Hadi v saku  
Stojí to u vás v práci za starou belu? Vládne tam chaos a nedůvěra? Možná máte mezi sebou psychopata!

Kanadsko-americký tým psychologů vedený Robertem Harem z University of British Columbia ve Vancouveru tvrdí, že za řadou problémů na pracovištích a v chodu firem či institucí se mohou skrývat psychopati, pro které Hare používá pracovní název „hadi v saku“. Takový „had“ se vám na první pohled jeví jako  inteligentní a průbojný člověk s nesporným osobním kouzlem. Teprve při detailnějším pohledu vyplavou na povrch jeho skutečné „kvality“ – je to lhář, obratný manipulátor a tyran, který se na cestě za úspěchem a mocí nezastaví před ničím. Jde mu především o vlastní kariéru a prospěch instituce, v níž pracuje, je mu celkem ukradený. Pokud přitom sám neutrpí újmu, klidně ji převede na buben.


Hare spolu se svým kolegou Paulem Babiakem vyvinuli test s kódovým označením B-Scan 360, který by měl „hady v saku“ spolehlivě odhalit. Testy jsou momentálně ve stádiu „polních zkoušek“. Poptávka po nich vyletěla v USA nahoru po sérii skandálů, z nichž nejznámější je bankrot elektrárenské společnosti Enron, jejíž „hadi v saku“ dokázali falšovat audity tak dlouho, až společnost zcela položili na lopatky.


Testy by měly odhalit patologické chování, které se na první pohled může jevit jako pozitivní rys. Měly by rozlišovat například mezi celkem žádoucí ochotou riskovat a zcela nepřijatelným  sklonem k nezodpovědnému hazardu.


 Pro obyvatele české kotliny nejsou samozřejmě „hadi v saku“ ničím novým. Pokud někdy zalistovali dnes už bezmála kultovní knihou Františka Koukolíka a Jany Drtilové „Vzpoura deprivantů“, pak „hady“ znají pod označením „deprivant“. A kdo knihu nečetl, má jistě dnes a denně možnost prostudovat si jeden nebo hned několik skvostných exemplářů pěkně zblízka.

Datum: 25.02.2004
Tisk článku

Kontrakt (dohoda) jako předpoklad reedukace žáka s poruchou emocí a chování... - Jařabáč Ivan
 
 
cena původní: 225 Kč
cena: 225 Kč
Kontrakt (dohoda) jako předpoklad reedukace žáka s poruchou emocí a chování...
Jařabáč Ivan

Diskuze:

Dost bylo

Ama,2004-03-24 13:01:36

D-fens vychází z literátní klasiky Dost bylo kokotů (+2 další pokračování, bohužel ne tak kvalitní) kterou vydal autor Xavier Crement, kterou vřele dopurucuji. Lze ji sehnat za cenu asi tak jedné krabičky lepších cigaret a znatelně přispěje k pochopení stávajícího stavu světa.

Odpovědět

doporucena stranka

mirek,2004-02-26 11:40:34

V teto oblasti vrele doporucuji k podrobnejsimu studiu web http://www.dfens9.wz.cz/, konkretne sekci "zmrdi a vohnouti". Ten had v saku je tam oznacovan mnohem prilehavejsim terminem "zmrd". Pozn.: Nejsem ani autorem toho webu, ani zadnym prispevatelem, nikoho z nich ani neznam, reklamu jim delam z prosteho nadseni pro vec :-))

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace