Přičichnutí ke stolici urychlí diagnózu  
Plyny a výpary ze stolice mohou doktorům pomoci při diagnóze průjmového onemocnění. Nová metoda je založena na tom, že infekční bacily produkují odlišné plyny. Zatímco klasická vyšetřovací metoda může trvat dny, nová poskytne diagnózu do hodiny.
Průjem může nastat z celé řady příčin. Může jej vyvolat virová, nebo bakteriální infekce. Může být také následkem  parazitárního onemocnění. Výsledkem je vždy dehydratace, vážné problémy vzniknou, pokud se jedná o choleru nebo tyfus. Úspěšnost léčby, ale i zabránění šíření nemoci záleží na rychlosti s jakou se podaří původce diagnostikovat.
Jedním z autorů „čichací metody“ je Chris Probert z University of Bristol, a svojí novou metodu popisuje následovně: „Analyzuje se průjmový zápach a k tomu je potřeba připravit vzorky. Dělá se to tak, že se výkaly  dají do skleněné hermeticky uzavřené lahvičky. Ta se rychle zahřeje. Tak vlastně získáte prdy ve zkumavce“, říká Probert a dodává.“ Výpary se zachytí na vláknitou yčinku. Tak se vzorek pachu dopraví do přístroje, který provede analýzu.
Plyny dokáže přístroj vzájemně oddělit. Dělení probíhá podle toho, čím jsou tovřeny a také podle toho, jaké mají vlastnosti.

University of Bristol – místo vzniku přístroje  „na čichání“

Probert se svým týmem zjistili, že každá infekce má svůj vlastní chemický podpis. Pacienti s infekcí rotavirů, což je nejčastější příčina průjmů u dětí, jsou charakterističtí přítomností  ethyl dodecanoatu, který je cítit po hruškách. Pacienti s jinou infekcí tento zápach nemají.


Campylobacter jejuni

Campylobacter jejuni, který je charakteristický pro alimetární nákazy s následnými intoxikacemi a Clostridium difficile, způsobující záněty tlustého střeva, také mají své otisky.
Průjmová onemocnění mají každoročně na svědomí přibližně 2 miliony lidských životů. Většinou v rozvojových zemích.

Přístroj na analýzu střevních plynů,  je zatím velký a drahý. Bylo by ale možné jej zmenšit na velikost krabice od bot a jeho cenu snížit na půl milionu korun, soudí autoři vynálezu. Po prvotní investici jsou nákladovou položkou na vyšetření již jen detekční tyčinky, jejichž cena je zanedbatelná a dají se použít opakovaně.

Diagnostikovat nemoc pomocí pachu není nic nového. Pacienti s ketoacidózou, potenciálně smrtelnou okolností, která je někdy průvodním jevem cukrovky, mají dech cítit po ovoci.

Pacienti strádající střevním onemocněním – kolitidou, mají někdy zvláštně zapáchající stolici.

Lékaři, staří praktici, mohou tyto charakteristiky odhadovat klasickým způsobem - svým nosem. Ne všichni lékaři ale mají dostatečně rozsáhlé zkušenosti a klasické laboratorní vyšetření zaměřené na určení původce, trvá zase relativně dlouho. Nová technika může tyto dávnou praxí získané zkušenosti výrazně zpřesnit a  zautomatizovat a výsledky vyšetření poskytuje prakticky okamžitě. Odborníci soudí, že nová metoda má šanci se ujmout. Zda  budeme dovážet "prdometry" (přístroj zatím nemá jméno, proto používáme termín volený autorem vynálezu)také do Česka , ukáže budoucnost.


Pramen: Gut, 53,  2004, a sdělení prvního autora publikace:  C.S.J.Probert@bristol.ac.uk

Datum: 24.02.2004
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz