I slabé elektromagnetické pole škodí mozku  
Jsou naše koupelny místem, kde si systematicky ničíme mozky? Podle profesora Laie nám při sušení vlasů nebo při holení elektrickým holícím strojkem hrozí „úhyn“ neuronů…
Song o krásné dívce, jež si nesuší vlasy fénem, nýbrž jen tak nad plamenem, se ukazuje jako překvapivě vizionářské dílko. Sušení vlasů nejrůznějšími elektrickými „udělátky“ stejně jako holení elektrickými strojky v sobě může skrývat zdravotní rizika. Plamen by byl navzdory varování v podobě rýmu „jednou vlasy sežehla si, tím pádem je konec krásy“ zdravotně  nezávadnější. Tvrdí to biolog Henry Lai z Washington University.

Lai vystavil pokusné potkany slabému elektromagnetickému poli, jehož intenzita odpovídá právě magnetickému poli běžně využívaných domácích spotřebičů, a následně sledoval, jestli to nepoškodí nervové buňky potkanů. V mozkových neuronech pokusných zvířat nalezl neklamné známky „rozkladu“ dědičné informace. Ty souvisely s tzv. apoptózou čili programovanou buněčnou smrtí. Při ní se v buňkách spustí vnitřní mechanismy vedoucí k rychlé likvidaci buněk. Typickým projevem apoptózy je kromě jiného i štěpení DNA. Efekt se projevoval už po 24 hodinách pobytu potkanů v elektromagnetickém poli a po 48 hodinách ještě nabyl na intenzitě.

Profesor Lai nás varuje před používáním fénů, elektrických holících strojků a dalších zdrojů elektromagnetických polí, protože bychom si jimi mohli poškodit mozky. Připouští, že tyto spotřebiče používáme sice jen pár minut denně, ale na druhé straně se bojí kumulačního efektu malých dávek.

Odborníci přijímají Laiovu studii zveřejněnou v časopise  Environmental Health Perspectives s opatrností. Podobné studie provedené ve Velké Británii totiž negativní efekty slabých elektromagnetických polí neprokázaly. Také s interpretací výsledků studie nespěchají. Zatím není jasné, jaké má pozorovaný biologický efekt zdravotní dopady. Ty nemusejí být zdaleka jen negativní. Apoptóza je důležitou součástí obrany organismu před nádorovými onemocněními. Dá se říci, že mnohé z našich  potíží vyvěrají právě z toho, že se ve vznikajícím nádoru apoptóza neprosadí. Zvýšení tempa apoptózy pozorované Laiem může v konečném důsledku zbavit mozek nebezpečných poškozených buněk, které by se potenciálně mohly zvrhnout na buňky rakovinné. Pak by mohlo slabé elektromagnetické pole mít na naše hlavy dokonce pozitivní efekt a fénování bychom se bát nemuseli.

 

Jsou naše koupelny místem, kde si systematicky ničíme mozky? Podle profesora Laie nám při sušení vlasů nebo při holení elektrickým holícím strojkem hrozí „úhyn“ neuronů. Osel doufá, že se výsledky jeho studie nepotvrdí, hodlá totiž podat patent na elektricky vyhřívaný kulich pro holohlavé muže.

Datum: 24.02.2004
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz