může být pro lidi nebezpečné. Jaksi nikoho nenapadne, že už zhruba stovku let existují profese, jejichž příslušníci jsou denně vystavováni o mnoho řádů silnějším elektromagnetickým polím, než jsou ta, která jsou studována třeba na mozcích těch potkanů. Mám na mysli zaměstnance elektráren, obsluhy radarů, mohutných rádiových či televizních vysílačů a retranslačních stanic, obsluhy mnoha laboratorních či lékařských přístrojů, a v neposlední řadě také milióny programátorů či techniků pracujících s počítači nebo i grafiků (takové zapnutí velkého monitoru působí co se týče elektromagnetického pulsu ve srovnání s třeba takovým fénem jako taková malá elektromagnetická atomovka, na to můžete vzít jed), a přesto, že v prostředích enormně silných elektromagnetických polích tedy denně tráví miliony lidí na celém světě celé hodiny, jaksi se zatím neproslechlo, že by tito houfně trpěli nějakými mozkovými defekty. Pokud nebudeme zastávat teorii typu, že tito lidé samozřejmě různými defekty trpí, ale v důsledku nějakého globálního spiknutí výrobců zařízení generujících všemožné elektromagnetické vlny je tento fakt ututláván, pak zřejmě dospějeme k závěru, že to s tou škodlivostí toho elektromagnetického záření nic až tak dramatického nebude, maximálně tak něco na úrovni dejme tomu škodlivosti denního sledování televize. Každopádně by k mnohem průkaznějšímu tvrzení o škodlivosti či neškodlivosti těchto polí spíše pomohlo udělat úplně obyčejný průzkum nemocnosti lidí v těchto profesích. Tedy vynechala by se ta oklika přes ty potkany a výsledek by byl mnohem věrohodnější.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace