Záhadná smrt jelenů ve Wyomingu  
Oficiálně uhynuly na záhadnou chorobu necelé tři stovky jelenů, především laní a kolouchů. Skutečné ztráty ale budou zřejmě mnohem vyšší.

Na ploše zhruba 20 čtverečních mil jihovýchodně od amerického města Rawlins našlo za uplynulý měsíc smrt 280 jelenů. Nikdo zatím netuší, co zvířata zahubilo.

Oficiální údaj o úhynu jelenů ve Wyomingu je zřejmě silně podhodnocen, protože oficiální místa tohoto státu USA přestala uhynulé jeleny počítat. Zatím se ví, co jeleny určitě nezabilo. Rozhodně to není CWD čili chronic wasting disease, jež je jelení obdobou „nemoci šílených krav“. Také se nepodařilo najít žádný virus nebo bakterii, který by bylo možné s úhynem vysoké zvěře spojit. Podezření na otravu se zatím nepotvrdilo. Veterináři prověřují především okolí železniční trati, která postižené území protíná, a jejich pozornosti neunikly ani ropné vrty několik set kilometrů dále na sever. Zatím vychází jejich pátrání nadarmo. V neprospěch teorie o masové otravě svědčí i fakt, že v okolí nebyl zaznamenán zvýšený úhyn jiných velkých kopytníků s podobným životním stylem, např. jelenců nebo vidlorohů. Jeleni nejsou obvykle prvním druhem, který reaguje na výskyt toxických látek v životním prostředí. Jsou to zvířata výjimečně odolná a většinou „přijdou na paškál“ jako poslední.

Letošní zima byla v oblasti masového úhynu jelenů k těmto zvířatům celkem přívětivá. Uhynulá zvířata jsou v relativně dobré kondici a rozhodně netrpěla před smrtí hladem. Podezření, že úhyn má na svědomí nedostatek minerálů nebo vitamínů ve výživě, také pomalu vyvanulo do ztracena poté, co se do veterinární nemocnice dostali čtyři jeleni ve vážném zdravotním stavu a kůra minerálů a vitamínů jim nijak nepomohla.

Jedno z mála vodítek v pátrání pro příčině masového hynutí wyomingských jelenů poskytuje veterinářům fakt, že mezi uhynulými zvířaty převažují laně a kolouši. Jelenů uhynulo jen pár. To naznačuje, že smrt číhá v níže položených oblastech, kde se přes zimu pohybují laně s kolouchy. Jeleni přečkávající zimu v mládeneckých tlupách na výše položených místech jsou zřejmě v relativním bezpečí. U některých uhynulých kusů odhalila pitva poškození svalů. Je možné, že si jeleni přivodili svalová zranění při pádu na zem nebo v předsmrtných křečích, ale možná je to jeden z příznaků zatím záhadné choroby.

„Musíme se připravit i na možnost, že příčinu smrti jelenů vůbec neodhalíme,“ přiznal Walter Cook, zástupce Wyoming Game and Fish Department.Veterináři a strážci zvěře zatím nevědí, co se děje.Oficiálně uhynuly na záhadnou chorobu necelé tři stovky jelenů, především laní a kolouchů. Skutečné ztráty ale budou zřejmě mnohem vyšší. 

Datum: 08.03.2004
Tisk článku

Fyzika pro 8. r. ZŠ - pracovní sešit - Bohuněk J.
 
 
cena původní: 81 Kč
cena: 81 Kč
Fyzika pro 8. r. ZŠ - pracovní sešit
Bohuněk J.

Diskuze:

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?

Novy Usvit,2015-03-20 13:29:45

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi
http://www.racional.eu/

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace