Po sexu zahodí penis  
I pouhé pomyšlení, že při milování o něj přijdeme, je masochismem. Ještě krutější je představa, že by nás to příští den čekalo znovu. S nonšalantností Cyrana odhazujícího svůj širák ale právě to se svým pindíkem dělají zadožábří plži.

 

Zvětšit obrázek
Tak jako mořský plž Chromodoris reticulata z řádu zadožábří to žádný jiný živočich zřejmě nedokáže – opakovaně se pářit a vždy k tomu použíít zbrusu nový penis. (Kredit: Sekizawa a kol., Osaka City University)

Japonští vědci v časopisu Biology letters popsali své šmírování tichomořského plže Chromodoris reticulata. „Mořští slimáci" hvězdnatky jakoby své vyvolené chtěli okouzlit slibem věrnosti na věčné časy a na důkaz, že s žádnou jinou už nebudou nic mít, odvrhnou po aktu svůj penis. Okázalé gesto má k pravdě ale tak daleko, jako sliby sňatkových podvodníků.

 

Plži jsou hermafrodité. To znamená, že mají jak samčí, tak samičí pohlavní orgány a vedou čilý bisexuální život. Skoro to svádí k představě, že si při aktu užívají hned dvakrát. Jednak své partnerce, lépe řečeno protějšku, předávají spermie penisem ale současně si nechávají „její“ penis vejít do své vaginy a přijímají spermie, které si ukládají pro potřeby svého oplodnění.

 

Když jiskra přeskočí, zůstává pár v objetí asi deset minut. Pak se rozpojí a pokaždé při tom oba milovníci o své penisy přijdou. Zůstávají zasunuty do „partnerčiny“ pochvy. Zdálo by se logické, aby když už „samec“ o svoji chloubu přichází, aby v partnerce přetrvala co nejdéle. Podobně totiž válku spermií řeší i někteří savci. Jen s tím rozdílem, že na konci aktu lásky vypouštějí ejakulát jiného složení, který tuhne. Tím vstup do dělohy sokům jaksi zazátkují a i když jim pak jejich vyvolená nasadí parohy, paternitu potomků nevěra neovlivní. Plžův penis ale v pochvě nesetrvá a po aktu klesá na mořské mořské dno zcela bez užitku. Proč taková zbytečná oběť?

 

Zvětšit obrázek
Penis, který si užil je zavržen a klesá bezvládně na dno. Daší obrázky včetně makrofota špičky penisu s háčky zde. (Kredit: Sekizawa a kol. Osaka City University)

Vědci si myslí, že obětování pindíka nemá za cíl zabránit promiskuitě partnerky při jejím okouzlení dalším náhodným kolemjdoucím. Především proto, že by k takovému kontaktu v nejbližší době mohlo dojít, není moc pravděpodobné. Je racionálonější věnovat pozornost případnému předchůdci. Proto je konec plžova orgánu opatřen háčky. Nejsou určeny k tomu aby se zasekly. Jejich úkolem je aby jako koště vymetly z pochvy nepořádek, pokud patnerka měla předtím nějaké techtle mechtle s někým jiným. Sperma předchůdce se po vsunutí penisu dostává „za žalud“ a obětováním penisu se tak plž zbavuje rizika hrozícího od cizích spermií. Je tu ale i další dobrý důvod. Jak vědci zjistili, na špičce mlžích chlupatých penisů zůstává poměrně hodně spermií zaháčkováno. Pokud by tedy „samec natrefil na již obšťastněnou partnerku“, nebylo by pro něj rozumné, aby si na svém penisu odnášel do svých dalších sexuálních dobrodružství, cizí breberky.  Jako nejlepší řešení se plžům zřejmě jeví neriskovat a ušpiněného nádobíčka se dobrovolně vzdávají.

Zavržení samčí chlouby není pro tichomořské plže z oblasti Japonska takovým neštěstím, jak by se mohlo zdát. Mají totiž něco, co se dá nazvat zásobníkem juvenilních penisů. Jejich pohlavní aparát je v těle stočen do spirály a stlačen. Chová se podobně jako předpjatá pružina.  V místech, kterému budeme říkat chámovod, jsou buňky uspořádány příčně a stejně takový tvar zaujímají jejich jádra. Z toho je vidět, pod jakým tlakem jsou. Jakmile přijde pokyn, aby ulomený penis dorostl, buňky se začnou protahovat a z předpřipraveného polotovaru velmi rychle vyroste nový kašpárek. Na regeneraci svých mužných sil plžům stačil jeden den.  Po tu dobu se sexu vyhýbali a nebo když už to muselo být, hráli jen roli partnerky. Ve zhruba stovce jedinců  se našel borec, jehož chtíč byl tak mocný, že mu i jednorázové penisy rostly tak svižně, že si během tří dnů užíval třikrát! Ale i tak se zdá, že to máme jednodušší.

 

 

Chromodoris reticulata

 

Literatura: Ayami Sekizawa, Satoko Seki, Masakazu Tokuzato, Sakiko Shiga, and Yasuhiro Nakashima.: Disposable penis and its replenishment in a simultaneous hermaphrodite, Biol. Lett.. 2013 9 2 20121150; doi:10.1098/rsbl.2012.1150 (published 13 February 2013)
http://rsbl.royalsocietypublishing.org/content/9/2/20121150.full
http://rsbl.royalsocietypublishing.org/content/suppl/2013/02/08/rsbl.2012.1150.DC1/rsbl20121150supp1.pdf

Datum: 14.02.2013
Tisk článku

Jevy na hvězdné obloze - Pozorovat a pochopit pohyby hvězd - Kraul Walter
 
 
cena původní: 350 Kč
cena: 301 Kč
Jevy na hvězdné obloze - Pozorovat a pochopit pohyby hvězd
Kraul Walter

Diskuze:

styl se mi líbí, na sufražetky nehleďte

Mila Chrenek,2013-02-17 20:24:10

Zajímavé, pokud vím, tak se dříve myslelo, že si uštědřují "rány" penisem jako zbraní a háčky tam jsou aby se protivník nemohl moc bánit. Ale ono, jak vidno, to je poněkud jinak.
Jinak k tomu borci - na regeneaci mi taky někdy stačí den, ale tři dny po sobě, to už je fakt dost :)

Odpovědět

regeneracia 1 den vs. za 3 dni 3×

Rudolf Dovičín2,2013-02-17 02:18:49

Aký je v tom rozdiel?

"Běžně potřebovali plži NA REGENERACI svých mužných sil JEDEN DEN. Po tu dobu se sexu vyhýbali a nebo když už to muselo být, hráli jen roli partnerky. Ve zhruba stovce jedinců se ale našel borec, jehož chtíč byl tak mocný, že mu i jednorázové penisy rostly tak svižně, že si BĚHEM TŘÍ DNŮ UŽÍVALI TŘIKRÁT!"

Odpovědět

Článek

Lukáš Rundt,2013-02-15 18:30:51

Téma je zajímavé, ale ta forma... děs :-)

Odpovědět


souhlas

Vlastimil Loutecký,2013-02-15 21:37:19

Souhlasím, přirovnání k pindíkovi se nehodí. Proč v článku nepoužíváte jen obyčejné - pohlavní orgán. A přirovnání k objetí a obětí, plži nejsou myslící tvorové a nemají mozek, aby to chápali jako my. Formu by to chtělo změnit.

Odpovědět


Ale pánové, trošku

František Houžňák,2013-02-15 21:53:24

nadhledu by to chtělo ...

Odpovědět

V čem že to zůstává ten pár ?

František Houžňák,2013-02-15 10:10:42

V obětí ? To by mohla být nějaká vesnice, některé se takhle divně jmenují, třeba Hovězí (to je možná městečko, abych neurazil), ale to by se to psalo s velkým O. Znáte větu profesora Parkhilla, "Pro její objetí mu objetí celého města nebylo žádnou obětí" ? Asi ne. Pak to můžete zase vymazat.

Odpovědět


A co soucit?

Josef Pazdera,2013-02-15 13:01:21

Některá objetí jsou současně i obětí. A při představě, že ti chudáci přicházejí o penis... :(

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace