Botnet Grum je mrtev  
Jeden z nejvýznamnějších botnetů světové sítě byl po epickém boji definitivně vypnut. Kdy se vynoří další veliká virtuální příšera?

 

 

 
Grum je mrtev. Kredit: Damon Poeter, PC Mag.

Botnety jsou virtuální monstra, která jako by přišla z kyberpunkového snu, ale jejich spáry dovedou způsobit velmi reálné rány. Termín botnet vlastně označuje jakékoliv autonomní internetové roboty, v dnešní době se ale nejčastěji spojuje se zlými programy, které infikují nic netušící počítače, proměňují je ve slepě poslušné zombie a pak z nich vytvářejí morbidní síť botnetu.

 

Zvětšit obrázek
Schéma botnetu. Kredit: Tom-b, Wikimedia Commons.


Čím větší je stádo zombií botnetu, tím větší prestiž si jeho tvůrci, čili pasáci (bot herders) získají a tím větší může být i jejich finanční zisk. Na dálku řízené botnety pak totiž lze pronajmout k rozesílání spamu, internetové špionáži anebo třeba k nemilosrdným útokům typu DDoS (Denial of Service), tedy k přehlcení napadených webových stránek požadavky a jejich následné vyřazení z provozu. Jsou to jednoduché počty, více zombií rozešle více spamu anebo rozpoutá intenzivnější DDoS útok. Botnetů je dnes ve světové síti celá řada, všech možných typů a velikostí. Jejich řádění nás zasahuje každý den, minimálně v podobě otravného spamu.


Jedním z nejvýznamnější botnetů poslední doby byl až do teď botnet Grum, známý též jako Tedroo, který se podle všeho věnoval hlavně rozesílání farmaceutického spamu. Poprvé byl vystopován v roce 2008 a v roce 2010 se stal největším a tudíž nejsilnějším botnetem na Zemi. Odborníci odhadují, že jeho rootkit Grum, tedy software, které maskuje přítomnost dalších zlých programů a procedur v infikovaném zombie počítači, tehdy ovládl možná takřka milión počítačů. S tak velkou armádou zombií se mu v březnu 2010 povedlo odeslat skoro 40 miliard spamů, jednu čtvrtinu globálního objemu spamu té doby.


 

Zvětšit obrázek
Lov na botnet není procházka růžovým sadem. Kredit: SandiaLabs / Flickr (CC).

Internetové botnety jsou jako virtuální draci dneška, ovšem s nespočtem hlav. Novodobí rytíři z internetových bezpečnostních společností s nimi mají mnohem větší práci, než klasický bojovník s drakem. Tomu stačilo utnout jednu, tři, devět, v extrémním případě až sto hlav a bylo vymalováno. Botneti jsou spíš jako mýtická devítihlavá Hydra z Lerny, které po odseknutí hlavy velmi neférově narostly dvě nové, jedna z devíti hlav byla dokonce nesmrtelná a ještě ke všemu měla zákeřného pomocníka, velikého raka s ostrými klepety. Jak ale praví řecká mytologie, i tak si s Hydrou Diův syn Héráklés nakonec poradil. Stejně tak nakonec padl i mazaný a odolný botnet Grum. Společnými silami se na tom podíleli lidé z kalifornské bezpečnostní společnosti s bohatými zkušenosti v boji proti botnetům FireEye, mezinárodní antispamové organizace Spamhaus Project a ruského týmu expertů CERT-GIB.

 

Zvětšit obrázek
Dnes u to není tak snadné. Kredit: Rogier van der Weyden, Wikimedia Commons.


Atifa Mushtaq z FireEye před pár dny oznámil médiím, že všechny známé řídící servery botnetu Grum jsou mrtvé a jejich zombie, i když malá část z nich ještě vykonává otrocké práce botnetu, zřejmě definitivně osiřely. Odborníci nejprve analyzovali strukturu botnetu a zveřejnili jeho klíčové servery v Nizozemsku, Panamě a Rusku. Vzápětí se jim ve spolupráci s jednotlivými státy podařilo zabít první dva z nich. Pasáci botnetu Grum zareagovali vytvořením šesti nových řídících serverů na Ukrajině, po intenzivním úderu FireEye, Spamhausu, CERT-GIB a jednoho anonymního výzkumníka ale byly všechny zbývající řídící servery botnetu Grum k 18. červenci 2012 odhalené a mrtvé. Vítězní válečníci tvrdí, že pasáci botnetu neučinili žádné další odvetné akce a že samotný Grum podle všeho neměl žádné zjevné záložní mechanismy, které by mu umožnily vrátit se rychle zpátky do hry. Poražená příšera tedy alespoň nějaký čas zůstane ve virtuální říši mrtvých. Internet si alespoň trochu svobodně vydechne, ve chvílích před svým skonem totiž Grum rozesílal kolem 18 procent veškerého spamu světa.

 

Prameny:

PC Mag 18.7. 2012, AFP 19.7. 2012, Wikipedia (Botnet, Grum botnet, FireEye).


 

Datum: 20.07.2012 14:27
Tisk článku

Informace o informaci aneb nový pohled na tento svět - Beneš Pavel
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 219 Kč
Informace o informaci aneb nový pohled na tento svět
Beneš Pavel
Související články:

Moře informací prudce stoupá     Autor: Dagmar Gregorová (15.02.2011)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace